Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Městská knihovna Kyjov se v současné době zaměřuje na kvalitu poskytovaných knihovnických a informačních služeb, posilování čtenářských návyků, podporu osobností lidových tradic regionu Kyjovska a zvýšení profesionální činnosti knihovníků. Realizujeme kulturně výchovně a vzdělávací činnosti v oblasti literatury, posilujeme předávání kultury dalším generacím a podílíme se na aktivním zvyšování povědomí občanů o základních právech v právním státě.
Zřizovatelem knihovny je Město Kyjov, které má v současné době více než 11 tisíc obyvatel. Kyjov se nachází 40 km jihovýchodně od Brna a 18 km severně od Hodonína. Je kolébkou regionálních umělců, městem vína i folkloru. Patří mezi významná střediska lidové kultury Slovácka. Město také podporuje nadstandardní služby knihovny, je velmi dobrá spolupráce s mateřskými, základními a středními školami a iniciuje spolupráci s kulturními organizacemi města.
Knihovna vznikla jako čtenářský spolek v roce 1864 a nacházela se na různých místech v Kyjově. Byla stavěna v rámci „akce Z“ a v roce 1988 byla přestěhována do nových prostor. Nachází se v třípodlažní budově, je umístěna ve středu města a je snadno přístupná. V budově sídlí také odbočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. V její bezprostřední blízkosti se nachází Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální, ale i Základní škola J. A. Komenského. V současném období je ve volném výběru 53 481 knih a k dispozici čtenářům je 126 druhů novin a časopisů. Knihovna má jednu pobočku v místní části Kyjov-Bohuslavice. Evidujeme celkem 2 205 čtenářů. Oproti předcházejícímu období vzrost počet dětských čtenářů o 11,65 % a v současné době máme 594 dětských čtenářů.
V průběhu roku 2014 knihovna rozšířila své služby o výpůjčky audioknih, zasílání čtenářům upozornění na rezervaci a upomínek formou SMS, pohodlný výběr knih pro čtenáře pomocí praktických košíků. Současně provádíme kvantitativní, ale i kvalitativní práce knihovnických služeb a propagujeme četbu zejména u dětí a mládeže, aktivně podporujeme čtenářskou gramotnost, práci s knihou a čtenářské návyky. Také byla nově zřízena webová prezentace knihovny, která je přehlednější, jasnější a srozumitelnější. V roce 2014 zřizovatel uvolnil finanční prostředky na rekonstrukci přednáškového sálu včetně příslušenství, vybudování bezbariérového sociálního zařízení, kuchyňky a pokoje pro hosty.
Za podpory Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky a regionálního výboru Velké Moravy Brno byl v roce 2013 realizovaný projekt „Poznávej místa děl kyjovských autorů“. Tento projekt seznámil děti a mládež s literární činností kyjovských spisovatelů, kteří děj svých knih umístili do bezprostředního okolí města Kyjova. Cyklus besed a přednášek byl zaměřen především na děti a mládež do 15 let, přesto tato problematika zaujala převážně starší čtenáře a obyvatele města. Bulletin představil spisovatelku Elišku Vlasákovou, kterou ke Kyjovu váží vzpomínky na dětství, ráda vzpomíná na poděty, které ji inspirují k vydávání knih. Představila se také Jarmila Bednaříková, která se zabývá dějinami pozdní antiky a raného středověku, výrazně ji ovlivňuje k tvůrčí činnosti příroda a krajina v oblasti Chřibů. K vyhledávaným spisovatelům patří i lékař, folklorista Jan Pavlík, který se převážně zaměřuje na historii svého rodu. Ukazuje na soudržnost rodiny, ale i těžký život v tvrdém a chudém kraji. Spisovatel, lékař a výtvarník Jiří Dunděra se zabývá historií a výtvarným uměním. Jako skaut celým svým životem prosazuje nekompromisní, mravní a politické postoje. Ve svých knihách sbírá soubory životních osudů osobností, lidí, kteří si vždy zachovali lidskou důstojnost a nebyli ochotni slevit ze svých zásad. Knihovna vydala tento bulletin na základě ukončení tohoto projektu, který se setkal s velmi příznivou odezvou z řad veřejnosti a i literátů.
V naší společnosti v posledním období se objevilo množství případů, které ukazovaly na nevhodné obchodní praktiky a jednání obzvláště se staršími spoluobčany. Knihovna se zapojila do projektu Večer s ombudsmanem. Smyslem tohoto projektu bylo posílit právní povědomí občanů kyjovského regionu a otevřít i diskusi nad konkrétními situacemi porušování základních práv. Dne 12. března 2014 se uskutečnila beseda s diskuzí za účasti právníků Kanceláře veřejného ochránce práv. Účast ombudsmanky Anny Šabatové vnesl účastníky večera do posilování svých znalostí a postojů každodenního života.
Dále si knihovna vytyčila za cíl upevňování vztahů a komunikace mezi mladou generací a jejich prarodiči. Do svého programu zařadila projekt „…….dědečku, babičko, mám vás rád!“. Tento projekt byl realizovaný v rámci poskytnuté dotace z dotačního programu Knihovna 21. století Ministerstva kultury ČR. Smyslem projektu je rozvíjet a kultivovat mladou generaci ke klasickému běhu života, že každý člověk jednou zestárne. U dětí chceme zamezit apatii, rezignaci a uzavírání se do soukromého světa a ukázat knihovnu, jako kulturní místo pro komunikaci člověka s člověkem. Knihovna musí sehrát důležitou roli na poli kultury, vzdělanosti a občanské osvěty. Ukazujeme na morální, etické a charakterové vlastnosti starší generace, na druhé straně na velký význam prarodičů pro citový a sociální vývoj dítěte. Vyprávění prarodičů se často dětem vrývá do paměti na celý život. Uskutečnila se čtyři setkání, v rámci nich besedovaly s dětmi i seniory Eliška Vlasáková, Věra Řeháčková, Jarmila Kuřitková-Moosová, Hana Sar Blochová.
