Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Dovolte, abychom Vám představili Univerzitní knihovnu Ostravské univerzity v rámci výročí 15 let od vzniku ústřední budovy Univerzitní knihovny.
Ostravská univerzita v Ostravě byla založena 28. září 1991. Tuto humanitně zaměřenou vysokou školu tvoří:
Univerzita má také tři ústavy. Jedná se o:
Zájemcům o studium univerzita nabízí pestrou škálu bakalářských, navazujících magisterských, magisterských a doktorských studijních programů, ale také programy celoživotního vzdělávání. Cílovou skupinou celoživotní vzdělávání jsou zejména senioři ve věku od 65 let. Více informací na webu univerzity.
Univerzitní knihovna Ostravské univerzity v Ostravě se skládá z ústřední budovy na Bráfově ulici a z šesti fakultních studoven. V ústřední budově uživatel nalezne oddělení Půjčovna, Studovna časopisů a Mediotéka. Studovny jednotlivých fakult jsou umístěny v prostorách příslušných fakult a jejich fond odráží požadavky fakulty ke studiu. V letošním roce se studovna Pedagogické fakulty a studovna Lékařské fakulty přestěhují do nových prostor.
Uživatelem a čtenářem Univerzitní knihovny se zájemce stane snadno. Pro studenty Ostravské univerzity je registrace zdarma. Jednoduše ji získají po předložení platného ISICu nebo studentské karty a podpisem Prohlášení uživatele. Registrace je možná také pro studenty jiných škol nebo zájemce z řad veřejnosti. Ti ale musí počítat s registračním poplatkem. Všichni registrovaní uživatelé mají možnost využívat služeb všech 9 pracovišť Univerzitní knihovny.
Knihovna poskytuje různorodé knihovnické a informační služby, mezi něž patří především výpůjční služby, meziknihovní výpůjční služba, e-zdroje, reprografické služby, školení a exkurze. Samozřejmostí je přístup na internet a Wi-Fi připojení ze všech pracovišť UK OU. Výpůjčky můžeme v naší knihovně rozdělit na absenční, kdy si uživatel odnáší požadovaný titul domů a prezenční, kdy má čtenář možnost prostudovat si daný dokument přímo v jednotlivých studovnách. Možnost absenční výpůjčky je možná pouze z Půjčovny. Nicméně jsme zavedli tzv. krátkodobou výpůjčku, kdy si dokument ze studovny lze vypůjčit, ale pouze do následujícího pracovního dne. Tyto výpůjčky jsou realizovány vždy v posledních 2 hodinách před ukončením provozní doby s nutností vrátit je zpět následující pracovní den dvě hodiny po otevření příslušné studovny.
Před postavením hlavní budovy Univerzitní knihovny na ul. Bráfova byl fond roztříštěn mezi tehdejší půjčovnou a detašovanými pracovišti. Od samého začátku nově nastupujícího rektora prof. Jiřího Močkoře se diskutovalo o jedné z největších budoucích priorit - vybudování jedné centrální budovy univerzitní knihovny od základů tak, aby odpovídala všem legislativním normám. Akademičtí pracovníci, studenti i široká veřejnost se tohoto významného kroku nakonec dočkali – 22. ledna 1999 byla slavnostně zahájena činnosti nových krásných prostor na ulici Bráfova za přítomnosti tehdejšího ministra školství Eduarda Zemana. S realizací stavby, na které se velkou měrou podílela investiční technička Alena Gardavská, se započalo v září 1997. Projekt výstavby vypracoval TECHNOPROJEKT a.s. Ostrava a samotnou stavbu zhotovila firma a.s. UNIPS Ostrava. Během prvního roku působení bylo nutné do skladů v nově postavené centrální budově přestěhovat knihovní fondy z prostor původní půjčovny a detašovaných pracovišť.
