Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2013 » Představujeme vysokoškolské knihovny: Ústřední knihovna Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
Historie Ústřední knihovny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se začala psát v roce 1998. V tomto roce se obory, do té doby vyučované v rámci Filozofické fakulty MU, osamostatnily a založily vlastní fakultu věnující se výhradně sociálním vědám. Souběžně vznikla i Ústřední knihovna jakožto nedílná součást a podmínka kvalitního vysokoškolského vzdělávání. Knihovna po dobu několika let hostovala v nové budově knihovny Filozofické fakulty, kde měla k dispozici 34 studijních míst a 4 000 knih ve volném výběru. Tento stav trval až do roku 2005, kdy snaha o komplexní osamostatnění a přiblížení studentům FSS vedla k rekonstrukci nádherné budovy na ulici Joštova, do které se celá fakulta včetně knihovny přestěhovala. Od září 2005 nabízí sedm studoven, 222 studijních míst a více než 50 000 titulů ve volném výběru.
Knihovna sídlí v přízemí budovy v prostorách bývalé praktické dílny Německého technického učení. Z této doby pochází i jeřáb, dominanta největší ze studoven knihovny, který je národní technickou památkou. Nejen díky přestěhování do nových prostor nabral rozvoj knihovny nebývalé obrátky. Jmenujme například otevření studovny Univerzity třetího věku (U3V) a pořádání kurzů pro její účastníky, přechod na online katalog Aleph, organizace dvou ročníků mezinárodního semináře CASLIN a organizace konference Bibliotheca Academica, úspěšné zapojení do fakultních i univerzitních projektů. Největším úspěchem posledních dvou let je pak realizace kreditovaných kurzů informačního vzdělávání v rámci projektů OPVK financovaných z dotací Evropské unie.
V současné době je knihovna pevně ukotvena ve fakultní struktuře a zaměřuje se na zlepšování všech služeb, které z ní dělají úspěšnou a hojně navštěvovanou instituci v rámci MU. Během léta 2013 došlo k rekonstrukci několika částí knihovny tak, aby byla rozšířena variabilita nabízených studijních míst. K dispozici je nyní nová seminární studovna se špičkovým technickým vybavením, dvě nové relaxační zóny a tzv. obývák se sedačkou a lampami.
Knihovna sice v minulosti seminární studovnu nabízela, ale její provedení neumožňovalo nerušenou (a nerušící) konverzaci účastníků. Rekonstrukcí suterénní studovny s archivními čísly časopisů došlo k vytvoření opravdu zvukotěsné místnosti určené k týmové práci. Studenti si změny nemohou vynachválit, neboť nároky předmětů na FSS předpokládají týmovou práci velmi často. Třešničkou na rekonstrukčním dortu pak bylo zakoupení sedacích pytlů, jejichž rozmístěním v klidných částech knihovny vznikly tzv. relaxační zóny. Pohled na místa obsazená studenty znavenými náročným studiem nás jen utvrzuje v tom, že tato úprava byla krok správným směrem.
Co se týče esenciálních služeb spojených s knihovnou samotnou – tedy absenční i prezenční půjčování knih a časopisů – v letošním roce narostl fond knihovny na celkových 77 000 knihovních jednotek s ročním přírůstkem kolem 3 500 knih, z toho podstatná většina v angličtině, s ročním obratem 120 000 výpůjček. Návštěvníkům je knihovna k dispozici celkem 2 100 hodin ročně. Služby knihovny jsou založeny především na zpřístupňování knih ve volném výběru, který je k dispozici v sedmi studovnách. Pro lepší orientaci ve fondu knihovna nepoužívá uspořádání ani signatury vycházející z MDT, ale své vlastní. Jedná se o jednoduchý a barevný systém signatur založený na obsahovém rozdělení knih do tematických skupin a podskupin s použitím číselné řady. Každá skupina a podskupina je pak barevně rozlišena, což je příjemné jak uživatelům, tak i knihovníkům při odhalování špatně založených knih.
