Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2018 » Podpora rozvoje obecních knihoven jako nedílná součást Programu rozvoje Jihomoravského kraje na období 2018-2021
„Nejrozšířenějším kulturním zařízením, které napomáhá kultivovat lidský potenciál kraje již od mladého věku (a i v menších obcích), jsou knihovny.“[1]
Začátkem března schválila Rada Jihomoravského kraje v návaznosti na Strategii rozvoje Jihomoravského kraje 2020 střednědobý programový dokument Program rozvoje Jihomoravského kraje 2018-2021[2] s cílem identifikovat a zhodnotit aktuální témata a zformulovat hlavní priority kraje pro budoucí období. Program vytyčil čtyři klíčové priority, přičemž v rámci druhé priority Zajištění kvality života obyvatel zařadil jako jedno z opatření na podporu její realizace Udržení služeb na venkově, a to prostřednictvím podpory rozvoje obecních knihoven (aktivita 2.5.3) s důrazem na zkvalitnění jejich zázemí a rozšíření knihovního fondu. Nástrojem participace kraje má být již po tři roky vyhlašovaný dotační titul Obecní knihovny, který se tímto stal oficiální a krajem deklarovanou platformou pro zlepšování podmínek obecních knihoven v Jihomoravském kraji. Věcně příslušným garantem uvedeného opatření je odbor regionálního rozvoje JMK.
Koncem loňského roku iniciovalo oddělení vzdělávání a krajské metodiky MZK dotazníkový průzkum adresovaný zřizovatelům knihoven v Jihomoravském kraji v obcích do 3 000 obyvatel s cílem zjistit jejich zájem o modernizaci a obnovu obecních knihoven. Průzkum se uskutečnil v přímé návaznosti na dotační titul Obecní knihovny, který Jihomoravský kraj poprvé vyhlásil v lednu 2016 a který se stal významným impulsem k proměně obecních knihoven. Zájem o jeho využití projevilo hned v prvním roce vyhlášení až 154 obcí. Průzkum probíhal od 2. do 13. listopadu 2017 a z celkového počtu 626 obcí do 3 000 obyvatel se aktivně zapojilo 296, tj. 47,2 %. Více jak 83 % obcí vyjádřilo zájem využít dotační titul také v roce 2018, přičemž největší zájem by byl o vybavení knihovny novým mobiliářem (sedací nábytek stoly, dětský koutek).
Dotazníkový průzkum potvrdil zájem obcí o pokračování dotačního titulu Obecní knihovny a významně podpořil jeho opětovné vyhlášení v rámci dotačního programu Program rozvoje venkova Jihomoravského kraje 2018[3]. Jihomoravský kraj je v současné době jediný, který podporuje rozvoj knihoven svých obcí cestou modernizace jejich interiérů a technického vybavení za podmínek, které umožňují využít dotaci i těm nejmenším obcím. Jednou z předností výzvy je opakované podávání žádostí, navíc obce, které měly zájem ji využít, si mohly současně požádat o jiný z dalších šesti dotačních titulů vyhlášených v rámci dotačního programu Program rozvoje venkova. Podobnou dotaci s názvem Obecní knihovny vyhlašuje také Středočeský kraj. Je však limitována nejen mírou podpory, ale také omezením žadatelů v případě žádosti o další dotační titul.
Zejména s blížícími oslavami stého výročí od vydání prvního knihovního zákona (Zákon č. 430/1919 Sb., o veřejných knihovnách obecních), který schválilo Národní shromáždění Československé republiky 22. července 1919 a který svým nařízením založit v každé obci knihovnu podnítil masový rozvoj veřejného knihovnictví u nás a tím vytvoření jedné z nejhustších sítí veřejných knihoven na počet obyvatel v celosvětovém měřítku,[4] je podpora tohoto kulturního dědictví usilujícího o „doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva“[5] ze strany krajů, měst i obcí záslužným počinem hodným uznání a následování.
