Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Seminář, který se koná již od roku 1998, je určen pracovníkům zvukových oddělení a oddělení, kde pracují se zdravotně postiženými čtenáři. Ve studovně a čítárně, kde bylo vše od techniky po pohoštění připravené, mě obklopila příjemná a současně pracovní atmosféra, která provázela celou dobu velmi intenzivního jednání. Knihovníci z různých knihoven České republiky a později i hosté ze Slovenska si mezi sebou hned po příchodu sdělovali problémy i úspěchy svých oddělení. Hodnotili svou práci, předávali si zkušenosti a novinky od posledního setkání před rokem.
Po přivítání účastníků ředitelkou Marií Dočekalovou se ujala slova a řízení semináře Jitka Němcová. Úvodní část patřila řediteli Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana panu Bohdanu Roulemu. Seznámil podrobně přítomné s připravovanými změnami a novými možnostmi placení a objednávání zvukových knih v roce 2015. Knihovníci si nově mohou zvolit roční paušál, tedy formu placení podle velikosti místa (města, obce), kde knihovna pracuje. Částka je od 1 000,- Kč do 25 000,- Kč. Knihovny přihlášené do tohoto systému v roce 2014 si příští rok budou moci stáhnout všechny knihy nebo ty, které si vyberou, dle požadavků svých uživatelů. Stejně tak je možné, v případě nespokojenosti nebo změny možností knihovny, smlouvy vypovědět.
KTN K. E. Macana očekává od tohoto způsobu podporu načítání dalších titulů a zvýšení objemu nabídky knihovnám postupně až k 200 titulům. Bude to také umožněno otevřením třetího studia, které se uskuteční v roce 2014. Ředitel Roule připomněl i možnost knihoven čerpat finanční podporu z projektu MK ČR Knihovna 21. století a také upozornil na ustanovení autorského zákona a jejich dodržování. Přítomné velmi potěšila i připravovaná jednání s MK Slovenské republiky a tím i zajištění podpory slovenských knihoven v Bratislavě a v Košicích.
Další praktická témata týkající se fondu i provozu oddělení byla projednávána s vedoucí knihovny paní Dagmar Turkovou. Věnovala se ediční činnosti, problémům s výběrem titulů i formou načítání textů (civilní četba či dramatizace nahrávek) i technické kvalitě nahrávek. Navázala velmi živá a podnětná diskuse, vycházející ze zkušeností jednotlivých knihoven. Přinesla pracovníkům KTN K. E. Macana potřebnou zpětnou vazbu i další náměty pro zlepšení práce.
Helena Hubatková Selucká z Knihovny Jiřího Mahena v Brně informovala o činnosti a připravovaných aktivitách Sekce služeb uživatelům se specifickými potřebami SKIP ČR. Její příspěvek nazvaný Hledání nových cest k našim čtenářům aneb Inkluze a integrace je velmi zajímavý a přináší nové podněty pro práci knihoven se znevýhodněnými čtenáři a uživateli. V textu najdete také potřebné odkazy na další informační zdroje k dané problematice.
Mezi účastníky semináře přijel šéfredaktor časopisu Zora, časopisu pro zrakově postižené, dr. Jiří Reichel. Hovořil o historii časopisu, o jeho významu i problémech v současné době. S knihovnicemi diskutoval o využívání časopisu Zora v knihovnách, zjišťoval názory a potřeby uživatelů. V této souvislosti se rozvinula zajímavá diskuse o znalostech, výuce a využívání Braillova písma různými věkovými kategoriemi zrakově postižených v dnešní době, v době technických možností a elektronických zdrojů.
Na závěr pozvala Božena Paleníková z Knihovny města Hradce Králové přítomné na seminář, který se bude konat v Hradci Králové 23. října 2014 pod názvem Braillovo bodové písmo. Dovednost orientace ve světě. Účastníci i po skončení třebíčského jednání pokračovali v diskusích o nově získaných informacích a námětech v přátelských kroužcích. A organizátoři? Připravují setkání na rok 2015.