Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Článek je pokračováním z předchozího čísla Duhy, zachycuje knihovny navštívené v rámci studijní cesty se SKIP v říjnu roku 2015. O německých knihovnách byl publikován článek Barbory Buchtové v Duze č. 1/2015 „Inspirace z německých knihoven“. Z toho důvodu vynechávám informace o Philologische Bibliothek der Freien Universität Berlin, kterou jsme navštívili jako jednu z prvních.
Další navštívenou knihovnou byla Zentralbibliothek Recht der Universität Hamburg. Původní budova univerzity je z r. 2004 a je místními označována jako „Book Tower“ (česky Knižní věž). V roce 2006 k ní byla přistavena nová, druhá část budovy. Propojení se starším, sousedícím prostorem univerzity je pomocí rampy. Tím tak vznikl bezbariérový prostor knihovny. Před rokem 2005 bylo v Hamburgu celkem 18 knihoven, ty se poté sloučily do jednoho domu. Budova je celá prosklená, má 5 pater, ve dne má hodně světla, v noci je celá osvětlená – mají otevřeno 24 hod. denně. Systém je zabezpečený přes vstupní elektronický systém – turniket, který vyžaduje vložit čtenářský průkaz. V knihovním fondu je 470 000 knih a 900 titulů časopisů. K dispozici je celkem 1 080 studijních míst, 25 veřejných PC, samozřejmostí jsou e-booky a databáze. V pěti podlažích najdete 4 uzavřené týmové studovny a 2 nové, kde lze hlasitě mluvit. Jistotu ticha a malého hluku zajišťují i tzv. „tlumiče hluku“ – velké válce ze speciálního materiálu připomínající molitan. Mají registrovaných 4 000 studentů práv a stovky uživatelů z široké veřejnosti. Denně knihovnu navštíví 3 000 uživatelů. V knihovně pracuje 35 knihovníků, z toho je 25 plných úvazků.
Veřejná knihovna, byla založena z r. 1899, k 111. výročí knihovny 11. 11. 2011 znovuotevřeli centrální knihovnu v budově původní pošty. Knihovna plní regionální funkci, obhospodařují stejným systémem přes své pověřené knihovny okolní knihovny v obcích. Sami k nim distribuují výměnné fondy. Mají 14 poboček knihovny, 2 bibliobusy; celkem 387 plných úvazků knihovníků (z toho v ústřední knihovně je 71 plných úvazků, z původních 100 úvazků před pěti lety pociťují jako zhoršení). Zejména při konání různých akcí využívají práce celkem 475 dobrovolníků! Dokumentový fond se skládá z 50 % tištěných knih a 50 % AV médií, což je největší objem z knihoven v Německu, hudebniny půjčují meziknihovní službou do ostatních knihoven. Ročně nakupují 468 000 titulů ve 28 jazycích. Fond má celkem 3,7 mil. svazků. Počet návštěv(níků) / rok: 1 030 000. Knihovna nabízí autorská čtení, workshopy, představení. V neděli se podle zákoníku práce v Německu nesmí půjčovat, mohou pouze akademické, veřejné knihovny ne. Knihovníci jsou pyšni na velkokapacitní automatickou třídičku fondu.
Magdeburg je od 19. st. průmyslové město, od r. 1953 univerzitní město. Budova knihovny je otevřena od 1. 10. 2003. Má plochu 10 200 m², k dispozici 690 míst k sezení, 60 individuálních míst, 70 míst v týmových studovnách. Ve fondu je 1 200 000 svazků knih, 80 % je ve volném výběru. Otevírací doba knihovny je 85 hod. týdně a pracuje zde celkem 78 zaměstnanců. Tato knihovna byla jediná z námi navštívených knihoven, kde je vyžadováno před vstupem do prostor knihovny odložit oblečení a věci do skříněk. Přestože narostl počet elektronických informačních zdrojů se vzdáleným přístupem i z domova, počet fyzických návštěv v knihovně zůstává stejný.
Knihovna, která je otevřena non-stop 7 dní v týdnu.V noční dobu: od 19.00 do 8.00 jsou k dispozici pouze dva zástupci ostrahy, provoz funguje bez knihovníků. Od 22.00 je vstup umožněn na registrační průkazku bočním vchodem (je to z důvodu toho, že univerzitní areál – kampus se v 22.00 uzavírá). K půjčování a vrácení mají k dispozici self check a automat na vrácení a třídění fondů do skladů. Tím, že je knihovna otevřena 24 hod. denně, je uzpůsobeno i prostředí knihovny: spousta gaučů na odpočinek či krátký spánek, možnost jíst a pít v knihovně. Složení zaměstnanců: 2 knihovníci, 5 knihovnických asistentů – ti zpracovávají fond – akvizice, katalogizace, poté 3 odborníci, specialisté na dané vědní obory a předměty. Denně knihovnu navštíví 4 000 – 5 000 návštěvníků. Budova má 5 podlaží. Rekonstrukce prostor proběhla v roce 2009, nyní již povolili vstup i s oblečením a pitím a jídlem. Bylo vidět, že čtenáři – převáženě studenti – se v prostoru a fondu knihovny museli zorientovat sami, sami si pomoct. Případné dotazy mohli klást pouze službě v přízemí budovy. Tato knihovna byla ze všech knihoven nejvíce automatizovaná, současně zde pracuje nejméně knihovníků.
Knihovny v Německu vynikají precizním pořádkem, účelovostí a systematičností fondu a veškerého prostoru. Jsou technologicky vyzrálé, důraz je kladen na automatizaci obsluhy.