Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2013 » Představujeme vysokoškolské knihovny: Knihovnické a informační služby na Mendelově univerzitě v Brně
Univerzita byla založena zákonem č. 460 ze dne 24. 7. 1919 Sb. pod tehdejším názvem Vysoká škola zemědělská. Za dobu své existence několikrát změnila název jak univerzita, tak fakulty. Zákonem č. 419/2009 Sb. nese univerzita od ledna 2010 název Mendelova univerzita v Brně[1]. Její součástí je 5 fakult a jeden vysokoškolský ústav:
Už v roce 1920 byla zřízena ústřední knihovna a čítárna profesorů, od května 1922 byla knihovna otevřena i pro posluchače. Knihovnické služby jsou tedy nedílnou součástí a podporou vědecké a vzdělávací činnosti na univerzitě.
V současné době knihovnické a informační služby na MENDELU zajišťuje Ústav vědecko-pedagogických informací a služeb (ÚVIS) a jeho dvě oddělení Informační centrum a Ústřední knihovna. Ve struktuře univerzity je ÚVIS celoškolské pracoviště řízené rektorem, kromě Informačního centra (IC) a Ústřední knihovny (ÚK) jsou jeho součástí Audiovizuální centrum a Ediční středisko. Metodicky spadá činnost ÚVIS do působnosti prorektorů pro pedagogiku a pro vědu a výzkum. Řečeno strohým jazykem vnitřního předpisu univerzity zajišťují IC a ÚK zejména knihovnicko-informační podporu výuky, vědy a výzkumu na univerzitě a propagaci dosažených výsledků. Jsme knihovna evidovaná dle knihovnického zákona na Ministerstvu kultury pod číslem 3030/2002 jako knihovna specializovaná a jako taková dle zákona zajišťujeme rovný přístup k poskytovaným knihovnickým a informačním službám.
Přestože se univerzita rozhodně nemůže pyšnit odpovídajícími studijními prostorami a volným výběrem, přestože většina knihovního fondu je ve skladech a dílčích knihovnách, poskytují obě oddělení ÚVIS podporu pro vědce, pedagogy a studenty. Naši uživatelé nerozlišují, které činnosti dělá jaké oddělení. Řekne-li se obecně knihovna, myslí se Informační centrum i Ústřední knihovna, které pod neformálním společným názvem ICUK[2] zajišťují informační podporu vědy a výzkumu pro všechna pracoviště univerzity a pro všechny studenty.
Už z názvů fakult vyplývá, jak široké je rozpětí oborů na MENDELU, a to z přírodních i společenských věd. Jedná se o zemědělství, lesnictví, dřevařství, zahradnictví, zahradní a krajinnou architekturu, výživu a zpracování zemědělských a potravinářských produktů, biologické obory, ekonomii, právo, management a marketing, finance, demografii a statistiku, informatiku, pedagogiku, výchovu a vzdělávání a další příbuzné obory. Získáváme a zpřístupňujeme pro všechny obory tištěné tradiční i elektronické zdroje.
Zpřístupňujeme elektronické informační zdroje, které jsou financovány jak z prostředků univerzity, tak z projektů vyhlašovaných Ministerstvem mládeže, školství a tělovýchovy, MENDELU je zastoupena v několika konsorciích pro nákup elektronických informačních zdrojů. Zajišťujeme přístup do bibliografických, plnotextových databází, databází firemních informací. Naši uživatelé mají přístup k databázím ze všech IP adres univerzity nebo vzdáleným přístupem pomocí proxy serveru nebo institucionálním přihlášením Schibboleth. Pro lepší komfort uživatelů byl zakoupen metavyhledávač Ebsco Discovery Service, který umožňuje prohledávat všechny zdroje rychle a jednoduše v jednom vyhledávacím prostředí.