V letech 2016 a 2017 podpořil Jihomoravský kraj prostřednictví dotačního titulu Obecní knihovny celkem 244 žadatelů v celkovém objemu finančních prostředků ve výši 8,840.000,- Kč. V roce 2016 bylo nejvíce žadatelů z obcí ve velikosti 201 až 500 obyvatel, v roce 2017 bylo rovnoměrné zastoupení žadatelů v obcích 201 až 1 000 obyvatel. Nárůst zaznamenala i kategorie 2 501 až 3 000 obyvatel (2016 – 4,9 % žadatelů, 2017 – 7,8 %). Ve srovnání s rokem 2016 došlo ke snížení počtu žadatelů ve všech okresech s výjimkou okresu Hodonín, kde došlo k nárůstu z 25,35 % žadatelů z počtu obcí do 3 000 obyvatel na 28,16 %, což bylo nejvíce žadatelů ze všech okresů v Jihomoravském kraji.
Jamolice (okres Znojmo)
„Nové regály v knihovně zabezpečí lepší přehlednost a uspořádání knih. Výměna osvětlení a nový nábytek bude vylepšením současného prostoru knihovny. Nové počítačové vybavení a tiskárna i s lepším a rychlejším internetem podstatně zlepší a zkvalitní službu pro čtenáře i ostatní obyvatele, kteří mohou tuto službu využívat. O novém vybavení knihovny informuje i na našich webových stránkách www.obec-jamolice.cz.“
Blatnice pod svatým Antonínkem (okres Hodonín)
„Nově byly pořízeny dva kancelářské počítače s operačním systémem Microsoft Windows a kancelářský balíček Office (Word, Excel, Outlook a PowerPoint), dva LCD monitory BenQ a notebook Lenovo ThinkPad. Jednu počítačovou sestavu využívá paní knihovnice a druhá je k dispozici návštěvníkům knihovny. Notebook je možné využívat při práci knihovnice v terénu – např. při návštěvách pracovnice knihovny v mateřské či základní škole, se kterými úzce spolupracuje či při různých doprovodných akcích, které jsou součástí doplňkového programu knihovny.“
Zbraslav (okres Brno-venkov)
„Podpory si velmi ceníme, rozšířilo to nabídku čtenářům a to nejen v oblasti knih, ale i přednášek. Název projektu: Počítačové a softwarové vybavení obecní knihovnyTechnické řešení projektu: V rámci projektu bylo vybavení knihovny rozšířeno o notebooky s operačním systémem a propojení s knihovnickým systémem, tiskárnu, myši k notebookům, vše včetně softwaru a o čtečku knih. Knihovna se realizovala ve dvou etapách, a to v roce 2016 a v roce 2017. Vše bylo za podpory JMK. Díky projektu se rozšířila i spolupráce knihovny se základní školou, cílem je knihovnu zatraktivnit i pro mladou generaci a ukázat jim, že čtení nejsou jen klasické knihy, ale i e-booky. Pro tento účel byla zakoupena čtečka elektronických knih. Naším dlouhodobým cílem je zaměřit se a přitáhnout více čtenářů právě z řad mládeže, která se v dnešní době nedokáže nad knihou zastavit, čerpat z nich inspiraci a rozšiřovat si tak své jazykové a další dovednosti. Děkujeme.“
Začátkem letošního roku vyhlásil Jihomoravský kraj již potřetí dotační výzvu na podporu modernizace a obnovu knihoven v obcích do 3 000 obyvatel, na kterou vyčlenil ze svého rozpočtu 4 miliony Kč. I letos tak mohly obce podávat žádosti opakovaně až do výše 100.000,- Kč v rámci 50% spoluúčasti. Schvalování podaných žádostí se teprve připravuje. Výše dotace, o kterou obce požádaly, zřejmě nepřesáhne alokovanou částku, nicméně i přesto je příslibem dalšího rozkvětu našich obecních knihoven. Ke svým kulatinám v příštím roce si jej právem zaslouží.
[1] Program rozvoje Jihomoravského kraje 2018-2021 [online]. Dostupný z: https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=340678&TypeID=2
[2] https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=340678&TypeID=2
[3] https://www.mzk.cz/sites/mzk.cz/files/souboryMZK/pdf/vysledky_dotaznikov...
[4] https://zpravy.plus/domaci/ceska-republika-ma-nejhustsi-sit-knihoven
[5] Zákon o veřejných knihovnách obecních č. 430/1919 Sb.
KRATOCHVÍLOVÁ, Monika. Podpora rozvoje obecních knihoven jako nedílná součást Programu rozvoje Jihomoravského kraje na období 2018-2021. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(1) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/podpora-rozvoje-obecnich-knihoven-jako-nedilna-soucast-programu-rozvoje-jihomoravskeho-kraje-
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|