Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2011 » Konference Informační gramotnost a celoživotní učení aneb Nové technologie – nové příležitosti – nové výzvy
Stejně jako každý rok, se i letos konal 23. listopadu v Konferenčním sále Moravské zemské knihovny tradiční, tentokrát již 10. ročník konference Informační gramotnost.
Počátky této akce spadají do roku 2002, kdy Mgr. Nejezchlebová, vedoucí oddělení knihovnictví přišla s nápadem realizovat akci, která bude prospěšná jak ředitelům středních odborných škol, středních odborných učilišť, tak zaměstnancům jejich školních knihoven. Akce byla od samotného počátku určená také knihovníkům z veřejných či vysokoškolských knihoven.
Témata předcházejících ročníků byla adekvátní trendu vývoje informační gramotnosti a informačních technologií. Pravidelně zaznívaly příspěvky na téma úkoly a role školních knihoven, jejich automatizace, proměny, projekty apod. Velká část příspěvků se týkala také celkové koncepce a informacích o činnosti, spolupráci knihoven a informačních center na různých typech škol.
Proběhlo také seznámení se zkušenostmi ze Slovenska: o aktuální situaci ve zdejších knihovnách, jejich způsobu realizace informační gramotnosti, o partnerství knihovníků a učitelů, o podpoře čtenářství atd.
Bohatě zastoupeny byly příspěvky na téma informační výchova či informační vzdělávání v knihovnách, ve školách, a informační technologie ve vzdělávání (jako využití internetu ve vzdělávání, ICT a inovace výukových metod, ICT a jejich využití v různých předmětech, ICT ve vzdělávání dospělých apod.). Stejně tak (byť co do počtu v menší míře) byla zastoupena témata jako: další vzdělávání učitelů, kurikulární reforma (RVP, ŠVP), e-learning na vysokých školách, informace o projektech, komunitních školách atd.
Od roku 2007 byly realizovány v každém ročníku navíc dvě sekce či workshopy, věnované různým praktickým oblastem, např.: Informační technologie ve výuce, Dílna čtení v praxi, Nástroje moderních technologií pro podporu výuky (Moodle, Google, Elgg) apod.
A čím byl letošní rok zvláštní? Mezi téměř šedesáti posluchači byli kromě zástupců odborné veřejnosti taktéž někteří bývalí přednášející či účastníci předchozích ročníků.
Obsahový rozměr celého dne byl průřezem všech výše zmiňovaných oblastí – vzdělávací i ryze „knihovnicko-informační“. Zaznělo shrnutí „Vzdělávání v České republice v 21. století – školy, učitelé a žáci v éře digitálních médií“ včetně podání statistických dat o stavu současného čtenářství z mezinárodního výzkumu PISA 2009, např. údajů vlivu známky z českého jazyka a vztahu ke čtení. Vše v podání odborného garanta akce, doc. Mgr. Jiřího Zounka, z FF MU v Brně.
PhDr. Lucie Rohlíková, PhD. z Ústavu celoživotního vzdělávání Západočeské univerzity v Plzni, podala jak teoretický, tak zejména velmi praktický přehled o tom, co je e-learning, pro výuku jakých témat či oborů jej lze využít a jak by měl být ideálně sestavený.
PhDr. Hana Landová z UISK FF UK v Praze se zastavila spolu s praktickými příklady nad aktuálním stavem knihoven a informačního vzdělávání nejen u nás, ale i v zahraničí. PhDr. Pavla Kovářová, z KISK FF MU v Brně, seznámila účastníky s výsledky pilotního výzkumu na téma „České knihovny a bezpečnost dětí na internetu“, pozornost věnovala také ochraně soukromí na internetu. Mgr. Jan Rylich, šéfredaktor časopisu Ikaros, podal přehled elektronických čteček a nastínil i praktické možnosti jejich využívání (nejen) v knihovnách. Svůj druhý příspěvek zaměřil na fenomén nových médií – na počítačové hry. Poslední blok byl věnován problematice digitalizace, kde Mgr. Přemysl Bar, Ph.D. a Mgr. Pavla Švástová z MZK v Brně srozumitelně nastínili samotný proces realizace a finální výstup digitalizace. Konkrétní praktické představě napomohlo představení projektu EOD – eBooks On Demand Ing. Mgr. Věry Pospíšilíkové z MZK v Brně. Po celý den byl ponechán prostor nejen na dotazy, ale dostalo se také na různé náměty, názory z řad účastníků konference (zejména s praktickými postřehy a zkušenostmi z veřejných knihoven).
Den ukončily dva praktické workshopy zaměřené na využití mentálních map ve školách i v knihovnách (Mgr. Dagmar Chytková z Ústřední knihovny FF MU v Brně) a praktické školení o jednom ze systémů ve vzdělávání vysokých škol – v systému Mahara (doc. Mgr. Jiří Zounek a Mgr. Petr Sudický, z FF a FSS MU v Brně).
Veškeré prezentace můžete najít na webových stránkách k akcím knihovny zde: http://www.mzk.cz/pro-knihovny/vzdelavani-knihovniku/kalendar-akci/konference-informacni-gramotnost
DILHOFOVÁ, Adéla. Konference Informační gramotnost a celoživotní učení aneb Nové technologie – nové příležitosti – nové výzvy. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(4) [cit. 2024-10-05]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/konference-informacni-gramotnost-celozivotni-uceni-aneb-nove-technologie-nove-prilezitosti-no
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|