Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
V lednu 2016 schválila Rada Jihomoravského kraje v rámci dotačního programu Program rozvoje venkova Jihomoravského kraje nový dotační titul Obecní knihovny s cílem modernizace interiérů a technického vybavení veřejných knihoven v obcích do 3 000 obyvatel, na který vyčlenil kraj ze svého rozpočtu 5 milionů korun.
Zájem knihoven o vyhlášený dotační titul byl mimořádný. Celkem 154 podaných žádostí, z nichž Rada Jihomoravského kraje podpořila 142 projektů ve výši 5,047 mil. Kč. Obce v Jihomoravském kraji tak po několika letech dostaly příležitost modernizovat svoje knihovny, které jsou zejména v menších sídlech často jediným kulturním zařízením podporujícím rozvoj společenského a komunitního života.
Ze zdůvodnění projektů:
„Cílem je oslovit co největší skupinu lidí a zaměřit jejich pozornost na vzájemné soužití, na stmelování rodinných vztahů. Ukázat, že i v takto konzumním světě lze najít klid a pohodu u knihy a to napříč generacemi. V dnešní době je důležité, aby lidé měli prostor, kde se mohou scházet, aby byl konkurencí počítačům a televizi, které ruší základní vztahy v rodinách a vzájemné soužití.“ (Obecní knihovna Zbraslav, okres Brno-venkov)
„Přínosem je zkvalitnění prostředí obecní knihovny, které slouží občanům ke kulturnímu vyžití.“ (Místní knihovna Olšany, okres Vyškov)
„Obnovení zastaralého vybavení PC a přivedení občanů do knihovny rozšířením služeb o skener a tiskárnu fotografií.“ (Obecní knihovna Otnice, okres Vyškov)
„Obecní knihovna jako jediné kulturní zařízení v obci s téměř 1 000 obyvateli sídlí od roku 2009 ve společném objektu s místní prodejnou v centru obce. Nemoderní interiéry představují bariéru pro to, aby se knihovna mohla stát vyhledávaným místem trávení volného času a plnila svoje hlavní poslání – podporovat rozvoj čtenářství, kultury a osvěty. Potřebnost modernizace interiéru knihovny podporuje aktuálně probíhající nová bytová výstavba, která poskytne bydlení pro cca 50 nových rodin. Moderní knihovna bude mít potenciál pozitivně podpořit rozvoj kulturního života obce.“ (Obecní knihovna Rozdrojovice, okres Brno-venkov)
Celková výše finanční podpory na jeden projekt byla limitována částkou v rozmezí 25 až 50 tisíc korun, přičemž jednou z hlavních podmínek byla 50% spoluúčast žadatele. Dotaci, která byla poskytnuta obcím zálohově, bylo možné čerpat na akce investičního i neinvestičního charakteru s tím, že veškeré pořízené vybavení se stává majetkem žadatele.
Mezi široké spektrum požadavků bylo možné zahrnout nejen realizaci drobných stavebních úprav či nákup mobiliáře, ale také počítačové a softwarové vybavení, nákup čteček, tiskáren a skenerů, případně vybavení dětských koutků.
Zájem o dotační titul projevily zejména knihovny v malých obcích, které mají největší problémy s financováním. Není výjimkou, že právě nejmenší obce neposkytují svým knihovnám mnohdy finanční prostředky ani na nákup knihovního fondu.
Mezi položkami mobiliáře byly nejčastější knihovní regály, stoly, kancelářské židle, dětský nábytek, sedací vaky nebo hrací koberce. V rámci pořízení software žádaly knihovny o nákup výpůjčních protokolů, automatizovaných knihovních systémů (Clavius, Tritius) či antivirových programů. Hardware tvořily většinou čtečky čárových kódů, multifunkční kopírovací stroje (tiskárna, skener, kopírka), počítače, notebooky, monitory či CD přehrávače. Stavební úpravy zahrnovaly například výměnu oken či dveří, opravy stěn a stropů, opravy/výměny elektroinstalace, výmalbu či zateplení prostor. Výjimkou nebyl ani projekt na pořízení bezbariérového přístupu do knihovny.
