Klub školních knihoven (dále jen KŠK) je jednou z odborných sekcí Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky (dále jen SKIP ČR). Na činnosti KŠK se dobrovolně podílejí lidé zaměstnaní ve školních knihovnách. Jedním z cílů KŠK je podpora všeobecného povědomí o nezbytnosti školních knihoven ve vzdělávacím procesu, dalším je dosud marné úsilí o vznik potřebné legislativy. Sice existuje Doporučení MŠMT k činnosti a funkci školní knihovny na základních a středních školách č. j.: 12487/2009-20, avšak není nijak právně závazné, a proto je v kompetenci každého ředitele školy, zda a jak knihovnu na své škole provozuje. Nechybí ani potřeba vzájemného sdílení zkušeností souvisejících s provozem školních knihoven, zájem o možnosti celoživotní vzdělávání se v tomto oboru a neustálé rozšiřování členské základny o aktivní a kreativní členy.
I přesto, že se vedení klubu snaží oslovovat potenciální zájemce o spolupráci ať už formou vzdělávacích akcí, svých webových stránek, prostřednictvím elektronické konference nebo článků v odborných periodikách, stále se nedaří naplnit tento cíl, což samozřejmě ovlivňuje další stanovené cíle. Proč tomu tak je? Na tuto otázku se nabízí řada odpovědí.
- Jako hlavní problém vidíme v nezájmu MŠMT ČR o problematiku školních knihoven, což je demotivující jak pro knihovníky, tak pro vedení škol, které na jejich provoz a vybavení obtížně shánějí finance. Proč se tedy každoročně vyplňuje Statistický výkaz o školní knihovně? K čemu tyto údaje slouží? Jak se s nimi dál nakládá?
- Dalším problémem je absence právně závazné legislativy pro školní knihovny. Na spoustě škol nefungují knihovny tak, jak by měly. Knihovnou je „sklad knih“, do kterého mají přístup pouze učitelé, nikoliv žáci. To je ve 21. století, kdy je ve všech pádech skloňována čtenářská gramotnost, nepřípustné.
- Česká republika má hustou síť veřejných knihoven, proto se nabízí otázka, zda není zbytečné mít ještě navíc knihovny školní. Školní knihovny hrají ve vzdělávacím procesu nezastupitelnou roli. Školní knihovna se může stát komunitním centrem školy, kde se konají rozmanité akce, kde mohou žáci trávit čas o přestávkách mezi knihami apod. Jelikož školní knihovny většinou vedou pedagogové bez knihovnického vzdělání a ještě nad rámec svého učitelského úvazku, je pochopitelná absence zájmu o další aktivity spojené se školní knihovnou.
Máte chuť pomoci tuto situaci změnit? Staráte se o školní knihovnu? Nejste ještě členem KŠK, ale přemýšlíte o tom? Pak si přečtěte, jaké výhody vám za členství nabízíme.
- Profesní vzdělávání - sleva na vybrané vzdělávací aktivity (výměna zkušeností, získávání kontaktů, prezentování vlastní činnosti).
- Bulletin SKIP pro členy zdarma (tištěná i elektronická verze), možnost publikování.
- Zapojení se do celostátních aktivit – Noc s Andersenem, Mezinárodní měsíc školních knihoven (MMŠK) aj.
- Prosazování zájmů - SKIP lobbuje za knihovny a knihovníky v oblasti knihovnické (autorské právo, licence), ale i širší (katalog prací, ZP).
- Odměny - SKIP si knihovníků váží, a tak je za významné knihovnické počiny oceňuje (MARK).
Více informací o členství a aktivitách klubu se dozvíte zde.