Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Březen je již tradičně měsíc, ve kterém se knihovny snaží nabídnout svým uživatelům zajímavé aktivity, jako jsou autorská čtení, čtenářské soutěže, nabídky nových knih.
Vše vrcholí Nocí s Andersenem, kdy mají malí čtenáři možnost spát ve svých nejbližších knihovnách. Na tuto netradiční návštěvu knihovny se těší děti v mnoha místech našeho regionu. Spí se nejen ve větších knihovnách, jako jsou Blansko a Boskovice, ale tato akce se stala také součástí menších knihoven. Většina knihoven ctí ústřední téma i datum pro nocování. Někde se z důvodu nedostatečného prostoru v knihovnách spát nemůže. Akce tam probíhají dlouho do noci a unavené děti si pak přebírají rodiče.
Obec Šebrov má knihovnu velmi malou a je problém v ní větší počet dětí umístit. Zahájení bylo tedy organizováno v zasedací místnosti, kam za dětmi přišel sám pan Andersen (foto1). V rozhovoru všem prozradil spoustu zajímavostí ze svého života. Děti si pak poslechly pohádku, kterou jim přečetla paní knihovnice (foto2). Další program pokračoval v prostorách školy, kde celá skupina také nocovala.
Noc s Andersenem probíhá v úzké spolupráci se školou stejně jako v obci Ráječko, tam je knihovna umístěná přímo v budově místní školy. Děti se moc těšily a už týden před plánovanou akcí se chodily ptát své paní knihovnice na podrobnosti. Letos nocovalo 34 dětí. Bylo pro ně připraveno čtení, promítání na historické promítačce, luštění, stezka odvahy i ranní rozcvička. Fotografie jsou prezentovány na webových stránkách obce.
Knihovna Lipůvka organizuje nocování také ve spolupráci se školou - pro 130 žáků 1. stupně. Pro děti bylo připraveno promítání diapozitivů, výroba "televize", káči a zoetropu. Součástí akce byla i návštěva knihovny s plněním úkolů na dané téma. Z dětí se po vzoru Čtyřlístku stali detektivové a svůj důvtip si vyzkoušely při luštění šifer, které je postupně dovedly k jedné z knih v knihovně. Pro úspěšné luštitele byl v knize připraven pamětní list. Největší radost měly děti z přenocování ve škole.
V našem regionu se většina knihoven zapojuje do těchto aktivit, ale jen jediná z nich nabízí informace na vlastním kanále na youtube. Kolegové z Městské knihovny Boskovice se nebojí použít nové formy práce pro propagaci svých fondů, ale výhledově také dalších akcí. Vyzývají své uživatele, aby se stali jejich pravidelnými odběrateli. Můžete to být i vy, pokud se podíváte na tento odkaz.
Březen v našem regionu byl také měsícem, kdy se slavnostně otevřela literární kavárna knihovny Městyse Křtiny s netradičním názvem „Na bidýlku“, která byla zbudována z iniciativy pana starosty.
Nového prostoru se dočkala i knihovna v obci Újezd u Černé Hory. Kromě knihovny a obecního úřadu je v nové budově také mateřská školka. Slavnostního otevření se zúčastnily maminky a děti, součástí programu bylo také malé tvoření a čtení pro tuto skupinku. Paní starostka poděkovala současné i bývalé knihovnici za jejich dosavadní práci a zdůraznila důležitost knihovny a její činnosti pro jejich malou obec.
Celý březen se chystal zbrusu nový prostor v místní základní škole pro Obecní knihovnu ve Sloupě. Půjčování bylo zahájeno začátkem dubna. Plánují se zde besedy nejen s dětmi, ale i přednášky pro dospělé návštěvníky. Knihovna je vybavena promítacím zařízením a plátnem, byla vymalována, část pro děti má zcela nové regály a vznikl také dětský koutek pro začínající čtenáře.