Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Knihovna Třinec má mezi knihovnami v Česku jeden unikát. Vedle knihovny pro děti a knihovny pro dospělé v ní najdete i knihovnu pro mladé – Mklub.
Mklub je plnohodnotný, samostatný prostor, nebo chcete-li oddělení, s širokou škálou služeb šitých na míru právě mladým lidem. Vznikl v roce 2010 s cílem nabízet kompletní mix knihovnických, informačních, komunitních a volnočasových služeb pro cílovou skupinu uživatelů od 13 do 26 let.[1] Základními pilíři služeb jsou:
Knihovní fond je profilován a budován s ohledem na zájmy a potřeby cílové skupiny. To znamená, že kromě doporučené školní četby a naučné literatury podporující formální vzdělávání, Mklub nabízí také možnost vzdělávat se a rozvíjet v různých zájmových oblastech (např. hudba, umění, technologie), a to také v polštině a několika světových jazycích. Poměrně velká část fondu je tvořena žánrovou literaturou (fantasy, sci-fi, komiksy, horrory atd.)[2]. Kromě audioknih, časopisů a e-čteček velký zájem u uživatelů vzbuzuje rozsáhlý fond deskových stolních her, který je průběžně aktualizován. Samozřejmostí je přístup k internetu a 12 studijních míst. Součástí informačních služeb knihovny je Informační centrum pro mládež (ICM)[3].
Za svou poměrně krátkou existenci funguje Mklub již ve třetím prostoru. Příčinou přemísťování byla rekonstrukce Knihovny Třinec v roce 2014. Původní prostor si navrhli a vybudovali sami pracovníci knihovny s cílem vytvořit příjemné místo lákající k pobytu. A to se, jak ukázal čas, povedlo „do posledního polštářku“. Po krátké epizodě v provizorních prostorech se Mklub vrátil do hlavní budovy zrekonstruované knihovny, do nového, architektem navrženého prostoru, který již tak příjemný není. A právě díky tomu se potvrdilo, jak důležitým faktorem v poskytování služeb pro mladé je prostor sám o sobě a při jeho vytváření a designování nestačí pohled odborníka, ale také těch, pro které má být místo primárně určeno. Nicméně kromě fyzického prostoru knihovna nabízí mladým lidem volný a svobodný prostor k iniciativám a realizaci vlastních nápadů. Tato již v úvodu zmiňovaná mentální rovina Mklubu je jedním z jeho stěžejních benefitů, stejně jako celé knihovny.
Výše zmíněné dokládá, že dobrý prostor a atraktivní fond k úspěchu nestačí. Klíčové pro fungování knihovny pro mladé jsou osoba knihovníka a jeho osobní, proaktivní přístup k návštěvníkům (víc než v jiných odděleních knihovny). V třinecké knihovně se mladým lidem naplno věnují 2 pracovníci, na které jsou kladeny vysoké nároky, a je podmínkou, aby se pravidelně vzdělávali v nejrůznějších programech pro pracovníky s mládeží. Dle slov uživatelky Markéty: Knihovník je mentorem, partnerem, iniciátorem a podporovatelem, a často i důvodem, proč se mladí do knihovny vrací. Stejně jako dobrý barman, musí knihovník umět adekvátně přistupovat k jednotlivcům i skupinám, zvolit správný způsob komunikace, umět poradit to pravé knihovnické menu. K tomu je potřeba dobře znát cílovou skupinu a její potřeby. Takový knihovník pak díky aktivní práci s mladými lidmi dává knihovně obsah a společně jí téměř doslova vdechují život. Zajímavé aktivity a jejich kvalitní dramaturgie, která vychází z velké části z iniciativy uživatelů (knihovník je v roli poradce a mentora), pak lákají do knihovny další mladé lidi. Velmi důležitá je samozřejmě forma. Akce jsou realizovány na základě neformálních a zážitkových vzdělávacích metod. Během let, kdy Mklub funguje, se vyprofilovaly tři výrazné okruhy a způsoby práce s mladými lidmi:
V roce 2015 začalo v knihovně pro mladé fungovat nové Dobrovolnické centrum K3, zaměřené primárně na dobrovolnickou činnost mladých lidí v knihovně, avšak se širokým přesahem do veřejného života a kultury samotného města i zájmů dobrovolníků. Pravidelná, celoroční činnost DC umožňuje mladým lidem se scházet, trávit společně čas a především vytvářet a realizovat akce pro místní komunitu, které se z velké části realizují v knihovně nebo ve veřejném prostoru města. Přidanou hodnotou je získávání široké škály kompetencí a dovednostní od organizace práce, přes kreativní činnosti až po zlepšování komunikace a učení se realizovat vlastní nápady a myšlenky.[4]
Občanské vzdělávání ve své podstatě navazuje na činnosti Dobrovolnického centra K3, které dává možnost mladým lidem zapojit do dění v daném místě, ale také možnost práce na projektech. Dobrovolníci Mklubu například ve spolupráci s organizací Člověk v tísni organizují festival Jeden svět Třinec nebo participují s mládežnickými organizacemi v regionu, které hostí zahraniční dobrovolníky EDS.[5] S nimi pravidelně pořádají tzv. Language Coffee, setkání u kávy zaměřené na konverzaci v angličtině, a prožitkové multikulturní programy.[6] Vzdělávání v oblastech lidských práv, multikultury a v současné době také dezinformací se Mklub věnuje také v rámci vzdělávacích programů a lekcí pro základní a střední školy.