Již od roku 1997 měl uživatel možnost přístupu k elektronickému katalogu T-Series (dříve nazývaný TINLIB) dostupného přes internetové připojení. K elektronickému katalogu bylo tehdy možné přistupovat z celkem 4 PC umístěných v přízemí budovy a 8 PC umístěných v dalších přístupných patrech. V roce 2007 byl T-Series nahrazen modernějším knihovním systémem DAIMON, jenž byl synchronizován se studijní agendou STAG OU. Od roku 2000 mají uživatelé zajištěn přístup ke dříve nebývalému množství informací z celého světa prostřednictvím elektronických informačních zdrojů, ať už bibliografických, faktografických či plnotextových a to především díky grantovým programům MŠMT pro podporu vědy a výzkumu na vysokých školách. Uživatelé si mohou zdarma objednat dokumenty, které nejsou součástí našeho knihovního fondu přes tzv. Meziknihovní a Mezinárodní meziknihovní službu (MVS).
Dnes uživatelé přistupují k on-line katalogu pomocí systému Aleph společnosti Ex Libris. Přes čtenářské konto mohou čtenáři sledovat stav svých výpůjček, provádět objednávky a rezervace titulů či prodlužovat aktuální výpůjčky, sledovat stav svého peněžního konta, případně měnit vlastní uživatelský profil.
Online knihovní katalog dále umožňuje nahlížet na obálky a do obsahů novějších knihovních titulů, což uživateli ulehčuje rozhodování, zda dokument odpovídá jeho čtenářskému požadavku. Službu automatického vygenerování citací dokumentů podle platné normy ISO 690 ocení zejména studenti při psaní svých seminárních a jiných prací. Přes katalog se zájemci mohou informovat také o novinkách v knihovním fondu. Novinky jsou rozděleny podle oborů. Pokud uživatel postrádá v naší knihovně některé publikace, může nás o tom informovat vyplněním formuláře v nabídce Tipy na nákup, na jehož základě se pokusíme dokument do našeho fondu získat. V neposlední řadě mohou uživatelé přes katalog požádat o MVS.
Knihovna se snaží vyhovět současným nárokům moderní informační a komunikační techniky. Na všech odděleních naleznete odpovídající technické zařízení: PC, samoobslužné skenery, tiskárny, kopírky, audio sluchátka, ve Školicím středisku pak notebooky, dataprojektor a komplex audiovizuální techniky. Uživatelé knihovny mají přístup k celkem 21 licencovaným oborovým i multioborovým elektronickým zdrojům. Tyto E-zdroje umožňují pohodlný online přístup k informacím, zejména k zahraničním odborným nebo vědeckým časopisům, článkům, abstraktům. E-zdroje jsou potřebné zdroje pro vypracování seminární práce a pro závěrečné (bakalářské, diplomové, doktorandské) práce. Přístup k licencovaným elektronickým zdrojům je zajištěn i mimo počítačovou síť OU prostřednictvím vzdáleného přístupu. Od podzimu 2013 mají uživatelé možnost prohledávat všechny námi přístupné licencované a volně dostupné databáze pomocí jednotného vyhledávacího rozhraní EDS (EBSCO Discovery Service).
Od prosince roku 2013 je v oddělení Mediotéky interním uživatelům (studentům a zaměstnancům OU) k dispozici 5 čteček e-knih značky PocketBook. Elektronické čtečky jsou speciální přenosná zařízení, která na rozdíl od mobilů, LCD obrazovek počítačů, notebooků nebo tabletů nemají podsvícený displej. Proto čtení na těchto zařízeních tolik oči nezatěžuje a neunavuje. Čtečky jsou lehké a tenké, ale co je nejdůležitější – čtenář má díky tomuto zařízení možnost s sebou „nosit“ téměř neomezené množství knih. Čtečku půjčujeme spolu s příslušenstvím (pouzdro, USB kabel k nabíjení a stahování e-knih) na dobu 14 dnů. Uživatel si čtečku rezervuje přes uživatelské konto v on-line katalogu knihovny, poté si ji vyzvedne v Mediotéce, kde stačí podepsat smlouvu o výpůjčce, v níž jsou uvedeny sankční postihy v případě nedodržení výpůjční lhůty, dále pak v případě poškození či ztráty zařízení. Neplatí se žádná kauce. Momentálně nabízíme soubor 138 cizojazyčných titulů přes licencovanou databázi Ebsco ebooks a 19 titulů databáze eBrary. Na webových stránkách knihovny jsou dále umístěny tipy ke stažení e-knih z jiných elektronických zdrojů.
