Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Ve dnech 9. až 13. 7. proběhlo v Českých Budějovicích tradiční setkání přátel české literatury a kultury z celého světa.
Pravidelný seminář pro zahraniční bohemisty pod záštitou Ministerstva kultury ČR, který organizuje Moravská zemská knihovna, přivítal více než 50 bohemistů a překladatelů z celkem 22 zemí. Letošní ročník byl pořádán ve spolupráci s Filozofickou fakultou Jihočeské univerzity. Mezi účastníky semináře bylo i devět vítězek Ceny Susanny Roth, která je určena pro začínající překladatele a je pořádána Českým literárním centrem ve spolupráci s Českými centry.
První dny semináře se nesly v duchu odborných přednášek. Na půdě Jihočeské univerzity vystoupili se svými příspěvky na téma současné české literatury Petr A. Bílek, Vladimír Papoušek, Radim Kopáč či Michael Bauer, program byl zároveň doplněn odbornými workshopy na téma dětské literatury a překladatelství. V návaznosti na tyto pořady byla mimo jiné představena inovace programu Ministerstva kultury ČR na podporu překladu české literatury v zahraničí a základní informace o literárním festivalu Měsíc autorského čtení, o Českém literárním centru či o připravované účasti České republiky jako hlavní země knižního festivalu Leipziger Buchmesse 2019.
Dne 10. 7. se v podvečer uskutečnilo předání Ceny Premia Bohemica za mimořádný přínos české literatuře v zahraničí. Oceněn byl Urs Heftrich, německý slavista působící na heidelberské univerzitě, který přeložil například básnické sbírky Jana Zahradníčka, Josefa Čapka a zejména dílo Vladimíra Holana.
Odborná část semináře byla doprovázena několika exkurzemi. První zastávkou bylo historické centrum Českých Budějovic, které bylo účastníkům semináře představeno coby mnohonárodnostní kulturní fenomén. Z Budějovic se na závěr semináře účastníci přesunuli do nedaleké Zlaté Koruny a Českého Krumlova, kde jim ve spolupráci s Jihočeskou vědeckou knihovnou bylo umožněno nahlédnout do historických fondů a navštívit významné historické památky a galerii výtvarného umění.
Večerní programy semináře se nesly v duchu autorských pořadů, ve kterých vystoupil Petr Váša s ukázkami fyzického básnictví, Jan Cempírek na téma mystifikace a v neposlední řadě Jiří Hájíček, jehož romány v posledních letech sklízejí různé literární ceny.
Bohemistický seminář 2017 byl pomyslně dovršen diskuzí, která byla mimo jiné zaměřena na možnosti zlepšení vztahů zahraniční a domácí bohemistiky či možnosti prohloubení vzájemné spolupráce při propagaci české literatury a kultury. V nadcházejícím roce se bude bohemistický seminář konat v Baťově Zlíně.