Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
V letošním roce si Knihovna Jiřího Mahena v Brně připomíná dvě významné události. Tou první jsou oslavy spojené s 95. výročím založení, ke kterému došlo 1. února 1921. Druhou událostí, již méně medializovanou, ale ne méně významnou, je výročí dvaceti let, po které řídí tuto druhou největší veřejnou knihovnu Ing. Libuše Nivnická. Není mnoho ředitelů, kterým se daří tak úspěšně překonávat překážky a úskalí spojené s takto exponovaným postavením po tak úctyhodnou dobu. Prosadit, obhájit a uhájit svoje představy, vize a ideály spojené s řízením takto velké instituce je už samo o sobě svědectvím, že před dvaceti lety měli v Brně při volbě ředitele šťastnou ruku.
„Byla to pro mne velká pocta i výzva. Ve výzvě jsem uspěla. Rada města Brna mne jmenovala ředitelkou. Vstoupila jsem do nového zaměstnání s respektem ke všem mým předchůdcům a tomu, kam knihovnu dovedli, i s jasnou představou, jak a kam chci knihovnu vést dál já.“[1]
Od 90. let prošlo knihovnictví a podoba veřejných knihoven zásadními změnami. Z tradičních půjčoven se staly otevřené instituce komunitního typu. Velkými proměnami prošly také interiéry. Za dobu působení paní ředitelky se podařilo úspěšně realizovat dvě významné a zásadní rekonstrukce, které změnily dosavadní podobu knihovny takřka k nepoznání. Generální rekonstrukce Schrattenbachova paláce v letech 1999-2001 pomohla vyřešit jeho havarijní stav a přinesla při zastřešení dvorany s novou dvorní vestavbou a novými ochozy modernizaci a rozšíření prostor o více jak 1 100 m².
Další velkou změnou, která probíhala po více jak deseti letech především v průběhu roku 2014, byla dostavba a reorganizace Ústřední knihovny, která přinesla nejen moderní interiéry, ale také inovaci technologií. Realizace projektu s názvem evokujícím příjemné smyslové zážitky ovšem na intelektuální úrovni – Wellness pro duši – přinesla rozšíření prostoru knihovny o dalších více jak 200 m² a řadu nových služeb.
Dosud poslední projekt zaměřený na inovaci služeb i interiérů s názvem Knihovna pro město II – Vzdělávání na míru odráží aktuální požadavek podpořit celoživotní neformální vzdělávání v knihovnách prostřednictvím moderních technologií a inovativních výukových metod. Jednou z významných novinek bylo půjčování notebooků a rozšíření otevírací doby knihovny v pracovní dny od 8 do 20 hodin.
Prosazení všech zamýšlených změn není nikdy jednoduché, a to nejen v průběhu utváření vize projektu, ale zejména ve fázi jeho realizace, mezi zaměstnanci, které bylo nutné přesvědčit o přínosu všech inovací v důsledku i pro ně samotné.
„V příspěvkové organizaci nikdy nežijete v nadbytku, ekonomické pohodě, jistotě. A to vás naučí být vytrvalý, urputný, vynalézavý, nevzdávat se. V kritických chvílích musím být rozhodná, pro ostatní zároveň zklidňujícím prvkem, rozdávat sílu, nastínit další cestu. Velmi často je to na úkor mé vlastní energie, kterou si naštěstí mohu dobýt u mého manžela i celé rodiny. Důležité je také umět se s ostatními kolegy radovat z dosaženého úspěchu, osobně však neupadnout do sebeuspokojení. Mám v sobě zakotveno, že neustále hodnotím, zda jsem to či ono nemohla udělat lépe. Přesto ale jasné vize mám a jsem člověk, který si nikdy nemyslí, že má hotovo.“[2]
Bez umění kreativity by nebylo možné řešit tu spoustu rozmanitých úkolů a povinností, mnohdy neplánovaných, které jsou trvalou a pravidelnou součástí pracovního dne snad každého ředitele. Kromě schopnosti operativně řešit vzniklé a neočekávané situace má Knihovna Jiřího Mahena v podobě své paní ředitelky ještě něco navíc. A to kreativní přístup v pohledu na možné budoucí směřování knihovny, které se promítá do mnohdy nevšedních nápadů a projektů přitahujících pozornost i zahraničních odborníků.