V rámci spolupráce českých center a knihoven České republiky se naše knihovna zapojila v dubnu 2014 do čtenářského happeningu s názvem Noc literatury. Cílem bylo představit současnou evropskou literaturu netradičním způsobem a zároveň oživit večerní město přitažlivou akcí. V průběhu večera četli regionální autoři Daniela Šafránková, Ester Vratislavská, Michal Oliva, Juraj Jordán Dovala a Stanislav Hradil. Večerní čtení doprovázelo vystoupení hudební skupiny alternativního rocku-folku s názvem Potkaní sezóna. Tato iniciativa podnítila netradičním a kreativním způsobem zájem veřejnosti o současnou literaturu.
V průběhu měsíce června probíhal v městě Kyjově již IV. ročník podpory čtenářských dovedností u dětí a mládeže. Jde o propojení kulturně výchovných regionálních tradic a historie Slovácka doprovázené četbou z vybraných knih. V souvislosti s rozvojem internetu oslovuje čtenáře jinou formou vztahu ke knize. Ve své práci hledáme začínající čtenáře a podobně naladěné spřízněné kamarády a vedeme je na jejich čtenářské stezce. Akce probíhá čtyři dny, čte se pro děti mateřských a základních škol. Do čtení dětem jsou zapojeni spisovatelé, umělci, osobnosti regionu i představitelé města. Na základě velmi dobré spolupráce se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých čtou dětem ukázky v Braillově písmu i zástupci této organizace. Součástí je i představení znalostí, dovedností a umu jednotlivých nevidomých. Všichni zúčastnění s obrovským zájmem a naprosto v němém úžasu poslouchají toto čtení i samotné příběhy.
Poděkování zaslouží i zástupcům Základní umělecké školy Kyjov, kteří vystoupením svých žáků ukazují hodnoty lidového umění. Z důvodu, že začínajícími čtenáři mohou být i dospělí, zavedli jsme v loňském roce i čtení pro dospělé. Večer byl věnovaný garantu projektu „Žijí mezi námi, pojďme naslouchat – spisovatelé Kyjovska, realizovaný bez finanční dotace. Představili jsme soudce a spisovatele, folkloristu a vinaře Josefa Holcmana, jeho literární tvorbu i vyznání ke Kyjovu a kyjovskému regionu. Knihovna pravidelně představuje jeho nově vycházející knihy, a proto je také garantem tohoto projektu. V září letošního roku bylo ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti divadelní zpracování Ceny facky aneb Gottwaldovy boty Karla Steigerwalda na motivy knihy Cena facky od Josefa Holcmana. Zaměstnanci knihovny byli účastni tohoto představení.
Na základě rozšiřování služeb občanům navázala knihovna spolupráci s Centrem sociálních služeb v Kyjově s jejich uživateli, kteří nemohou knihovnu navštěvovat ze zdravotních důvodů. Jde právě o lidi, kteří hojně čtou, ale návštěva knihovny jim dělá již obtíže. Knihovnice pravidelně jednou měsíčně vyberou knihy ze svého knižního fondu, které do centra pro své zájemce přiváží. Součástí každé této výměny je i setkání s některým regionálním spisovatelem nebo knihovnice prezentují a představují nově začínající spisovatele a autory, kteří mají charakter, cit a lásku, zaslouží si respekt za vykonanou literární činnost a dovedou odolat dnešnímu způsobu života.
V naší knihovně se uskutečnily oslavy výročí 150 let založení Čtenářského spolku v Kyjově. Tato ojedinělá akce proběhla v rámci Týdne knihoven dne 8. října 2014, a to v nově zrekonstruovaném a rozšířeném přednáškovém sále. Do spolupráce se zapojilo i Vlastivědné muzeum v Kyjově, které prezentovalo dějiny založení tohoto spolku. Historie vzniku písma oživila přítomným Jarmila Bednaříková, docentka Ústavu klasických studií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zdejší knihovna připravila pro návštěvníky prezentaci událostí posledních sto padesáti let, které výrazně ovlivnily kyjovskou kulturu. Nechybělo ani vystoupení pěveckého sboru Pastelky složeného ze zástupců Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v Kyjově a „moravský“ rock SORY z Uherského Hradiště. S pozitivním hodnocením se setkal volný výběr knih před budovou knihovny.
V závěru roku 2014 se uskutečnila beseda nad výročním Malovaného kraje s kyjovskými literáty. Občanské sdružení Malovaný kraj představilo svoji činnost, vydávání časopisu Malovaný kraj, kulturní spolupráci s příhraničními regiony, péči i udržení tradiční lidové kultury. Knihovna představila účastníkům setkání prostřednictvím prezentace a bulletinu projektu knihovny Poznávej místa děl kyjovských autorů. Zázrak není létat vzduchem nebo kráčet po vodě, ale zůstat na zemi a proto jsme tu pro naše čtenáře i v roce 2015.