Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Vážené čtenářky, Vážení čtenáři,
blíží se závěr roku 2015, který se nesl v duchu hledání nových vizí pro knihovny a tvorby oborových koncepčních materiálů. Proto je 4. letošní číslo časopisu Duha věnováno otázkám dalšího směřování našeho knihovnictví. Uvedené téma se prolíná téměř všemi rubrikami a je doplněno řadou aktuálních informací mapujících dění v knihovnách během posledních měsíců.
V hlavním bloku Studie/články nabízíme hned několik pohledů na budoucí vývoj našeho oboru. Vít Richter přibližuje přípravu nové koncepce rozvoje knihoven v letech 2016-2020, Monika Kratochvílová představuje aktuálně schválenou Koncepci rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji. Koncepční příspěvky doplňují dva prognostické výhledy. Milan Konvit charakterizuje budoucí knihovny i jejich návštěvníky, Richard Papík se zabývá vývojem formálního i neformálního vzdělávání knihovníků.
Za uplynulými Dvaceti lety českého knihovnictví se s Janou Nejezchlebovou ohlíží bývalá předsedkyně Sekce veřejných knihoven SKIP Milena Kodýmová.
Rubriku Veřejné knihovny otevírá příspěvek o Knihovně Jevišovice, která se v soutěži Městská knihovna roku 2015 umístila na prvním místě v kategorii měst do 5.000 obyvatel a díky tomuto umístění získala zvláštní ocenění za vynikající komunitní a vzdělávací aktivity. Dále se můžete seznámit se službami Knihovny Jiřího Mahena pro sluchově postižené, nebo se studentským non-stop čtením, které uspořádala Městská knihovna Znojmo v rámci Týdne knihoven. Do nově zrekonstruovaných prostor Vás pozve knihovnice Obecní knihovny v Rohatci.
Informace pro knihovny přinášejí základní přehled funkcí Centrálního portálu knihoven i tipy na nové možnosti propagace knihovních fondů. Připomeneme také vítězku ceny MARK 2015 – Evu Vojtíškovou.
Závěr roku nabízí příležitost ohlédnout se za novinkami na knižním trhu. Podrubrika Knihovníci píší o knihách a knihovnách se proto věnuje tvorbě recenzí a medailonů.
Druhá z podrubrik – Představujeme odborné knihovny, poodhalí činnost Lékařské knihovny Fakultní nemocnice Brno.
Rubrika Konference, akce připomíná celostátní seminář Regionální funkce knihoven 2015 v Pardubicích. Řadu podnětů pro knihovnickou praxi nabídl seminář Další možnosti komunitní knihovny organizovaný Městskou knihovnou v Českém Těšíně. Do třetice se vypravíme s Virtuální národní fonotékou až do Paříže, na konferenci International Sound and Audiovisual Archives.
Novinky ve službách, historickém fondu komenián i nabídce výstav Vám představí rubrika Z činnosti MZK.
Cyklus Oči Brna se na přelomu starého a nového roku věnuje dalším dvěma významným brněnským osobnostem – Ludvíku Kunderovi a Christianu Friedrichovi d’Elvert.
V rubrice Knihovnické osobnosti Jihomoravského kraje přiblížíme práci Kláry Beranové z Obecní knihovny Vrbice.
Recenze upozorňují na románový obraz národního obrození v Olomouci a odbornou publikaci Beáty Sedláčkové Úvod do informační vědy.
O své Zkušenosti ze zahraničních knihoven se podělila Helena Vřeská, která navštívila novou knihovnu univerzitního kampusu ve Vídni.
Rozhovor nám poskytl Vladislav Raška, ředitel Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově a organizátor letošního Knihovnického happeningu.
Přejeme Vám úspěšný závěr roku a krásné předvánoční dny.
Redakce časopisu Duha