Každoročně v prostoru knihovny (i mimo něj) několik probíhá akcí zaměřených na specifické žánry, které reflektují zájmy mladých uživatelů knihovny. Nejvýraznějším projektem poslední doby je TriCon[7] nebo HorrorNocka. Jedná o mix populárních „nocovaček” v knihovně, LARPu[8] a přednášek zaměřených na daný žánr, kterému je konkrétní Con[9] věnován. Stálicemi jsou cestopisné přednášky nebo outdoorové filmové festivaly. Nejúspěšnější akcí z poslední doby byla akce STARTUP Třinec, představující úspěšné mladé podnikatele z Třince, na kterou dorazilo bezmála 60 mladých lidí, a většina z nich našla cestu do knihovny úplně poprvé.
Závěrem recept z třinecké knihovny na dobré služby pro mladé. Vytvořte skvělý prostor a najděte správné lidi. Důležité je mít vizi, koncepci a hlavně ZÁJEM věnovat mladým lidem stejnou pozornost, jako ostatním návštěvníkům knihovny. Mít pro ně srozumitelnou nabídku cíleně designovaných služeb. Protože nemít v knihovně oddělení pro mladé je jako nemít v supermarketu oddělení zeleniny.
Poznámky
[1] WOLNA, Martina a Martin ČADRA. M klub v třinecké knihovně. Knihovnický zpravodaj Vysočina [online]. Havlíčkův brod, 2012, 12(2) [cit. 2017-05-15]. ISSN 1213-8231. Dostupné z: http://kzv2.kkvysociny.cz/archiv.aspx?id=1442&advatic=yes
[2] V tomto ohledu patří Knihovna Třinec mezi tři knihovny v ČR, které žánrový fond systematicky budují. Viz LINC, Míla. Fantastické knihovny OOK? OOK!. In: Inlow.cz [online]. Brno: Kabinet informačních studií a knihovnictví, 2012 [cit. 2017-05-15]. Dostupné z: http://www.inflow.cz/fantasticke-knihovny-ook-ook.
[3] ICM jsou pracoviště poskytující zejména dětem a mládeži informace a služby vztahující se především k jejich potřebám. Mohou poskytovat další služby jako prodej slevových karet ISIC, ITIC a ALIVE, přihlášky na SŠ, VOŠ a VŠ, inzertní nástěnka nabídka/poptávka, ad. - viz http://www.msmt.cz/mladez/informacni-centra-pro-mladez
[4] Viz https://knihovnatrinec.cz/dobrovolnicke-centrum-k3
[5] Viz http://www.mladezvakci.cz/evropska-dobrovolna-sluzba
[6] Viz https://knihovnatrinec.cz/language-coffee
[7] Viz https://knihovnatrinec.cz/tricon
[8] LARP (z anglického Live Action Role Play) je forma hraní rolí, ve kterém živí lidé fyzicky svými činy představují činy svých postav. Účastníci interagují mezi sebou navzájem a s okolním prostředím, přičemž usilují o splnění cílů ve fiktivním světě reprezentovaném světem skutečným. Pro LARP je typické, že nemá žádné publikum a jeho smyslem je hlavně zábava a zážitek účastníků.
[9] Con (z anglického convention) je setkání fanoušků, ať už se jedná o sci-fi, fantasy, určitý televizní seriálu, film, spisovatele, herce nebo jiné zábavy (počítačové hry, anime, stolní hry, karetní hry) na předem domluveném místě a předem domluvené době. V angličtině může znamenat jakékoliv setkání.
Odkazy
1/ WOLNA, Martina a Martin ČADRA. M klub v třinecké knihovně. Knihovnický zpravodaj Vysočina [online]. Havlíčkův brod, 2012, 12(2) [cit. 2017-05-15]. ISSN 1213-8231. Dostupné z: http://kzv2.kkvysociny.cz/archiv.aspx?id=1442&advatic=yes.
2/ Dobrovolnické centrum K3. In: knihovnatrinec.cz [online]. Třinec: Knihovna Třinec, příspěvková organizace, 2016 [cit. 2017-05-15]. Dostupné z: https://knihovnatrinec.cz/dobrovolnicke-centrum-k3.
3/ Mklub je tady pro mladé už 5 let. In: knihovnatrinec.cz [online]. Třinec: Knihovna Třinec, příspěvková organizace 2015 [cit. 2017-05-15]. Dostupné z: https://knihovnatrinec.cz/mklub-je-tady-pro-mlade-uz-5-let.
4/ KALOUDOVÁ, Lucie. Mladí v hledí knihovny. Inflow.cz [online]. Brno: Kabinet informačních studií a knihovnictví, 2012 [cit. 2017-05-15]. Dostupné z: http://www.inflow.cz/mladi-v-hledi-knihovny.
5/ LINC, Míla. Fantastické knihovny OOK? OOK!. In: Inlow.cz [online]. Brno: Kabinet informačních studií a knihovnictví, 2012 [cit. 2017-05-15]. Dostupné z: http://www.inflow.cz/fantasticke-knihovny-ook-ook.
6/ Mklub Třinec. In: Facebook [online]. [cit. 2017-05-16]. Dostupné z: http://www.facebook.com/mklubtrinec.