Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Zavedení nových pravidel RDA (Resource Description and Access) do české katalogizační praxe přinese úkoly i pro krajské knihovny. Vedle změn při katalogizaci vlastního knihovního fondu by krajské knihovny měly zajistit, aby nová pravidla byla přijata a užívána i v ostatních knihovnách daného regionu. Znamená to nejen seznámit katalogizátory knihoven s novými pravidly, ale zajistit metodickou pomoc při změně formátu UNIMARC na MARC21. To vše je důležité nejen z hlediska kooperace a sdílené katalogizace v rámci regionu, ale hlavně v celostátním měřítku – pro potřeby Souborného katalogu ČR. Co tedy knihovny v r. 2015 čeká?
Nová pravidla RDA (Resource Description and Access) zamíří v roce 2015 do českých knihoven. Na posledním jednání Skupiny pro jmenné zpracování dokumentů při Národní knihovně ČR byl schválen časový harmonogram – rozhodující bude duben 2015, kdy započne přechod na katalogizaci dokumentů podle RDA. Na stejné datum je navázáno i přijímání záznamů do Souborného katalogu ČR – do března 2015 budou přijímány záznamy zpracované podle AACR2R, od dubna 2015 již podle RDA. Je nezbytné, aby knihovny začaly nová pravidla respektovat a hlavně užívat – nová pravidla totiž mohou ovlivnit vyhledávání i přejímání záznamů v souborných katalozích, může dojít ke zvýšenému počtu duplicit u stejných titulů (změna záhlaví u děl více autorů atp.) Těchto pár skutečností ukazuje, že zavádění nových pravidel RDA se opravdu dotkne většiny českých knihoven.
Postupnému zavádění nových katalogizačních pravidel musí napomoci i krajské knihovny ve svých regionech. Jejich nejbližší úkoly se budou týkat dvou bodů.
Na první pohled se zdá, že nová pravidla RDA se nedotýkají přímo bibliografického formátu MARC. V současné době české knihovny vytvářejí a popř. sdílejí záznamy ve formátech UNIMARC i MARC21. O jednoznačné podpoře formátu MARC21 se Rada pro katalogizační politiku ČR rozhodla již v roce 2001, velké knihovny jej užívají od r. 2004, tedy více než deset let. Formát UNIMARC již od r. 2000 ztrácí status mezinárodního formátu a mezinárodní podporu, a to včetně podpory finanční ze strany IFLA. Koexistence obou formátů však nebude v následujícím období tak jednoduchá. Formát UNIMARC totiž neumožňuje zápis některých údajů potřebných pro popis podle RDA a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by k úpravám formátu mělo dojít. Lze sice pro zápis povinných údajů v UNIMARCu nadefinovat národní pole, ale to není systémové řešení, naopak to přináší vyšší ztrátovost dat při sdílení záznamů i při zasílání záznamů do Souborného katalogu ČR.
I grantový program VISK Ministerstva kultury ČR, v prvním i druhém kole VISK3 pro rok 2014, podpořil projekty knihoven, týkající se přechodu na formát MARC21. Počet knihoven, které tuto nabídku využily, však nebyl dostatečný. Národní knihovna ČR doporučila garantovi VISK změnu podmínek podpory grantů: od roku 2016 podporovat pouze projekty, které zaručí používání pravidel RDA a formátu MARC21, případně UNIMARC „doplněný“ tak, aby po konverzi splňoval požadavky Minimálního záznamu RDA/MARC21. Knihovny, které tuto podmínku nesplní, nebudou moci čerpat podpory z těchto grantů.
Krajské knihovny by tedy měly v nejbližším období více působit na profesionální knihovny ve svém regionu, aby si v rámci svých knihovnických systémů zajistily změnu bibliografického formátu na MARC21. Měly by i zajistit základní metodickou pomoc knihovnám při katalogizaci v tomto formátu.
Krajské knihovny, stejně jako další velké knihovny v ČR, patří mezi nejvýznamnější přispěvatele Souborného katalogu ČR. Budou se tak řídit výše uvedeným harmonogramem přechodu na nová pravidla, která budou aplikovat na katalogizaci vlastního knihovního fondu, ať to jsou monografie, seriály, speciální druhy dokumentů (jako mapy, hudebniny, zvukové dokumenty atp.). Vedle toho, v rámci plnění regionálních funkcí, by měly předat informace o nových katalogizačních pravidlech do sítě knihoven ve svém regionu. Měly by tedy zajistit i cyklus školení, týkající se nových pravidel RDA.
Takový cyklus školení by měl obsahovat:
Zavedení nových katalogizačních pravidel RDA do české katalogizace se nezadržitelně blíží. Pro to, aby byl tento proces úspěšný, přispěje nejen Národní knihovna ČR, jejíž role je nezastupitelná, nejen krajské knihovny, které pomohou rozšířit informace o RDA do svých regionů. Svůj velký podíl budou mít všechny knihovny, které nová pravidla začnou respektovat a hlavně užívat v běžné katalogizační praxi.
Hájková, Zuzana. Zavádění pravidel RDA z pohledu krajské knihovny.
In: Knihovny současnosti 2014. Sborník z 22. konference, konané ve dnech 9. – 11. záři 2014 v Olomouci. Ostrava : Sdružení knihoven ČR, 2014, s. 106 – 108.
ISBN 978-80-86249-71-1
ISSN 1805–6952 (tištěná verze)
Dostupné z: http://www.sdruk.cz/data/xinha/sdruk/ks2014/Sbornik2014(1).pdf