MENDELU nemá žádný akreditovaný předmět věnovaný informační výchově a gramotnosti, přesto i tato oblast patří k našim aktivitám. Rozvinula se spolupráce přímo s vyučujícími odborných předmětů, kteří zvou knihovníky do své výuky, jedná se o přednášky a prezentace na konkrétní databáze nebo pro konkrétní obor. Kromě toho pořádáme semináře k tématům, která sami vypisujeme. V minulých letech jsme spolupracovali s Institutem celoživotního vzdělávání na operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost při zajištění seminářů k informační výchově. Prezentace z přednášek a další výukové materiály jsou vystaveny na webových stránkách[3]. V rámci takzvaných úvodů do studia prezentujeme naše služby na fakultách pro studenty nastupující do prvního ročníku. Nabízíme poradenskou a konzultační činnost k vyhledávání v databázích, pro vědce a pedagogy zajišťujeme rešeršní služby.
Mendelova univerzita jako člen Asociace knihoven vysokých škol svým podpisem Berlínské deklarace vyjádřila souhlas s principy otevřeného přístupu k vědeckým informacím a přijala závazek principy otevřeného přístupu podporovat. Knihovna se připojila k Open Access Week 2012 a propaguje a informuje o principech otevřeného přístupu na univerzitě[4]. Pomáháme našim vědcům mimo jiné tím, že udržujeme aktuální webovou stránku o podpoře vědy[5] s informacemi o platné legislativě, o informačních systémech výzkumu, informacích o centrální evidenci projektů a další. Aktivně se podílíme na kontrole záznamů vědců, které jsou odesílány do Registru informací ve vědě.
MENDELU má ústřední knihovnu s pobočkami v Brně i v Lednici a studijní prostory v Brně v areálu univerzity na ulici Zemědělské a v budově Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií na tř. Generála Píky. V půjčovnách poskytujeme absenční výpůjčky. Fond je uložen ve skladu, uživatelé si musí vyhledat signaturu a obsluha jim na počkání žádané dokumenty vyhledá a půjčí. Ve studijních prostorách je odborná a studijní literatura ve volném výběru s možností prezenčního půjčování, krátkodobé výpůjčky na týden a s možností půjčování na noc nebo na víkend. Poslední možnost využívají zejména studenti, kteří ve stejném areálu bydlí na kolejích. Máme celkem 385 studijních míst, z toho 125 míst je s počítačem. Kromě toho jsou ve studovnách zásuvky pro připojení vlastního počítače a celý areál univerzity je pokryt WIFI sítí. Ve studovnách mají uživatelé k dispozici potřebnou techniku – skenery, multifunkční stroje pro kopírování a tisk (provozované externí firmou), stroje na kroužkovou vazbu. K 31. 12. 2012 jsme měli 7733 registrovaných uživatelů, z toho 28 s kategorií veřejnost, poskytli jsme 59449 absenčních výpůjček a cca 11822 výpůjček prezenčních, vyřídili jsme 1172 požadavků na meziknihovní výpůjční služby na státní i mezinárodní úrovni. Dostupnost našich služeb je 55 hodin týdně, v roce 2012 jsme měli otevřeno 235 dnů. Pokud vrací uživatelé svoje výpůjčky mimo otevírací dobu knihovny, mají k dispozici bibliobox.
Kromě ústřední knihovny a studoven mají ústavy fakult dílčí knihovny, jejich počet se pohybuje mezi 90 – 100. Pokud má pracoviště dílčí knihovnu, je vedoucím pověřena odpovědná osoba. Vedení dílčích knihoven upravuje vnitřní předpis univerzity. Ústřední knihovna činnost dílčích knihoven metodicky řídí, zajišťuje akvizici knih i časopisů jak pro vlastní půjčovny a studovny, tak pro dílčí knihovny, zajišťuje centrální evidenci a katalogizaci. Jako jednu z dílčích knihoven provozujeme knihovnu beletrie. Základ tvoří fond z bývalé odborářské knihovny, v současné době doplňujeme hlavně z darů, knihovna je otevřena pro zaměstnance (i bývalé) a studenty 6 hodin týdně.
