Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Začátkem září Moravská zemská knihovna v Brně spustila na adrese www.cistbrno.cz provoz vyhledávácího portálu ČístBrno, který umožňuje uživatelům najednou vyhledávat ve fondech několika významných brněnských knihoven zároveň. Snahou portálu je nabídnout čtenářům jednoduchý a uživatelsky příjemný způsob, jak vyhledat publikaci, která sice v jeho domovské knihovně chybí, ale může být dostupná v některé z jiných brněnských knihoven.
V tuto chvíli jsou do portálu zapojeny čtyři instituce: knihovny Masarykovy univerzity (MU), knihovna Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU), Knihovna Jiřího Mahena (KJM) a Moravská zemská knihovna v Brně (MZK). Je samozřejmě otevřen i dalším brněnským knihovnám.
Web CistBrno.cz je postaven na systému VUFind, což je portálový software pro zpřístupnění informačních zdrojů knihoven, vyvinutý knihovnami pro knihovny. Díky tomu jde o systém s řadou moderních prvků, kterými klasické knihovní systémy nedisponují nebo disponují jen částečně. Systém VUFind používá jako náhradu svého webového rozhraní i Moravská zemská knihovna v Brně, která se rozhodla nabyté zkušenosti aplikovat šířeji. Tomuto rozhodnutí předcházela práce MZK v pracovních skupinách připravujících budoucí Centrální portál knihoven. Při této práci se tým MZK seznámil mimo jiné i s řešeními velmi podobnými zamýšlenému portálu a postavenými také na systému VUFind. Nejzajímavějším z těchto systémů je portál Finské národní knihovny Finna, který poskytnul knihovnám i některé nástroje, které využití VUFindu pro tyto účely velmi usnadňují.
Mezi výhody portálu patří především společné hledání napříč knihovnami a společná prezentace vyhledaných záznamů řazených podle relevance. Při zadání prázdného dotazu navíc uživatel vidí všechny dokumenty a může pak svůj dotaz postupně zpřesňovat pomocí faset. K dispozici jsou však i funkce pokročilého vyhledávání včetně specialit jako je pravostranné krácení slov, blízkost slov, využívání logických operátorů a další.
Jedním z přínosů portálu je i pokus o deduplikaci záznamů, při kterém byly propojeny nejen záznamy stejných knih z jednotlivých knihoven, ale i vícenásobné výskyty záznamů v jedné knihovně (vyskytující se z historických důvodů zejména v katalozích MU a MZK). Dále byly v některých případech propojeny i záznamy jednotlivých svazků vícesvazkových děl, takže v ideálním případě uživatel najde všechny svazky pohromadě. Toto ale nenastává vždy, protože rozsah a úroveň popisu v jednotlivých knihovnách se značně liší a ne vždy se podaří relevantní záznamy automatickými postupy spojit.
Po vyhledání konkrétní publikace uživateli portál nabídne mimo obálky a obsahu ze serveru ObalkyKnih.cz i stručné informace o exemplářích dostupných v jednotlivých knihovnách. Pro informaci o okamžité dostupnosti nebo možnost objednání svazku v tuto chvíli portál odkazuje do lokálních katalogů jednotlivých knihoven. Zobrazení informací o exemplářích však v tuto chvíli na portálu není ideální, protože lineární způsob zobrazení je v případě velkého počtu exemplářů nepřehledný. Pokud uživatel využije nabídku se do portálu přihlásit, má možnost uchovávat si seznamy svých oblíbených publikací a tagů nebo dokonce záznamy knih obohatit o komentáře.
Portál Číst Brno pomohl týmu MZK proniknout hlouběji do problematiky budování moderních knihovních portálů a mohl by se stát předobrazem připravovaného Centrálního portálu knihoven. Je zřejmé, že je mnoho oblastí, ve kterých by se dal portál vylepšit. Mimo přidání katalogů dalších knihoven jde například o přidání informací o aktuální dostupnosti a v návaznosti na to umožnění zadávání objednávek přímo ze stránek portálu. Z menších, ale důležitých problémů je možné uvést například otázku permanentních odkazů na sloučené záznamy. Věříme, že si portál najde své uživatele a že zkušenosti při jeho budování nabyté využijeme v jeho dalším rozvoji.