Jedním z inovativních a kreativních projektů byla čtenářská tramvaj, počin, za který knihovna získala prestižní mezinárodní ocenění. „Knihovna Jiřího Mahena v Brně obstála v konkurenci více než třiceti knihoven z celého světa a získala za svůj projekt Knihovna v tramvaji – Tramvají do knihovny 1. místo v mezinárodní marketingové soutěži. Cenu udělila již podvanácté Mezinárodní federace knihovnických asociací a institucí (IFLA).“[3]
Projekt Knihovna v tramvaji – Tramvají do knihovny v sobě nese ještě jedno významné poselství, vizi, která je trvalým leitmotivem knihovny – jít obyvatelům města v ústrety, otevřít se a jít s nabídkou služeb za nimi, mimo prostory vlastní budovy s cílem tzv. zakopávat o knihovnu. Paní ředitelka si je dobře vědoma, že pokud si knihovny stěžují na nedostatek čtenářů, výpůjček či návštěvníků, tak je vždy pouze na ní samotné, aby hledala cesty, jak se ke svým čtenářům dostat. Knihovna Jiřího Mahena je důkazem, že taková cesta existuje.
Jedním z nových projektů, na kterém knihovna participuje spolu s dalšími organizacemi ve městě, je projekt Kreativní Brno, jehož cílem je vybudovat z prostor bývalé káznice kreativní centrum, které oživí okolní lokalitu a stane se vyhledávaným místem trávení volného času
A že jsou kreativní knihovny IN, to potvrdil i blok věnovaný kreativitě v knihovnách na knihovnické konferenci Knihovny současnosti 2015, na kterém byla jedním z přednášejících také Ing. Libuše Nivnická. Ve svém příspěvku Kreativně přemýšlet – kreativně jednat věnovala pozornost budoucí roli knihovny v nově rekonstruovaném objektu bývalé káznice[4].
Mezi aktivity, kterými chce knihovna oslovit co nejširší veřejnost a získat její zájem a podporu, patří projekt Spolu v Brně, který vznikl ve spolupráci brněnských kulturních institucí s cílem kultivace volnočasových aktivit obyvatel, zejména dětí a dorůstající generace. Již třetím rokem je také knihovna jednou z šesti institucí podílejících se na projektu Kulturní akademie volného času určeného všem zájemcům o historii a brněnskou kulturu ve věku 55+.
Jiřinka a Mahenka. Jiří Mahen by se asi podivil, kdyby věděl, že pod tímto názvem má Brno od října 2015 dvě čtenářské lavičky. Za účasti spisovatelky Kateřiny Tučkové byly v Týdnu knihoven slavnostně předány brněnské veřejnosti. Součástí laviček jsou knihovničky, které nabízejí každý měsíc jinou tematickou oblast. Podporují tak myšlenku venkovních knihovniček, které si kladou cíl oslovit veřejnost a nabídnout čtenářské zážitky bez nutnosti fyzické návštěvy knihovny, ale přitom také usilují získat tímto způsobem nové čtenáře.
Kreativita je však něco, co je paní ředitelce bytostně vlastní a projevuje se i v osobní rovině. Láskou ke keramice a vytvářením zcela originálních uměleckých šperků, které již neodmyslitelně patří k výrazu její osobnosti. Osobní motto, recept na úspěšnou práci vrcholového manažera, vyjádřila nejlépe ve svém příspěvku na loňské konferenci Knihovny současnosti. Kulaté pracovní výročí na pozici ředitele největší veřejné knihovny na Moravě je dostatečným důkazem pravdivosti těchto slov:
„Bez vize, odvahy a vytrvalosti to nejde.“
Přejeme knihovně i paní ředitelce také do budoucna smělé vize a úspěch při jejich naplňování.
Ing. Libuše Nivnická v Brně vystudovala Vysokou školu zemědělskou, obor Provoz a ekonomika zemědělství. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze absolvovala v postgraduálním studiu obor geologie, na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy studium angličtiny pro zahraniční experty. V roce 2003 ukončila na Ústavu informačních studií a knihovnictví UK Praha dvouleté studium Úvod do knihovnických a informačních služeb. Do Knihovny Jiřího Mahena nastoupila 25. 3. 1991 jako vedoucí ekonomicko – správního útvaru. Od roku 1996 až do současnosti je ve funkci ředitelky. Je místopředsedkyní SKIP ČR, členkou předsednictva výkonného výboru SKIP, předsedkyní regionálního výboru SKIP Velká Morava, zaměstnavatelské sekce SKIP a jako ředitelka sekce kultury zastupuje SKIP v Unii zaměstnavatelských svazů. Je tajemnicí Ústřední knihovnické rady, členkou výboru České sekce IBBY a členkou poroty v soutěži Skrytá paměť Moravy. Od roku 2005 zastupuje SKIP ČR ve stálé komisi pro veřejné knihovny IFLA.V roce 2013 jí Svaz knihovníků a informačních pracovníků udělil Cenu českých knihovníků.
[1] http://www.inwork.cz/clanky/150-o-praci-reditele-s-reditelkou-knihovny/
[2] Ibid.
[3] Tisková zpráva ze dne 11. dubna 2014:. října 2015 http://kjm.data.quonia.cz/TZ_KJM_International_Marketing_Award.pdf
[4] http://sdruk.mlp.cz/data/xinha/sdruk/2015/KKS/Kreativni%20knihovny/Kreat...