Pro evidenci, katalogizaci, půjčování a další agendy používáme automatizovaný knihovnický systém, v srpnu roku 2012 jsme přešli na nový systém Verbis. Výstupem pro uživatele je online katalog[6], od loňského léta je mnohem uživatelsky příjemnější. Fond získáváme koupí, financování nákupu knih a časopisů jak z dotace MŠMT, tak z projektů, je závislé na rozhodnutí fakult a na tom, zda umožňují nákupy do ústřední knihovny a studijních prostor nebo zda nakupují pro vlastní dílčí knihovny. Kromě toho získáváme fond z pozůstalostí a darů a zejména výměnou za vědecký časopis Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis, který univerzita vydává.
Zpřístupňujeme staré tisky v digitální knihovně MENDELU, blíže se tomuto tématu již věnoval článek Digitální knihovna starých a vzácných tisků na Mendelově univerzitě v Brně[7]. Mendelova univerzita v Brně je příjemcem dotace z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace pro projekt MENDELU RESEARCH LIBRARY (MERELI). Řešitelem projektu je ÚVIS a cílem je vytvoření kvalitní informační infrastruktury na MENDELU a univerzitách partnerů zajištěním informačních zdrojů v tištěné i elektronické podobě.
Knihovna pro zaměstnance MENDELU půjčuje putovní výstavy a vystavuje v univerzitní minigalerii Hrášek, v poslední době například výstavu Free Culture nebo Atlas krajiny České republiky. Mladí umělci mají možnost vystavovat své práce ve studovně. Pro naše maminky, návštěvnice knihovny v Brně, jsme pořídili dětský minikoutek. Knihovna v Lednici v rámci své dobré spolupráce se Zahradnickou fakultou seznámila veřejnost se starými tisky velmi netradičně, a to na velikonoční výstavě v Rybničním zámečku spolu s velikonočními vazbami. Spolupracujeme s Národním úložištěm šedé literatury, které si z našeho katalogu sklízí bibliografické údaje o vysokoškolských kvalifikačních pracích. Jsme členy Asociace knihoven vysokých škol, Sdružení knihoven, Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Spolupracujeme s Obchodní akademií, Střední odbornou školou knihovnickou a Vyšší odbornou školou knihovnických, informačních a sociálních služeb v Brně při výchově mladých knihovníků, každý rok přijímáme studenty této školy na odbornou praxi.
Vzděláváme se na odborných seminářích a akreditovaných kurzech (například Kurz informačního vzdělávání, Kurz projektového managementu), účastníme se konferencí. V minulém roce využily dvě pracovnice zaměstnanecké mobility v rámci programu ERASMUS a navštívily univerzitní knihovny ve Finsku a ve Francii. Paní Leena z Finska navštívila v rámci stejného programu naše pracoviště.
Jsme konsolidovaný kolektiv s empatií, zapojujeme se do dobrovolnických a charitativních aktivit. Adoptovali jsme sedmiletou indickou holčičku Venildu a hradíme jí vzdělání, přispíváme na chov lišky polární v brněnské ZOO. Organizujeme sběr víček z PET lahví na univerzitě, výtěžek je určen na biologickou léčbu pro nemocného chlapce, kterou nehradí zdravotní pojišťovna. Zkrátka a dobře, lidé pro lidi – ve službách, pro naše uživatele i mezi sebou navzájem.
[1] http://www.mendelu.cz/cz
[2] http://www.mendelu.cz/cz/sluzby_sz/icuk
[3] http://www.mendelu.cz/cz/sluzby_sz/icuk/informacni_vychova
[4] http://www.mendelu.cz/cz/sluzby_sz/icuk/open_access
[5] http://www.mendelu.cz/cz/sluzby_sz/icuk/podpora_vedy
[6] https://katalog.mendelu.cz/
[7] http://duha.mzk.cz/sites/duha.mzk.cz/files/souboryredakce/DUHA_01-02-201...
PERLOVÁ, Vladimíra. Představujeme vysokoškolské knihovny: Knihovnické a informační služby na Mendelově univerzitě v Brně . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(1) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/predstavujeme-vysokoskolske-knihovny-knihovnicke-informacni-sluzby-na-mendelove-univerzite-v-
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|