Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2011 » Knihovna Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
V roce 2004 vznikl v Olomouci Kabinet judaistiky a byl akreditován jako interdisciplinární obor zabývající se židovskými studiemi v rámci FF UP. Myšlenka zavést v Olomouci judaistická studia se objevila po roce 1989 a pro jejich založení se vyslovil první porevoluční rektor profesor Josef Jařab. Po prof. Ingeborg Fialové-Fürstové, která nový kabinet uvedla do praxe, převzala v roce 2009 vedení Mgr. Ivana Bednaříková-Procházková. Kabinet judaistických studií dostal svůj současný název v roce 2008, kdy za přítomnosti izraelského velvyslance byl přejmenován na Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových (CJS). Prof. Kurt Schubert, jeden za zakladatelů vídeňských judaistických studií po druhé světové válce, úzce s FF UP v Olomouci spolupracoval a spolu se svou ženou, kunsthistoričkou, pomáhali Kabinet založit.
Významnou součástí CJS je Knihovna Niny a Bena Melchet-Salpeterových, která je středem judaistického bádání a konají se v ní i vzdělávací a kulturní akce. Základ knižního fondu knihovny byl zakoupen na základě finančního daru Daniela Melcheta, potomka Bena Salpetera, který žil v dětství v Olomouci. V současné době se knihovna profiluje jako odborné a badatelské pracoviště, fond zahrnuje především zahraniční publikace, některé z nich dostupné v ČR pouze v této knihovně. Knihovna CJS je automatizovaná a pracuje s programem CLAVIUS.
Její součástí je také pravidelně rozšiřovaná dlouhodobá výpůjčka několika set judaik z knihovny sdružení Respekt a tolerance. V rámci tohoto sdružení probíhá projekt Byl jednou jeden svět, který se zabývá historií bývalých židovských komunit v Lošticích, Mohelnici a Úsově. Projekt koordinuje a vede Luděk Štipl. Se spolupracovníky se mu podařilo a stále daří zjišťovat, mapovat a dokumentovat velké množství informací, údajů a faktografických dokumentů, které vypovídají o životě zmiňovaného regionu. Dokumenty a fotografie jsou zpracovány také ve formě výstavy, která je putovní (v únoru byla vystavena ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea Praha, pobočka Brno). Také je zpracován dvacetiminutový vzdělávací program občanského sdružení Respekt a tolerance s dokumentárními záběry– příběh konkrétní rodiny, vyprávěný Edith Carter Knöpflmacher (převyprávěný profesionálem) Vzpomínky na židovské rodiny z Loštic a okolí. Přesto, že se zdánlivě jedná o záležitosti (výstava i program a aktivity projektu) čistě regionální, není to tak. Jde o příběhy, které zaujmou a osloví středoškoláky i veřejnost kdekoliv, téma je nadčasové a bez omezení úzkého geografického prostoru. Působí na mladé lidi a inspirují je k hledání podobných osudů ve svém okolí, pomáhají naplňovat tolik potřebné vědomí respektu a tolerance v lidském životě.
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Knihovna Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(1) [cit. 2024-11-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-centra-judaistickych-studii-kurta-ursuly-schubertovych-filozoficke-fakulty-univerzit
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|