Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2016 » Knihovna Vily Löw-Beer v Brně
Řady brněnských knihoven se v letošním roce rozšířily o zcela novou knihovnu Vily Löw-Beer v Brně. Secesní vilu Löw-Beer najdete u parku Lužánky; na rozsáhlém pozemku ve vilové čtvrti Černá Pole si ji v letech 1903-1904 nechal postavit továrník Moritz Fuhrmann, patrně podle návrhu vídeňského architekta Alexandra Neumanna. V roce 1913 Fuhrmannovi dědici vilu prodali jinému továrníkovi – Alfredovi Löw-Beerovi, otci Grety Tugendhatové. Odsud byl již jen krůček k výstavbě vily Tugendhat v horní části pozemku, který Greta dostala k sňatku s Fritzem Tugendhatem v roce 1928. Vila Löw-Beer v Brně prošla v letech 2013–2014 náročnou památkovou obnovou. V současnosti ji spravuje Muzeum Brněnska, p. o., jako nejmladší ze svých šesti poboček. Od dubna 2023 interiér vily hostí stálou expozici Židé na Moravě. Vila a její obyvatelé. Návštěvníky seznamuje s kompletní historií židovského osídlení regionu od prvních zmínek po současnost. Pro knihovnu je ve vile vyhrazena samostatná místnost s krásným výhledem do její pozoruhodné zahrady.
Jádro knihovního fondu tvoří knihy z pozůstalosti brněnského architekta a přítele Grety Tugendhatové Františka Kalivody (1913–1971). František Kalivoda patří k významným hybatelům brněnské kultury 30.-60. let 20. století, jeho působení zanechalo zásadní stopu v celé řadě oborů, počínaje typografií, přes filmovou kritiku, architekturu až po památkovou péči ad. Knihovna Františka Kalivody byla součástí pozůstalosti, jež byla po jeho smrti převzata tehdejším Krajským střediskem památkové péče a ochrany přírody. Poté pozůstalost přešla do správy Muzea města Brna a stala se součástí jeho sbírkového fondu. Myšlenku, zahrnout do nově rekonstruovaných interiérů Vily Löw-Beer v Brně právě Kalivodovu knihovnu (resp. její část), vyslovil v létě roku 2012, při jednom z jednání o podobě expozice, vedoucí Oddělení architektury Muzea města Brna Jindřich Chatrný. Posléze bylo dohodnuto, že z knihovního fondu, který čítá 3600 titulů, budou pro vilu vybrány především tituly, které se přímo vztahují k architektuře a stavitelství, k teorii a dějinám umění (včetně některých titulů k dějinám fotografie a filmu – Kalivodově celoživotnímu zájmu) a k dějinám Brna a jihomoravského regionu.
Vybrané tituly zahrnují tato témata:
Počet vybraných publikací v konečném součtu činí 701 titulů. Mezi vybranými tituly jsou knihy a brožury v českém, německém, anglickém a francouzském jazyce. Knihovna zahrnuje i několik cenných starých tisků ze čtyřicátých či padesátých let 19. století (namátkou například rané práce brněnského historika a politika Christiana d'Elverta, či obecní vyhlášku města Brna z doby, kdy se začalo uvažovat o přestavbě centra města, vydanou brněnským knihkupcem, tiskařem a nakladatelem Franzem Gastlem). Režim knihovny podléhá skutečnosti, že Kalivodova knihovna je umístěna ve Vile Löw-Beer v Brně jako dlouhodobá zápůjčka sbírkového fondu Muzea města Brna Muzeu Brněnska.
Na knihovní fond z pozůstalostní knihovny Františka Kalivody navazují nové, postupně doplňované akvizice. Tyto nové akvizice, které se týkají dějin české a evropské architektury 19. a 20. století, teorie architektury a urbanismu, historie města Brna, hospodářského vývoje 19. a 20. století v českých zemích a židovské problematiky, tvoří příruční knihovnu této pobočky Muzea Brněnska.
Knihovna je určena zájemcům z řad odborné i laické veřejnosti. Oba knihovní fondy zpřístupňuje elektronický katalog, dostupný z webových stránek Muzea Brněnska. Knihy z fondu pozůstalostní knihovny Františka Kalivody v něm naleznete pod signaturou „FK“, nové akvizice pod signaturou „MBL“. Knihy jsou k dispozici prezenčně v prostoru knihovny na základě objednávky. Pro více informací navštivte web knihovny.
LUKEŠOVÁ, Veronika; HANÁK, Jaromír. Knihovna Vily Löw-Beer v Brně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(2) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/knihovna-vily-loew-beer-v-brne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|