Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Zdenka Komůrková se narodila 25. 6. 1974 ve Znojmě. Dětství prožila v Tasovicích, kde byly také položeny první základy k její budoucí kariéře knihovnice, na niž si ovšem musela ještě řádku let počkat. Zájmu o literaturu vděčí svému učiteli ze základní školy Stanislavu Palatkovi, který, jak sama říká: „Uměl výuku pojmout takovým způsobem, že i ta méně zajímavá kniha v jeho podání získala nálepku bestselleru, který si rozhodně musíte přečíst“. Čtenářská vášeň tedy směřovala její kroky do místní knihovny, kde se setkala s dalším člověkem, který ji ovlivnil. Byla to tehdejší knihovnice paní Marta Lengálová.
Cesta k vysněnému cíli ovšem byla delší. Paní Komůrková nakonec vystudovala SPŠ strojní v Jihlavě. Oboru se však nikdy nevěnovala. Většinu své profesní kariéry pracovala v reklamní a organizační sféře. Má tedy bohaté zkušenosti s reklamou či pořádáním různých druhů akcí, od koncertů přes firemní po rodinné akce, z čehož těží i ve své nynější profesi.
V současné době žije se svým manželem, 2 dcerami a několika zvířaty, které tvoří nedílnou součást její rodiny, v Jevišovicích. Když bylo v roce 2013 vypsáno výběrové řízení na pozici knihovnice v jevišovické knihovně, neváhala ani vteřinu a přihlásila se. Od té doby se její sen začal stávat skutečností. Rekvalifikační knihovnický kurz absolvovala v roce 2013/2014 v MZK, prošla také e-learningovým knihovnickým kurzem a e-learningovým kurzem Služby knihoven. Vloni absolvovala na FF MU vzdělávací cyklus pedagogického minima Učící knihovník.
Knihovnu převzala v červenci 2013 po paní Marii Staré, díky níž byla automatizována a prošla částečnou modernizací. S prací knihovnice získala také úžasné čtenáře, jejichž základnu se jí daří i nadále rozšiřovat. Za dobu její působnosti se podařilo knihovnu zvětšit o studovnu s čítárnou, navýšit počet uživatelských PC, pořídit čtečky e-knih. Došlo ke zprovoznění on-line katalogu a rozšíření prezentace knihovny o facebookové stránky, což zvýšilo povědomí o knihovně především mezi mladými čtenáři. Díky její aktivitě se knihovna stala komunitním centrem města. Aktivně spolupracuje také s dalšími knihovnami nejen v regionu a jak je vidno, má velký zájem o obor i rozšiřování svého vzdělání.
Paní Komůrková poskytuje svým čtenářům nadstandardní nabídku služeb. Účastní se mnoha regionálních projektů i celostátních akcí na podporu čtenářství jako je Noc s Andersenem, v říjnu Týden knihoven, Březen - měsíc čtenářů apod. Pořádá informační lekce a besedy pro školy. Zve na přednášky nejen autory knih, ale také různé jiné osobnosti veřejného života. V místě spolupracuje např. se základní školou, domovem pro seniory, maminkami na rodičovské dovolené, pro které založila klub nazvaný Jevišováček. Mezi další mimořádné aktivity knihovny patří Knižní pohotovost, která navazuje na projekt Kniha do vlaku. Jedná se o bezplatné půjčování knih a časopisů na místech, která jsou frekventovaná a kde současně lidé tráví delší dobu. Projekt zastřešuje Městská knihovna Znojmo, která s Městskou knihovnou Jevišovice, ze které nápad vzešel, úspěšně spolupracuje.
Přeshraniční spolupráci zahájila knihovna projektem Čtení bez hranic, jehož partnerem je Mestská knižnica Skalica. Díky zjištění, že české děti nerozumí slovenštině a naopak, byla na sociální síti Facebook založena skupina, kde mohou žáci a studenti diskutovat o literatuře, povinné četbě či o různých čtenářských akcích a aktivitách spojených s literaturou. Do budoucna by jej chtěli rozšířit o angličtinu a němčinu a zapojit co nejvíce ostatních knihoven. V rámci tohoto projektu se v loňském roce také uskutečnil zájezd studentů z ČR do Skalice na Slovensku. Studenti měli možnost se nejen osobně setkat se slovenskými studenty a hovořit s nimi o literatuře, ale navštívili i místní soukromou školu a místní knihovnu. Mohli tak porovnat tyto služby u nás a na Slovensku.
Knihovna díky paní Komůrkové získala řadu ocenění:
Prozatím posledním oceněním, které náleží přímo paní Komůrkové a představuje pro ni splněný profesní sen, se stalo zvláštní ocenění Knihovnická osobnost Jihomoravského kraje 2016. Bylo jí uděleno 30. listopadu 2016 v Moravské zemské knihovně v Brně na Slavnostním setkání knihoven Jihomoravského kraje 2016. Ocenění s ní převzal pan starosta Mgr. Pavel Málek.