Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2013 » Absolventské práce obhájené na OA, SOŠK a Vyšší odborné škole knihovnických, informačních a sociálních služeb, Brno, Kotlářská 9
Ve školním roce 2012/2013 byly na Vyšší odborné škole knihovnických a informačních služeb ve vzdělávacím programu Informační systémy obhájeny tyto absolventské práce:
Hejčová, Markéta. Městská knihovna Boskovice. Vedoucí práce PhDr. Bohumila Sedláková.
Vznik a vývoj MěK. Struktura knihovny a činnost jednotlivých oddělení. Akce, které knihovna pořádá nebo na nichž se podílí, regionální funkce, financování knihovny a její propagace. Práce byla nabídnuta knihovně.
Hieslová, Veronika. Srovnání národních knihoven: Národní knihovna České republiky, Slovenská národní knihovna, Rakouská národní knihovna. Vedoucí práce Bc. Jana Kořínková.
Historický vývoj knihoven. Srovnání knihoven z hlediska jejich dostupnosti, přístupnosti pro handicapované čtenáře a uživatele, otevírací doby, poplatků za poskytované služby, celkového počtu čtenářů, počtu nových čtenářů na rok, celkového počtu dokumentů ve fondu, ročního přírůstku a počtu výpůjček.
Hönigová, Zuzana. Polské knihovnictví po roce 1989. Vedoucí práce Mgr. Božena Děcká.
Historický vývoj Polska a polského knihovnictví před rokem 1989. Vliv politické a ekonomické situace Polska po roce 1989 na rozvoj knihovnictví. Modernizace knihoven a program Kultura+. Systém knihoven a charakteristika jednotlivých druhů knihoven, knihovnická legislativa. Zachycen je také Etický kodex polských knihovníků. Práce bude sloužit jako učební materiál k výuce dějin knihoven a knihovnictví v Polsku.
Janíček, Jakub. Hudební periodika v České republice od roku 1989. Vedoucí práce PhDr. Bohumila Sedláková.
Hudební periodika od první poloviny 19. století do roku 1989. Přehled tištěných hudebních periodik od roku 1989 do února 2013 je doplněn charakteristikou jednotlivých časopisů. Informace o hudebních seriálech v prostředí internetu. Práce je určena zájemcům o hudební periodika. Autor práce je hudebník a také hudební fanoušek.
Juránková, Kristýna. E-learning ve vzdělávání knihovníků: Knihovnický kurz MZK. Vedoucí práce Mgr. Jan Lidmila.
Charakteristika e-learningu a jeho využívání v knihovnách ČR a v Kabinetu informačních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Informace o jednotlivých kurzech, které autorka podává na základě vlastních zkušeností. Rozbor kurzu pořádaného MZK v Brně a výzkum spokojenosti absolventů s kurzem. Práce měla a má praktické využití především pro Moravskou zemskou knihovnu v Brně.
Kunc, Petr. Polygrafické zpracování dokumentů. Vedoucí práce Ing. Jiří Potáček, CSc.
Rozsáhlý a podrobný přehled historického vývoje polygrafického zpracování dokumentů. Moderní trendy v oblasti polygrafie a zpracování dokumentů, autorský zákon a technické normy související s publikováním. Lze využít při výuce na VOŠ.
Kupčík Valchářová, Petra. Mezinárodní federace knihovnických asociací a institucí a její přínos pro české knihovnictví. Vedoucí práce Mgr. Božena Děcká.
Historie IFLA, struktura organizace a druhy členství. Aktivity, které vyvíjí IFLA a dokumenty, které vytváří. Ve stručnosti je podána informace o přínosu IFLA pro české knihovnictví. Při tvorbě práce vycházela autorka především z anglicky psaných dokumentů.
Kyselá, Zuzana. Historická knihovna Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Vedoucí práce PhDr. Bohumila Sedláková.
Vznik a vývoj knihovny je doplněn informací o význačných osobnostech, které se o knihovnu zasloužily, a o knihovnících, kteří v knihovně působili. Charakterizován je komplex zámecké knihovny. Služby poskytované knihovnou, digitalizace fondu a jeho katalogizace. Zmíněny jsou některé vzácné dokumenty a soubor matric nalezený při revizi fondu v roce 2011. Práce vznikla za účinné spolupráce současného knihovníka Bc. Cyrila Měsíce a byla také knihovně poskytnuta.
Navrátilová, Olga. Zámecká knihovna Mikulov. Piaristická knihovna. Vedoucí práce Mgr. Miroslav Koudela.
Stručná zmínka o vzniku a historii knihovny. Postup při vyhledávání knih, které původně patřily knihovně piaristické koleje a byly nevhodně včleněny do celé, téměř dvanáctitisícové dietrichštejnské rodové knihovny. Soupis 300 vyhledaných dokumentů. Soupis je využíván jako pomůcka pro účely správy knižního fondu knihovny a bude sloužit badatelům, kteří využívají služeb Regionálního muzea v Mikulově.
Nemochovská, Eliška. Krajská knihovna Vysočiny. Vedoucí práce PhDr. Bohumila Sedláková.
Historie a současnost knihovny, financování knihovny v letech 2005 až 2011. Fond, způsob akvizice a regionální funkce knihovny. Služby knihovny pro děti a dospělé, pro běžné uživatele a pro handicapované. Podrobně je popsána univerzita volného času.