O tom, že i malé knihovny sledují trendy a usilují o přízeň čtenářů, svědčí projekt Obecní knihovny ve Valchově (okres Blansko, 470 obyvatel), která z dotace vybavila knihovnu mimo jiného také interaktivní tabuli: „Největší bomba je však interaktivní tabule. Byla namontována 20. září a bude se používat pro besedy, přednášky, práci dětí, ale třeba i pro výukové kurzy nebo jednání s občany či při schůzích zastupitelstva. Tabule má samostatný interaktivní projektor, který je umístěn těsně u tabule, a tudíž se nestane, že by návštěvníci akce při každém pohybu stínili na projekci. Je samozřejmé, že jde propojit s počítačem. Do promítaného obrázku je možné rovnou malovat speciálním perem nebo prstem a nebo provádět různé úpravy. Dalo by se říci, že je to takový obří tablet. Možnosti jsou velmi široké a zařízení jistě zlepší kvalitu našich akcí i zábavy pro děti.“[1]
V mnoha knihovnách proběhla rekonstrukce interiérů, kterou doprovázelo zakoupení mobiliáře. V Obecní knihovně Terezín (okres Hodonín, 395 obyvatel) kromě výmalby pořídili novou podlahu, regály na míru a počítačové vybavení. Do konce roku mají v plánu ještě dětský koutek, který bude umístěn na vyvýšené galerii.
Nový dotační titul Obecní knihovny byl výjimečný nejen šíří uznatelných položek a částkou, která umožnila, že 142 knihoven mohlo modernizovat svoje prostory, ale zejména tím, že nemá mezi ostatními kraji srovnatelné obdoby. A přitom jsou to právě interiéry, které v mnoha případech ovlivňují zájem o návštěvu knihoven a limitují jejich proměnu v komunitní a společenská centra měst a obcí.
Na jaře letošního roku iniciovala Národní knihovna ČR celostátní dotazníkové šetření s názvem Průzkum prostorového a technického vybavení veřejných knihoven, jehož cílem bylo zjistit aktuální vybavení knihoven podle jejich velikosti. Bylo zaměřeno především na to, jak knihovny a jejich provozovatelé hodnotí současné prostorové podmínky a co knihovnám brání v jejich dalším rozvoji zejména ve vztahu k proměně na kulturní, vzdělávací a komunitní centra. Výsledky průzkumu přinesly alarmující zjištění: prostorově zabezpečena je pouze jedna pětina knihoven v obcích do 5 tisíc obyvatel.
(Knihovny v obcích do 5 000 obyvatel)[2]
Závěry průzkumu, kterého se zúčastnilo 2 027 knihoven a poboček (z Jihomoravského kraje až 44 % všech veřejných knihoven), potvrdily naléhavost řešení prostorového zázemí knihoven a jejich vybavení. Chceme-li ve shodě s novou Koncepcí rozvoje knihoven na léta 2017-2020 utvářet knihovny jako "nabídku služeb a informačních zdrojů a otevřeného prostoru pro vzdělávání, kulturu a osobní rozvoj", zdůrazňující jejich úlohu jako "sdíleného veřejného prostoru pro všechny bez rozdílu", neobejde se tato vize bez podpory směřující k fyzické proměně knihoven.
Dotační titul Obecní knihovny byl dobrou zprávou nejen pro veřejné knihovny v Jihomoravském kraji. Knihovny, které si nestihly podat žádost, ať už z časových či finančních důvodů, nepřestávají doufat, že i ony dostanou v příštích letech příležitost. A knihovnám v ostatních krajích svitla naděje v tom, že podpora dobré věci již někde získala konkrétní podobu.
[1] Valchovský zpravodaj, roč. VI, č. 3, 7.10.2016, s. 12.
[2] http://www.svkos.cz/data/soubory/vitrichter-prostoroveatechnickevybaveniverejnychknihoven.pdf