Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Mezi odborné orgány SKIP ČR patří již několik let sekce 60+, která vznikla jako reakce na potřeby knihoven v oblasti práce se seniory. Evropský demografický vývoj i situace v České republice dávají za pravdu názoru, že tato skupina obyvatel bude hrát stále větší roli v celé společnosti, kterou bude stavět před nové úkoly a výzvy.
Sekce 60+ byla ustavena se souhlasem celostátních profesních orgánů v roce 2014 s cílem připravovat pro knihovnickou veřejnost metodickou podporu projektů a vzdělávací akce s ohledem na specifické potřeby uživatelů v seniorském věku. Sdružuje individuální i kolektivní členy SKIP, kteří se zajímají o problematiku aktivního stárnutí, a nevyhýbá se ani spolupráci s dalšími podobně zaměřenými organizacemi. Sekce se prostřednictvím seminářů a vzdělávacích akcí snaží kultivovat knihovnické prostředí k tomu, aby věnovalo zvýšenou pozornost lidem, kteří tvoří již tradičně nezanedbatelnou část našich klientů.
V současné bohaté nabídce programů a kurzů se vždy snažíme přizvat ke spolupráci kvalitní lektory se zkušenostmi v daném oboru. Od počátku jsme se rozhodli pořádat své akce mimo hlavní centra a na různých místech po celé republice, aby byly ve stejné kvalitě dostupné v jednotlivých regionech. Oslovujeme knihovny, které jsou pro ostatní něčím zajímavé a které mají o vzájemnou spolupráci zájem.
V první etapě jsme se zaměřili na pořádání celostátních seminářů na vybrané téma, ale krátce po založení sekce vyvstal dosud největší úkol, a to vytvořit metodickou příručku a pokusit se stanovit základní standardy pro práci se seniory. Předcházela diskuse členů výboru i přizvaných odborníků a oslovili jsme s žádostí o zpracování jednotlivých kapitol kolegyně, které mají v jednotlivých segmentech teoretické znalosti i bohaté praktické zkušenosti. Příručka vyšla na konci roku 2016[1] a stanovila pro knihovnu přátelskou seniorům základní standardy rozpracované dále v jednotlivých kapitolách. Zejména v oblasti aktivizačních programů jsou české knihovny gejzírem nápadů, a proto nedílnou součástí publikace jsou příklady dobré praxe a rady, jak na to.
Souběžně s vydáním příručky vyvstala potřeba seznámit s těmito zásadami odbornou veřejnost, a proto probíhá již druhým rokem série seminářů o problematice stárnutí a přístupu k němu. Setkání se opět konají v různých krajích se stejným programem; po teoretickém úvodu následuje přehled navržených metodických doporučení. Děkujeme všem knihovnám, které se na organizaci seminářů podílely - potkáváme se vesměs se vstřícným postojem a přátelskou podporou. S pomocí grantů SKIP jsme uspořádali již šest těchto setkání a sedmé nás ještě v letošním roce čeká. Příští rok se chceme zaměřit na vzdělávací aktivity využitelné v knihovnické praxi.
V letošním roce se obměnil výbor sekce 60+, do kterého jsme přizvali další kolegyně, aby v něm mělo zastoupení více regionů a abychom získali názory a zkušenosti z více knihoven. Podle dosavadních ohlasů na naše aktivity se zdá, že činnost sekce vychází vstříc poptávce a potřebám praxe, a doufáme, že to bude platit i pro budoucnost.
[1] MAZUROVÁ, Hana, ed. a HOUŠKOVÁ, Zlata, ed. Rovný přístup: knihovna přátelská k seniorům: metodická příručka pro práci knihoven se seniory. 1. vydání. Praha: Národní knihovna České republiky - Knihovnický institut, 2016. 87 stran. ISBN 978-80-7050-674-5. Dostupné také: <http://www.skipcr.cz/dokumenty/rovny_pristup.pdf>.