Na klasické knihy a časopisy navazuje stále důležitější segment služeb vysokoškolské knihovny – přístup k elektronickým informačním zdrojům. Ve spolupráci s dalšími institucemi MU je zajištěn přístup do 40 elektronických informačních zdrojů pokrývající podstatnou část jednotlivých oborů, mezi nimiž nechybí tak kvalitní databáze jako je EBSCO, Anopress, SAGE či JSTOR. Díky nim tak mají naši uživatelé okamžitý přístup ke kvalitním informacím v co nejkratším možném čase od jejich publikování. S tím také souvisí i technické vybavení knihovny – 37 počítačů s přístupem k internetu. Dalším praktickým využitím digitálních technologií při zlepšování služeb studentům je tzv. e-prezenčka. V praxi jde o zdigitalizování nejčastěji půjčovaných knih, které jsou studentům přístupny na stolních počítačích knihovny. Potřeba této služby vznikla na základě situace, kdy dvacet i více studentů čeká na jeden titul. V tuto chvíli je možné využít e-prezenčku k získání cenných informací. Tato služba má však limity, které stanoví autorský zákon. Tedy pouhé čtení na monitoru bez možnosti stažení či samotného vytištění dokumentu. Za zmínku stojí designová aktualita, a tou jsou nové webové stránky knihovny, stejně jako nové logo a celkový nový vizuální styl knihovny.
Dalším podstatným úspěchem je realizace jedenácti kreditovaných kurzů pro bakalářské i magisterské studium, a to napříč téměř všemi obory, které se na Fakultě sociálních studií vyučují. Studenti se v nich seznámí s exkluzivními zdroji informací, jejichž využívání značně zvyšuje úroveň studia, výzkumů i psaní odborných prací. Naučí se vyhledávat v elektronických informačních zdrojích, správně vypracovávat závěrečné a jiné písemné práce, a osvojí si základy autorského zákona, a to hlavně z pohledu problematiky plagiátorství a správného citování. Knihovna se tak podílí na tom, aby úroveň vysokoškolských prací odpovídala vysokým požadavkům fakulty.
Svou výuku knihovna každý semestr zpestřuje nabídkou workshopů vedených kvalitními externími i interními lektory (novinář a spisovatel Miloš Čermák, dr. Ondřej Hausenblas, PhDr. Martin Krčál a další). Workshopy zábavnou a interaktivní formou přibližují témata, se kterými se studenti seznamují v běžné výuce – jak kriticky pracovat s odborným textem, k čemu slouží citační manažer, jak se vyvíjí e-knihy apod.
Budoucí směřování vývoje knihovny FSS MU bude zcela jistě utvářeno stále bouřlivějším rozvojem informačních technologií a na ně navazujícím rozšiřováním množství kvalitních informací v digitální podobě. Využívání a předplatné databází, stejně jako vzdělávání pracovníků i studentů v této oblasti, bude určujícím prvkem příštích let. I když se možná bude zdát, že klasické papírové knihy ustupují do pozadí, zcela jistě si najdou své místo i v záplavě digitálních informací. Není totiž nad pocit čtení z poctivé (a voňavé) papírové knihy, což potvrdí každý, kdo musí číst několik hodin v kuse odbornou literaturu v elektronické podobě. Vedle udržení obsahového komfortu bychom rádi i v budoucnu ještě zvýšili standard fyzického prostoru. Věříme, že naše knihovna je a stále bude také místem setkávání a příjemného zázemí pro studium i relaxaci. Proto je naším záměrem průběžně renovovat, zútulňovat a poskytovat pohodlný a přívětivý prostor, kde se budou studenti i ostatní návštěvníci cítit minimálně stejně dobře jako doposud.
Jednou z našich největších vizí do budoucna je kontinuální výuka informační gramotnosti pro studenty bakalářského, magisterského i doktorského studia. Knihovna a její odborní lektoři udělají maximum proto, aby výuka, která byla nastartovaná díky projektům OPVK, pevně zakotvila v odborně-vzdělávacím profilu fakulty a knihovna tak mohla aktivně přispívat k výchově budoucích odborníků v oblasti sociálních věd. Knihovna FSS a její zaměstnanci se všemi silami snaží držet svou pověst jedné z nejlepších studijních knihoven na Masarykově univerzitě. Každodenní velká návštěvnost je toho důkazem a s ustavičným zlepšováním jak klasických, tak progresivních služeb bude snad i v budoucnu naše knihovna místem určeným ke kvalitnímu studiu, místem relaxace, týmové práce a setkávání.
Webové stránky: http://knihovna.fss.muni.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/knihovnafss
ŠLÉGLOVÁ, Irena; HUMPOLÍK, David. Představujeme vysokoškolské knihovny: Ústřední knihovna Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(4) [cit. 2024-10-09]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/predstavujeme-vysokoskolske-knihovny-ustredni-knihovna-fakulty-socialnich-studii-masarykovy-u
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|