Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2019 » Aktualizace Koncepce rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2019-2020
Postavení a význam regionálních funkcí knihoven není v současné době již třeba obhajovat. Staly se samozřejmým a nezbytným předpokladem pro zajištění veřejných knihovnických a informačních služeb i v těch nejmenších knihovnách. Bez jejich existence si dnešní fungující hustou síť veřejných knihoven lze již jen stěží představit. Přehled regionálních činností, tj. podpůrných služeb, poskytovaných krajskými a pověřenými knihovnami uvádí v podobě standardu Metodický pokyn Ministerstva kultury ČR k zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven a jejich koordinaci na území ČR. Na úrovni krajů jsou garantovány prostřednictvím smluv krajských a pověřených knihoven, které následně uzavírají smlouvy se zřizovateli svých obsluhovaných knihoven. Naplňování cílů regionálních funkcí knihoven garantují na krajské úrovni prostřednictvím krajských koncepcí rozvoje knihovnictví krajské knihovny.
Aktuálně platná Koncepce regionálních funkcí knihoven Jihomoravského kraje na období 2015–2020 doplnila výčet regionálních činností o:
Oddělení vzdělávání a krajské metodiky Moravské zemské knihovny v Brně přistoupilo v roce 2018 k přípravě aktualizace stávající koncepce s cílem zohlednit proměny, kterými procházejí veřejné knihovny ve vztahu ke stále rostoucím požadavkům uživatelů a současně požadavkům na vzdělávání knihovníků, které vycházejí z Koncepce celoživotního vzdělávání knihovníků schválené Ústřední knihovnickou radou ČR dne 5. 12. 2016.
Východiskem aktualizace se stal anonymní dotazníkový průzkum adresovaný všem obsluhovaným knihovnám. Návratnost dotazníku byla 44 %. S ohledem na podporu trendů transformace veřejných knihoven na vzdělávací, kulturní a komunitní centra podporující celoživotní vzdělávání byla knihovnám položena také otázka: Co může napomoci, aby se vaše knihovna stala komunitní knihovnou (místem setkávání a aktivit pro všechny)? Největší překážkou, jak potvrdily výsledky dotazníku napříč všemi regiony, se ve více jak 50 % objevily nedostatečné prostory, neodpovídající vybavení, v menších obcích také personální a časové limity ze strany knihovníků. Na základě výsledků dotazníku[1] i stávajících trendů byly vytyčeny následující cíle pro období 2019-2020:
Usilovat s podporou pověřených knihoven o rozšíření nabídky kulturních a vzdělávacích akcí zejména v knihovnách do 1 000 obyvatel, zohlednění těchto aktivit u zřizovatelů knihoven při hodnocení práce knihovny. Preferovat zajišťování autorů do knihoven přes pověřenou knihovnu, vícenásobné využití besed v regionálně blízkých knihovnách.
Postupné stírání rozdílů v nákupu výměnných fondů v regionech. Usilovat o kvalitní nákup literatury prostřednictvím výměnných fondů a současně podporovat nákup kmenových fondů v knihovnách.
Pokračovat v nabídce vzdělávání také prostřednictvím e-lerningových kurzů nabízených prostřednictvím portálu Kurzy.knihovna.cz, i nadále zveřejňovat prezentace z konaných akcí, publikovat výstupy z akcí i nadále v knihovnickém časopise Duha.
Podporovat vydávání ročních zpráv o činnosti knihovny, nabízet knihovnám příklady výročních zpráv, šablony pro jejich zpracování, uvádění příkladů dobré praxe.
S ohledem na pokračující trend otevřených knihoven nabízejících volnočasové a vzdělávací aktivity všem generacím bude i do budoucna jednou z hlavních priorit využití nabídky dotačního titulu Obecní knihovny a ve spolupráci s Metodickým centrem pro výstavbu a rekonstrukce knihoven při Moravské zemské knihovně budovat s podporou pověřených knihoven zejména z obecních knihoven moderní kulturní a vzdělávací centra.
Usilovat o propagaci knihoven a podporu jejich činnosti na platformě pravidelných regionálních setkání starostů a místostarostů s minimálně roční periodicitou.
Ve spolupráci s pověřenými knihovnami:
Hlavním cílem regionálních funkcí v Jihomoravském kraji pro období 2019-2020 je podpora kulturních a vzdělávacích aktivit v knihovnách s důrazem na podporu čtenářství, zejména s pomocí projektu Jižní Morava čte, zajímavá nabídka vzdělávacích aktivit podporující zájem o celoživotní vzdělávání knihovníků, oceňování dobře pracujících knihoven a zejména podpora vnímání knihoven jako nedílné součásti kulturní infrastruktury společnosti.
V uvedeném období bude pozornost zaměřena především na rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb včetně kulturně výchovné a vzdělávací činnosti v knihovnách obcí do 1 000 obyvatel. Nezbytným předpokladem k proměně knihoven v kulturní centra komunitního charakteru jsou moderní interiéry a odpovídající vybavení jak po stránce mobiliáře, tak po stránce technické. Jihomoravský kraj poskytuje od roku 2016 podporu knihovnám v obcích do 3000 obyvatel prostřednictvím dotačního titulu Obecní knihovny, což umožňuje ve spolupráci se zřizovateli zajistit i v těch nejmenších obcích přístup ke knihovnickým a informačním službám podle Standardu pro dobrou knihovnu a naplnit požadavek rovnoměrného zajištění regionálních služeb ve všech obsluhovaných knihovnách Jihomoravského kraje.
Plný text Aktualizace koncepce rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2019-2020 je dostupný online.
[1] KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Dotazník pro obsluhované knihovny – regionální funkce v Jihomoravském kraji. Duha: Informace o knihách a knihovnách z Moravy [online]. 2019, 33(1) [cit. 2019-10-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/dotaznik-pro-obsluhovane-knihovny-regionalni-f...
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Aktualizace Koncepce rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2019-2020. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2019, 33(4) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/aktualizace-koncepce-rozvoje-regionalnich-funkci-knihoven-v-jihomoravskem-kraji-v-letech-2019
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|