Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Jaromíra Trojanová patřila k dlouholetým pracovníkům hudebního úseku v Univerzitní knihovně v Brně.
Narodila se 9. 4. 1927 v Třebíči. Otec byl úředníkem, matka v domácnosti. Do školy chodila v Třebíči. Zde maturovala na gymnáziu v roce 1946. Při středoškolských studiích zpívala ve sboru, který také řídila. Kromě toho byla členkou orchestru a hrála na housle. V roce 1946 byla přijata na vysokou školu v Brně, kde studovala na filozofické fakultě, obor hudební výchova a dějepis. Ještě v době vysokoškolského studia učila jako výpomocná učitelka na gymnáziu v Brně-Husovicích hudební výchovu. Na tomto gymnáziu se setkala a také spolupracovala s profesorem hudební výchovy Zdeňkem Kaňákem. Studium na vysoké škole ukončila v roce 1950. V témže roce se provdala za muzikologa Jana Trojana a začala učit.
V roce 1954 se J. Trojanová přestěhovala s rodinou do Brna. Do Univerzitní knihovny nastoupila v roce 1961. V hudebním oddělení prakticky vystřídala Zdeňka Zouhara, který odcházel na místo redaktora do Československého rozhlasu. Do roku 1975 zde spolupracovala s další významnou osobností Vladimírem Telcem. J. Trojanová prováděla jmennou katalogizaci přírůstků knihovny, zejména hudebních děl, řadila a redigovala systematický katalog hudebnin. Kromě katalogizace hudebnin získaných formou povinného výtisku se podílela na zpracování hudebnin z bývalé Winikerovy půjčovny v Brně, která byla po válce konfiskována, zpracovávala pozůstalost po Antonínu Němcovi a různé dary z oboru. V roce 1976 byla přeřazena do bibliografického oddělení, kde zpracovávala bibliografie z hudebního oboru. Byly to např. personální bibliografie: Pavel a Antonín Vraničtí, Josef Mysliveček, Vítězslav Novák a tematické bibliografie: Zpěvníky lidových písní z fondu Universitní knihovny v Brně, Průvodce operní tvorbou a další. V roce 1978 připravila v rámci oslav jubilea Leoše Janáčka výstavu v klášterní knihovně na Starém Brně. K výstavě vydala také katalog. V následujících letech uspořádala výstavu k úmrtí prof. J. Racka a výstavu o díle Bohuslava Martinů.
Do důchodu odešla v roce 1984. Před ukončením aktivní činnosti začala podrobně zpracovávat soupis hudebních rukopisů včetně notového zápisu počáteční melodie skladeb, tzv. hudebních incipitů, pro souborný katalog. Soupis hudebních rukopisů z fondu Státní vědecké knihovny v Brně vyšel v roce 1990 ve dvou dílech. J. Trojanová pomáhala v knihovně však ještě v letech 1999 až 2001. Připravovala podklady pro vydání bibliografie Moravik tím, že prošla jmenný služební katalog a vypisovala záznamy o produkci 19. století. Ve spolupráci se Státní vědeckou knihovnou v Olomouci bylo vydáno v letech 1982-1986 osm svazků bibliografie Moravika 19. století ve fondech SVK Olomouc a SVK Brno. Ve fondu Moravské zemské knihovny se na adrese: http://www.mzk.cz/katalogy-databaze/online-katalogy nachází dvacet dva odborných prací J. Trojanové různého rozsahu, které se týkají hudebnin.
Na své zájmy nezapomínala J. Trojanová i když zůstala po roce 2001 v důchodu. Navštěvovala divadla, koncerty i své bývalé kolegy na pracovišti knihovny. K velkým koníčkům J. Trojanové patřila výroba a sestavování „třebíčských betlémů“.Život paní Jaromíry Trojanové se uzavřel po krátké vážné nemoci 3. 8. 2003.
Ukázka hudebního incipitu pochází ze sborníku árií italských oper [Árie italských mistrů ze 2. pol. 17. stol. pro soprán a basso continuo]. V hudebním fondu MZK je uložený pod signaturou RKPMus-0763.835.