Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Knihovna Karla Dvořáčka nemá samostatné oddělení regionální literatury, přesto je tento fond vyčleněn, specificky označen v katalogu a umístěn v referenčním oddělní. V současné době obsahuje 3 290 dokumentů, což představuje asi 1 600 titulů. Počátky tohoto regionálního fondu sahají do období přelomu 70. a 80. let 20. století. Naučná literatura je řazena podle MDT, zvlášť je vyčleněna beletrie a poezie.
Samostatné místo patří spisovateli Karlu Dvořáčkovi (1911–1945), jehož jméno nese naše knihovna, a katolickému knězi, spisovateli, orientalistovi Aloisi Musilovi (1868–1944), rodáku z nedalekého Rychtářova, který je dnes součástí Vyškova. Zásluhu na shromáždění děl těchto dvou autorů i publikací o nich v takové úplnosti, jakou jinde nenajdeme, mají knihovníci tohoto úseku.
Snažíme se obohatit i ostatní regionální literaturu. Část dokumentů kupujeme, část dostaneme darem. Na základě zpráv, které nalezneme v tisku, na webových stránkách nebo nám je sdělí naši uživatelé, nastává pátrání po knihách – zjišťování kontaktů, telefonáty, e-maily. Často k nám publikace doputují i díky kolegyním z regionálního oddělení, které je při cestách po místních knihovnách Vyškovska získají od obce. Získáme také občas bakalářské i diplomové práce, většinou od studentů, kteří chodí hledat literaturu ke svým pracím do knihovny a následně nám je věnují. Je to práce leckdy detektivní, ale stojí za to; vytváříme takto sbírku dokumentů, které by jinak byly pro většinu zájemců nedostupné.
Pozornost zaměřujeme nejen na knihy, ale i na regionální tiskoviny. Patnáct obcí na okrese vydává pravidelně či příležitostně své zpravodaje a zasílá nám je. Jejich svázané ročníky jsou uloženy v referenčním oddělení. V nedávné době se nám – ve spolupráci s obecními knihovnami a kronikáři – podařilo doplnit některé neúplné starší ročníky bývalých okresních novin (Náš život) a městských zpravodajů (Bučovice, Rousínov, Slavkov ad.).
Do poloviny 90. let spadají počátky vytváření elektronické databáze bibliografických záznamů regionálních dokumentů (REGO), která nahradila dřívější složky s tištěnými články tříděnými podle oborů. Databáze je tvořena převážně z regionálních tiskovin na základě výběru knihovnic, a to nejen z těch nově vycházejících. Postupně byly excerpovány i starší ročníky, např. Náš život od roku 1961 a Vyškovský zpravodaj od roku 1972. Každý bibliografický záznam v počítači umožňuje následné vyhledání úplného textu článku.
Tradici u nás má pořádání výstav s tematikou vztahující se k regionu. První s názvem Literatura Vyškovska se uskutečnila v roce 2003, v ročních odstupech pak následovaly další: Hudba Vyškovska, Výtvarní umělci Vyškovska atd. Tyto výstavy jsou prezentovány jednak v budově knihovny, jednak v galerii Turistického informačního centra na vyškovském náměstí. Kromě toho byly připraveny tři větší výstavy k vývoji amatérského divadla ve Vyškově a okolí, které se setkaly s příznivým ohlasem návštěvníků. Při tvorbě těchto výstav čerpáme podklady nejen z fondu naší knihovny, ale oslovujeme další instituce – muzeum, archiv, knihovny, spolky i jednotlivce. Často tak získáme takové množství materiálů, že je není možné všechny využít; nepřijdou však vniveč, tyto texty, fotografie a články uspořádáme podle témat, opatříme rejstříky a necháme svázat. Takto vzniklo několik „publikací“ – např. Divadelní spolek Haná v regionálním tisku, Ochotnické divadelní soubory Vyškovska, Výběr článků z regionálního tisku 1892–1945, Karel Dvořáček – články o něm (1937–2005). Využívají je vysokoškoláci a vlastivědní badatelé. Pro střední školy jsme připravili prezentaci Regionální spisovatelé, kterou začleňujeme do knihovnických lekcí nebo do samostatných besed na toto téma. Samozřejmostí jsou pro nás příležitostné výstavky regionální literatury v prostorách knihovny.
Počátky databáze regionálních osobností – tehdy ovšem pouze v „papírové“ podobě – sahají rovněž do 80. let; v 90. letech byla tato kartotéka převedena do online databáze a samozřejmě dále rozšiřována. Dnes obsahuje 790 osobností spojených svým životem či působením s Vyškovskem. Takto zpracované autority jsou také zasílány do databáze národních autorit. Každoročně přibývají nová jména. S osobnostmi je spojeno vytváření a vydání bibliografií – v posledních letech jsme zpracovali dílo Karla Dvořáčka, Aloise Musila, Miloše Zapletala i trochu exotického E. T. Setona.