Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Vážené čtenářky, Vážení čtenáři,
tématem 3. čísla časopisu Duha je komunitní společnost ve městech a obcích. Propojení a spolupráce veřejného a soukromého sektoru, partnerství mezi organizacemi a veřejnou správou, neziskovými organizacemi, podnikateli a občany. Prostředí umožňující a podporující setkávání různých skupin občanů, zájmových organizací a uskupení. Významnou úlohu při vytváření takového prostředí mají veřejné knihovny. Jsou neutrálním místem vstřícným ke všem různorodým skupinám obyvatel lokality, k jejich zájmům a kulturním a vzdělávacím potřebám.
V hlavním bloku Studie/články přinášíme úvodní text místostarosty a předsedy kulturní komise ve Ždánicích Miroslava Procházky pod názvem Ždánice – komunitní město. Navazuje článek, který je zaměřen na činnost knihoven Cesta ke komunitní knihovně a zkušenosti v této oblasti z práce knihoven na Slovensku Komunitné knihovníctvo na Slovensku. Hlavní blok osahuje i zamyšlení nad funkcí institutu povinného výtisku Malé ohlédnutí za povinným výtiskem.
Rubrika Dvacet let českého knihovnictví nám připomene Regionální knihovnu Karviná, která v roce 2000 získala Cenu Evropská veřejná knihovna a práci její ředitelky Haliny Molinové v rozhovoru s Libuší Foberovou.
Rubriku Veřejné knihovny zahajuje článek o práci Městské knihovny v Tišnově. Ukázku jejího moderního interiéru přináší fotografie na titulní straně čísla. Článek Knihovna jako komunitní centrum doplňuje vstupní text o Ždánicích, v rubrice si ještě připomeneme připravovaný seminář Další možnosti komunitní knihovny v Českém Těšíně a výročí otce dětského literárního hrdiny starší a střední generace, Malého Bobše, spisovatele J. V. Plevy.
Informace pro knihovny přinášejí závěr čtyřdílného seriálu Moderní marketing a informaci o pilotním projektu Dlouhodobé uchování digitálních informací. Rubrika Informace pro knihovny má od tohoto čísla dvě podrubriky.
Zahajujeme nový cyklus, Knihovníci píší o knihách a knihovnách, kterým chceme pomoci knihovníkům v dnešním mediálním světě. Umíme psát správně podle pravidel různé zprávy, sdělení, recenze apod.? V každém čísle přineseme teoretický popis jak psát pro tisk, jak si připravit podklady pro vystoupení v rozhlase či televizi a přidáme jako přílohu v elektronické verzi konkrétní ukázku. Začínáme Tiskovou zprávou.
Představujeme další odbornou knihovnu, Odborné a sbírkové fondy v Knihovně Muzea Brněnska.
Rubrika Konference, akce. Město Šumperk znají knihovníci především jako město, které každý rok čte knihu. Městské knihovně v Šumperku se daří tuto akci, do které je zapojeno celé město, všechny instituce, spolky a skupiny včetně Městského úřadu, udržet stále na vysoké úrovni. Ředitelka Městské knihovny ve svém článku připomíná všech 10 ročníků. V rubrice se také seznámíme s náplní semináře Vzdělávání dětí, který organizovala Knihovna Jiřího Mahena.
V rubrice Z činnosti MZK přinášíme článek Fondy rajhradského benediktinského kláštera dostupné na jedno kliknutí a představujeme portál OldMapsOnline.org.
V projektu Oči Brna se Moravská zemská knihovna v říjnu svými aktivitami zaměří na výročí spisovatele a nakladatele Martina Reinera a v listopadu na hudebního pedagoga a skladatele Miloslava Ištvána. K oběma výročím přinášíme krátké medailony.
V rubrice Knihovnické osobnosti Jihomoravského kraje pod názvem Když se plní knihovnické sny poznáme práci vedoucí Obecní knihovny v Mokré-Horákov Jitky Neveselé.
V recenzích upozorňujeme na knihu vysokoškolského pedagoga Pavola Rankova Znalostní pracovník v informační společnosti a na sborník S knihou po škole.
Zkušenosti ze zahraničních knihoven. V tomto čísle časopisu se ještě jednou vracíme do Slovenské republiky. Zajímavé a často diskutované téma přináší článek Výhody a nevýhody integrácie slovenských školských knižníc s verejnými knižnicami od ústřední metodičky pro školní knihovny Slovenskej pedagogickej knižnice Rozálie Cenigové.
V rubrice Rozhovor se ptáme šéfredaktorky časopisu Čtenář na její práci i osobní aktivity a zájmy.
Přejeme krásné podzimní dny.
Za redakci časopisu Duha
Jana Nejezchlebová