Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2021 » Nová koncepce regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji podporuje čtenářství a rozvoj komunit
Regionální funkce knihoven se staly neodmyslitelnou součástí a významnou oporou zajišťování veřejných knihovnických a informačních služeb knihoven všech velikostí. Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021-2027 s výhledem do roku 2030 zdůrazňuje jejich význam zejména v případě menších obcí: „Pro knihovny v malých obcích je mimořádně důležitá podpora regionálních funkcí“ (s. 5). Ve snaze budovat a rozvíjet knihovny jako komunitní, vzdělávací a kulturní centra je rovněž důležité: „motivovat obce v péči o knihovnu“ (s. 31).
Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s pověřenými knihovnami zpracovala novou vizi směřování regionálních funkcí knihoven, Koncepci rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2021 – 2027, která vychází nejen ze schválené Koncepce rozvoje knihoven v České republice, ale především z aktuálních podmínek a potřeb obsluhovaných knihoven v Jihomoravském kraji. Předcházející koncepce doplněná o aktualizaci[1] zdůrazňovala nad rámec celostátně platných standardů regionálních funkcí pravidelnou medializaci nejlepších knihoven a knihovníků, oceňování knihoven a obcí, prezentaci příkladů dobré praxe a kulturně výchovnou činnost. I tyto teze nová koncepce dále rozvíjí.
Knihovny v Jihomoravském kraji získaly významnou oporu pro svůj rozvoj v dotačním titulu Obecní knihovny, který byl poprvé vyhlášen v roce 2016 (pro obce do 3 000 obyvatel). S ohledem na 50% spolufinancování byl rozvoje knihoven za dobu udílení podpory[2] podpořen částkou přes 30 milionů Kč. Knihovny pořídily nové regály, modernizovaly inventář, založily či dovybavily dětské a čtenářské koutky, zakoupily novou techniku či realizovaly drobné stavební práce. Tyto proměny významně přispěly ke změně vnímání knihoven nejen mezi čtenáři, ale zejména mezi jejich zřizovateli. Nová koncepce regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji tak může stavět na velmi dobrém základě, moderním fyzickém prostoru, který je důležitým předpokladem pro fungování jakékoli knihovny.
Přípravu nové koncepce regionálních funkcí ovlivnily události pandemie covid, které nasměrovaly aktivity knihoven do on-line prostředí včetně pořádání akcí pro knihovníky.
„Veřejné knihovny Jihomoravského kraje představují stabilní, soudržnou a spolupracující síť vytvářející funkční infrastrukturu na podporu rozvoje celoživotního neformálního vzdělávání, čtenářských návyků a čtenářské gramotnosti, občanských a sociálních kompetencí, budování a rozvíjení regionální identity, mezigeneračních vztahů a sociální soudržnosti. Prohlubuje se jejich význam jako informačních a komunitních center obcí. Rozvoj a zkvalitňování systému regionálních služeb při dosažení jejich standardizované úrovně vytváří podmínky nejen pro zajišťování veřejných knihovnických a informačních služeb, ale zejména naplňování jejich nezastupitelné role v kontextu demokratického rozvoje celé společnosti.“
Vize zdůraznila význam fungujícího systému regionálních funkcí pro naplňování cílů veřejných knihovnických a informačních služeb s důrazem na podporu celoživotního neformálního vzdělávání, čtenářských návyků a čtenářské gramotnosti, občanských a sociálních kompetencí, budování a rozvíjení vztahu k regionu, mezigeneračních vztahů a sociální soudržnosti. Klade důraz na roli knihoven jako informačních a komunitních center.
Novou regionální službou je Podpora vzdělávacích, kulturních a komunitních aktivit, která by měla směřovat
Knihovny Jihomoravského kraje využívají ke sdílení příkladů dobré praxe inspirativní workshop, který již několikátým rokem organizuje oddělení vzdělávání a krajské metodiky MZK, Knihovníci knihovníkům, na regionální úrovni se velké oblibě těší projekt Městské knihovny Boskovice Čtoucí rodiny v regionu Blansko, jedním z nových projektů je festival knihoven Znojemska, který organizuje regionální oddělení Městské knihovny Znojmo.
Koncepce předkládá vizi jednotlivých regionálních služeb v roce 2027 a podpůrné nástroje pro její realizaci. Předpokladem pro poskytování jejich standardizované úrovně v intencích předložené koncepce je celoživotní vzdělávání pracovníků regionálních oddělení a sledování nových trendů a technologií, zejména v profesionálních knihovnách, např. zavádění biblioboxů, selfchecků a knihobotů, robotických hraček a interaktivních knih, které umožňují rozšiřovat nabídku služeb a přispívají k podpoře knihoven jako institucí celoživotního neformálního vzdělávání.
Součástí koncepce je kapitola věnovaná prostorovým podmínkám v knihovnách, která vznikla ve spolupráci s Metodickým centrem pro výstavbu a rekonstrukci knihoven, Mgr. Lenkou Dostálovou. Specifikuje nejen urbanistické zásady pro umístění knihovny a požadavky na další související služby (parkování, umístění biblioboxu, bezbariérovost), ale také požadavky na vybavení dle velikosti obce, včetně důrazu na funkčnost uspořádání.
Jednou z nejvýznamnějších aktivit je každoroční oceňování nejlepších knihoven a knihovníků na krajské i regionální úrovni, které se již několikátým rokem těší osobní záštitě hejtmana Jihomoravského kraje. Prestižní ocenění Komunitní knihovna Jihomoravského kraje bude i do budoucna významnou platformou pro medializaci úspěšně pracujících knihoven a prezentaci příkladů dobré praxe. Mezi úkoly, které nová koncepce převzala z předcházejícího období, je důraz na celoživotní vzdělávání knihovníků zejména neprofesionálních knihoven, účast na poradách, také nákup a zpracování knihovních fondů z prostředků obcí.
Předpokladem pro úspěšné naplňování cílů koncepce, jednotlivých regionálních služeb, je aktivní podpora a spolupráce pověřených knihoven. Nemalá role připadá ředitelům pověřených knihoven, zejména vůči zřizovatelům knihoven, a to jak v rovině komunikační, tak propagační a motivační. Stále otevřenou výzvou zůstává účast managementu pověřených knihoven na regionálních setkáních starostů a místostarostů se zdůrazňováním role veřejné knihovny na regionální i lokální úrovni. Naplnění cílů koncepce však stojí především na pochopení a podpoře knihovníků těch nejmenších knihoven, jejich ztotožněním se s posláním knihovny jako místa setkávání, nových podnětů a rozmanitých komunitních aktivit. Místa, které vzdělává, rozvíjí čtenářské návyky a dovednosti, stmeluje občany a prohlubuje jejich zájem o život v obci.
[1] https://www.mzk.cz/sites/mzk.cz/files /aktualizace_koncepce_rozvoje_regionalnich_funkci_knihoven_2019-2020.pdf
[2] 2016-2019, 2020 byl dotační titul vyhlášen, ale následně pozastaven, 2021 nebyl vyhlášen.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Nová koncepce regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji podporuje čtenářství a rozvoj komunit. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2021, 35(3) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/nova-koncepce-regionalnich-funkci-knihoven-v-jihomoravskem-kraji-podporuje-ctenarstvi-rozvoj-
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|