Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
S koncem roku 2015 skončí projekt Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén, jehož hlavním řešitelem je Moravská zemská knihovna v Brně a spoluřešiteli Filozofická a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity a Fakulta životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jak už název napovídá, byl v centru pozornosti celého řešitelského týmu rajhradský benediktinský klášter a jeho kulturní dědictví, zejména rozsáhlé sbírky.
Před pracovníky projektu jsou poslední měsíce, během kterých je třeba dokončit všechny prezentace, plánované knihy a další výstupy, to hlavní – rajhradský knihovní, grafický a archivní fond – jsou však přístupné již nyní. Jednotlivé položky lze najít v katalogu Moravské zemské knihovny při zadání vyhledávání v katalogu „Knihovna benediktinů v Rajhradě“. Již v tomto okamžiku je zde dostupný knihovní fond z tzv. Historického sálu, celá grafická sbírka (torzo původně velmi rozsáhlé grafické sbírky, která byla součástí rajhradského klášterního muzea) a část archivního fondu, uloženého dnes v Moravském zemském archivu v Brně. V záznamech se nacházejí též odkazy k digitalizovaným obrazům jednotlivých položek. V případě knih se po rozkliknutí objeví titulní list, případně přílohy, u grafik pak jejich digitalizovaný obraz. V případě archivního fondu vás odkaz přepne do digitální knihovny Kramerius, kde je možné on-line procházet celým zpracovaným fondem.
Přestože jsou dnes rajhradské sbírky zpět v majetku rajhradských benediktinů, jsou fyzicky umístěny v několika institucích. Jejich nové zpracování v rámci projektu je však umožnilo virtuálně spojit a nabídnout tak zájemcům přístup z jednoho místa.
Snaha po zpřístupnění rajhradských sbírek, informací a materiálů k rajhradskému klášteru vedla též ke zřízení stránky www.rajhradskyklaster.cz, ze které je nejen přístup do již zmiňovaného katalogu, a to vždy u každé popisované části fondu, ale také informace o všech dostupných databázích, ve kterých je např. rajhradský archivní fond představován. Web slouží také jako rozcestník pro vstup do specializovaných map rajhradského areálu a panství, k informacím o dějinách kláštera a jeho významných osobnostech, včetně výstav, které se touto problematikou pod hlavičkou projektu konaly. V neposlední řadě je z něj rovněž možné „vstoupit“ do virtuální prohlídky klášterních prostor, zejména těch dosud veřejnosti běžně nepřístupných.
Benediktinský klášter v Rajhradě a jeho kulturní dědictví je tak prezentován široké veřejnosti takřka na jedno kliknutí.