Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2018 » Knihovna věc veřejná – panelové diskuse v krajích nad současností a budoucností veřejných knihoven
„Česká republika má nejhustší síť veřejných knihoven na světě, kterou ročně navštíví téměř 24 milionů čtenářů a návštěvníků. Mít v obci knihovnu je tradice, která je spojena se vznikem samostatného Československa v roce 1918.“
Právě těmito slovy uvádí Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR svůj dvouletý projekt Knihovna věc veřejná[1], jehož hlavním cílem je s blížícím se jubilejním výročím od vydání prvního knihovního zákona v roce 1919 upozornit na veřejné knihovny jako na významný společenský a kulturní fenomén a jeho nezastupitelnou úlohu v rozvoji kulturního a společenského života, a to za jakýchkoli podmínek. Ekonomických, sociálních, politických. Veřejné knihovny v průběhu své existence nejen významně ovlivňovaly, ovlivňují a i v budoucnosti budou ovlivňovat úroveň čtenářství, ale také úroveň kultury, osvěty a vzdělanosti. Právě toto sdělení je cílem probíhajících debat u kulatých stolů za účasti zástupců ministerstva kultury, krajů, obcí, knihoven a dalších představitelů kulturního a společenského života spolu se členy a představiteli regionálních organizací SKIP.
Myšlenka uspořádat setkání ve všech krajích nad úlohou a významem knihoven se objevila na půdě Svazu knihovníků již na jaře loňského roku. Po schválení Výkonného výboru SKIP v dubnu 2017 měl být hlavní platformou oslav obou výročí (založení Československé republiky a vydání Zákona o veřejných knihovnách obecních) projekt navržený skupinou pro komunitní knihovny: Bibliotheca – rēs publica. Knihovna – věc veřejná. Jeho obsahem měla být - podle původního záměru - diskuse v obecné rovině (ve smyslu „knihovna včera, dnes a zítra“) o významu a roli veřejných knihoven pro obec, region, kraj.
…jsou příklady otázek, které moderátoři kladli panelistům a na které očekávali spolu s posluchači odpovědi s cílem urychlit proces proměny veřejných knihoven na informační, vzdělávací, kulturní a komunitní centra obcí.
Pro úplnost je třeba uvést, že kulaté stoly organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR ve spolupráci se Sdružením knihoven ČR pod záštitou Asociace krajů ČR, Spolku pro obnovu venkova, Svazu měst na obcí ČR a s podporou Ministerstva kultury České republiky. Akce je podpořena dotačním programem Ministerstva kultury ČR Knihovna 21. století. Základní informace o termínech, účastnících a místech konání panelových diskusí jsou zveřejněny na webové stránce projektu včetně fotogalerie, případně záznamu z jejich průběhu: https://www.knihovna-vec-verejna.cz/.
„Knihovny nabízejí lidem "klíče" k informacím, ke službám, k veřejnému prostoru a k sobě navzájem.“
Webová stránka projektu nenabízí pouze přehled konaných či plánovaných diskusí. Jejími ambicemi bylo představit veřejnosti svět knihoven komplexně, s přehledem podle krajů, strategických východisek, aktivit, cen, poskytovaných služeb….
„Knihovny jsou investicí k zajištění rozvoje naší společnosti“
Úvodní motto představující knihovny Jihomoravského kraje[2] tak vyjadřuje roli a význam knihoven jako institucí přímo se podílejících na utváření budoucího rozvoje. Investovat do rozvoje knihoven se vyplatí. Věděli to naši zákonodárci před sto lety na prahu nově vzniklé Československé republiky a daří se tuto myšlenku prosazovat i dnes, kdy se prostřednictvím krajů otevírají knihovnám nové dotační příležitosti. Jedním z prvních byl Jihomoravský kraj, který v roce 2016 zahájil podporu modernizace knihoven a současně cílenou podporu rozvoje čtenářství, postupně jej plánují následovat Moravskoslezský kraj a Kraj Vysočina. A věříme, že přibudou i další.
Panelová diskuse v Brně se konala při příležitosti Festivalu Re:Publika na brněnském výstavišti 12. června. Záštitu nad akcí převzali Ing. Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna, a JUDr. Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje. Moderování se ujala PhDr. Olga Jeřábková z Českého rozhlasu Brno. Mezi účastníky debaty byl například Mgr. Petr Fedor, vedoucí odboru kultury a památkové péče JmK, Milan Uhde, dramatik, prozaik a politik, František Novotný, starosta městysu Křtiny, Ing. Libuše Nivnická, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena v Brně, prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D., ředitel Moravské zemské knihovny v Brně a PhDr. Vít Richter, ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR. Celý více jak jeden a půlhodinový záznam je zájemcům k dispozici na webové stránce projektu: https://www.knihovna-vec-verejna.cz/brno/.
Závěry z kulatých stolů se stanou solidním základem a východiskem pro další rozvoj a směřování knihoven v České republice. Platformou pro jejich prezentaci bude valná hromada SKIP ČR spojená s konferencí Architektura knihoven, která se bude konat ve dnech 13. a 14. června 2019 v prostorách Obecního domu v Praze.
[1] https://www.knihovna-vec-verejna.cz/
[2] https://www.knihovna-vec-verejna.cz/knihovny-v-jihomoravskem-kraji/
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Knihovna věc veřejná – panelové diskuse v krajích nad současností a budoucností veřejných knihoven. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(3) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-vec-verejna-panelove-diskuse-v-krajich-nad-soucasnosti-budoucnosti-verejnych-knihove
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|