V Mediotéce se čtenáři mohou usadit mimo jiné i v pohodlných sedacích vacích firmy Fatboy®Original nebo se občerstvit čajem nebo kávou v předsálí, jenž nabízí i vhodné prostředí pro neformální setkávání. Ve studovně časopisů je k dispozici individuální koutek určený jak pro samostatné studium, tak i pro skupinové setkávání.
V ústřední budově univerzitní knihovny se nachází i Centrum Pyramida, jež je určené pro podporu studentů se specifickými potřebami. Na počítačích byl nainstalován speciální SW pro uživatele se zrakovým postižením, web kamera, zvětšovací lupa a videotelefon. Centrum zahájilo svůj provoz v lednu 2008. Součástí Centra je Školicí středisko, jež bylo otevřeno v září 2009 spolu s nově přebudovanou studovnou Mediotéky. Ve Školicím středisku se pořádají například přednášky a semináře pro účastníky Univerzity třetího věku, informační lekce a akce pořádané Univerzitní knihovnou, prostory jsou také využívány součástmi Ostravské univerzity atd. V době konání zimních olympijských her v Soči v něm mohli návštěvníci knihovny sledovat sportovní TV přenosy. Více o Centru Pyramida na webových stránkách centra.
Velmi přínosným se ukázal být Bibliobox umístěný před vstup do hlavní budovy knihovny, který máme v knihovně od října 2012. Do něj mohou čtenáři vracet knihy kdykoliv během dne, především možnost vracet mimo provozní dobu je vítanou službou. Bibliobox je určen pouze pro knihy vypůjčené v Půjčovně a vracet je můžete 24 hodin, 7 dní v týdnu. Vrácené knihy jsou ze čtenářského konta odečteny následující pracovní den.
Studenti oceňují i vytváření tzv. informačních letáčků, ve kterých se jim snažíme co nejjasněji popsat jednotlivé služby poskytované naší knihovnou. Dosud vytvořené letáčky se týkají témat jako je obecné seznámení s knihovnou určené zejména pro nové studenty (Infoleták), dále Jak vypracovat rešerši, Jak vyhledat článek, Jak najít bakalářskou a diplomovou práci absolventů Ostravské univerzity, Jak vyhledávat v EDS a nebo například Návod na vyhledávání a stahování ebooks. Tím nejvíce žádaným je pak letáček s názvem Citační tahák, ve kterém jsme se pokusili studentům nastínit principy citací nejrůznějších zdrojů na základě platné citační normy. Letáčky jsou k dispozici v tištěné podobě ve všech studovnách nebo ke stažení na webových stránkách.
Zájemci o seznámení se s prostory dnešní centrální budovy a službami, které knihovna poskytuje, se mohou zúčastnit exkurze „Pod pokličkou knihovny“. Exkurze jsou nabízeny především ze začátku zimního semestru daného akademického roku pro studenty 1. ročníků, ale zúčastnit se mohou studenti i všech ostatních ročníků. Pokud mají jakékoliv dotazy týkající se chodu knihovny, mohou využít online službu „Zeptejte se knihovny“. Jako prostor pro zpětnou vazbu a komunikaci s uživateli knihovny funguje také náš facebookový profil.
Na závěr uvádíme pár statistických údajů: počet návštěv knihovny v roce 2013 činil 93 096, registrovaných uživatelů bylo 8 279, knihovních jednotek máme 248 415, z toho 41 088 dokumentů ve volném výběru, odebíráme celkem 350 titulů seriálových publikací, uživatelům je k dispozici 283 studijních míst ve studovnách, z toho 94 PC s přístupem k internetu a 189 míst s možností WIFI připojení. Více informací na webu univerzitní knihovny. Přidejte si nás do přátel na Facebooku a budete mít vše z první ruky.
Zdroje:
Ostravská univerzita v Ostravě [online]. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, © 2006-2014 [cit. 2014-21-02]. Dostupné z: http://www.osu.cz/
Univerzitní knihovna Ostravské univerzity [online]. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, © 2006-2014 [cit. 2014-20-02]. Dostupné z: http://knihovna.osu.cz/
Pyramida [online]. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, © 2008[cit. 2014-24-02]. Dostupné z: http://pyramida.osu.cz/
Výroční zprávy Univerzitní knihovny Ostravské univerzity.