Neubuerová, Nikola. Městská knihovna v Praze – od minulosti k budoucnosti. Vedoucí práce Mgr. Božena Děcká.
Historie knihovny od roku 1891 do roku 2012, přehled nejdůležitějších akcí knihovny a zmínka o A. Sovovi, Janu Thonovi, Rudolfu Málkovi a Františku Hrubínovi. Služby knihovny, její katalogy a databáze a předpokládaný budoucí vývoj knihovny. Práci si vyžádala MěK v Praze.
Prokopová, Jitka. Secese v Brně. Vedoucí práce Mgr. Lenka Motková.
Průvodce po brněnských secesních památkách je doplněn o vysvětlení pojmu secese a zmínku o architektech, kteří ovlivnili brněnskou architekturu na přelomu 19. a 20. století. Průvodce zachycuje čtyři prohlídkové trasy, a to jak v centru Brna, tak v celém Brně i jeho blízkém okolí. Součástí popisu tras jsou mapky a fotografie, které autorka sama nafotila. Práci může využít TIC v Brně.
Prostřední, Kateřina. Informační a paměťové instituce města Bystřice nad Perštejnem. Vedoucí práce Mgr. Jan Lidmila.
Informace o městě Bystřice nad Perštejnem a o jeho okolí. Historie Městské knihovny, služby a výhled do budoucna. Charakteristika muzea a turistického informačního centra. Práce je doplněna obrazovým materiálem.
Reschová, Anna. Manuscriptorium. Vedoucí práce Ing. Jiří Potáček, CSc.
Digitalizace a jednotlivé činnosti, které spadají do procesu digitalizace. Digitální knihovna Manuscriptorium, informace o dokumentech, které jsou knihovnou zpřístupňovány, postup při vyhledávání. Možnosti využití digitální knihovny pro výuku ve školách. Práci lze využít ve výuce odborných předmětů na SOŠ i VOŠ.
Svobodová, Martina. Historie fotografie a její archivace. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Čihounková.
Vznik a vývoj fotografie. Podmínky vystavování a ukládání fotomateriálů. Požadavky kladené na archivaci fotografií v jednotlivých paměťových institucích. Význam znalosti fotografických technik pro archivování fotografií. Návrhy na archivaci rodinných fotografií. Využitelné pro výuku na VOŠ.
Šebková, Kateřina. Vývoj fotografické techniky a souvisejících odvětví. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Čihounková.
Vývoj fotografie od jejího počátku do současnosti. Charakteristika jednotlivých technik, klady, zápory. Srovnání analogové a digitální fotografie. Práce vznikla na základě pečlivého výběru informací získaných studiem tištěných i elektronických zdrojů a s přihlédnutím k potřebám výuky reprografických služeb na naší škole.
Široká, Zuzana. Kapucínská provinční knihovna v Brně. Vedoucí práce Mgr. Jakub Jáchymek.
Historie kapucínského řádu ve světě a u nás. Vznik kapucínské knihovny v Praze a v Brně. Struktura fondu kapucínské knihovny, vlastnické značky v knihách, možnosti digitalizace fondu kapucínské provinční knihovny v Brně.
Štoller, Jan. CMS systémy pro knihovny. Vedoucí práce Ing. Jaroslava Čihounková.
Problematika prezentování institucí v síti internet, programovací jazyky vhodné pro internetové technologie, charakteristika a srovnání několika CMS. Možnosti prezentování a tvorba webových stránek pro knihovnu v Dolních Kounicích v systému Wordpress. V současné době probíhá jednání mezi studentem a zřizovatelem knihovny o využití webových stránek.
Vaďurová, Petra. Památník Bible kralické. Vedoucí práce PhDr. Bohumila Sedláková.
Průvodce po expozici Dílo tiskařů Jednoty bratrské a výstavě Labyrint života Jana Amose Komenského. Text je doprovázen množstvím fotografií, které vyhotovila autorka práce. Součástí průvodce jsou 4 pracovní listy, které jsou určeny pro žáky ZŠ a SOŠ. Tyto listy byly vyhotoveny pro potřebu Památníku a měly by být vystaveny na jeho webových stránkách. Autorkou zpracovaný text k výstavě má nahradit chybějící tištěné průvodce.
Winnigová, Veronika. Terapeutické metody v knihovnách s příkladem Knihovny Kroměřížska. Vedoucí práce Bc. Jana Kořínková.
Vysvětlení pojmu biblioterapie, arteterapie a muzikoterapie. Možnosti využití těchto metod v práci knihoven, především se zaměřením na biblioterapii poskytovanou Knihovnou Kroměřížska. Součástí je kvantitativní výzkum uskutečněný v Domově pro seniory Vychodilova v Brně Žabovřeskách zaměřený na působení biblioterapie na seniory.
SEDLÁKOVÁ, Bohumila. Absolventské práce obhájené na OA, SOŠK a Vyšší odborné škole knihovnických, informačních a sociálních služeb, Brno, Kotlářská 9. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(3) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/absolventske-prace-obhajene-na-oa-sosk-vyssi-odborne-skole-knihovnickych-informacnich-socialn
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|