Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Požadavek systematického odborného vzdělávání knihovníků se stává součástí práce a odráží se na činnosti všech typů a velikostí knihoven. Oddělení knihovnictví připravilo širokou nabídku pro knihovníky i ve druhém pololetí roku 2010. Zaměřilo se nejen na základní knihovnické procesy jako je zpracování knihovních fondů, ale i na nové informační zdroje či inovativní formy práce s uživateli.
Základní popis dokumentů AACR2 se konal v září a v říjnu (3 dny) a přednášela dr. Hana Vochozková. Veřejné knihovny pracují převážně s knihovnickým SW CLAVIUS. Proto mají o kurzy Jmenná katalogizace v programu CLAVIUS stále zájem (27. října v MěK Hodonín pro region Hodonín a Břeclav, 24. listopadu v MZK v Brně). Kurzy jsou vždy ihned obsazené a budou se opakovat i v roce 2011.
Nové informační zdroje byl nový typ kurzu, v němž jsme chtěli knihovníkům veřejných i vysokoškolských knihoven představit nový informační zdroj (v tomto případě Centrum vizuální historie MALACH) a ve druhé části zajímavé možnosti, které přináší sociální sítě. Kurz se setkal s dobrým ohlasem, proto budeme v tomto typu kurzů dále pokračovat.
Pro knihovny je velmi důležitá práce s uživateli, knihovny jsou kulturní, informační, ale také vzdělávací instituce. Z toho vyplývá, že knihovníci musí být seznámeni se změnami ve výuce, s metodami výuky a požadavky na žáky a studenty. Jedině tak budou schopni připravovat programy, které děti a mladé lidi osloví a zaujmou, a nabízet zajímavou spolupráci školám.
Třídenní praktický seminář Mediální výchova jako součást programů, které nabízí knihovny školám je zaměřen na téma ze Školních vzdělávacích programů a ukazuje prakticky a návodně jakými způsoby může knihovník připravit aktivity pro své čtenáře, pro školy. Výstupem semináře je příprava takových programů.
Výchova k občanství v praxi českých škol, je dvoudenní kurz připravovaný na prosinec ve spolupráci Moravské zemské knihovny a Centra Dětského Čtenářství Knihovny Jiřího Mahena. Je koncipován jako dílna vedená metodou zkušenostního učení a lektorsky zajištěn Centrem pro demokratické učení Praha. Oba kurzy jsou finančně podpořeny z projektu SKIP ČR.
Důležitá je práce oddělení pro děti, jak způsobem a nápaditostí aktivit, tak prostorem, který je variabilní a také umožňuje pracovat s moderními technologiemi a rozšiřovat spektrum služeb nabízených mladým čtenářům a návštěvníkům knihoven. Odborný celostátní seminář Model multimediální knihovny pro děti a mládež, organizovaný MZK v Brně, SKIP KDK ČR a MěK v Pelhřimově ve dnech 2.–4. listopadu 2010, se bude zabývat změnami v práci oddělení pro děti, možnostmi moderních technologií pro zavádění nových služeb. Na programu jsou i zkušenosti dětských knihoven z prostředí Facebooku či z tvorby a realizace projektu z fondu Evropské unie. Program najdete v Aktualitách na stránkách Klubu dětských knihoven.
Důležitou součástí činnosti knihoven je informační vzdělávání uživatelů a podpora informační gramotnosti občanů. Konference Informační gramotnost – vědomosti a dovednosti pro život (9. ročník) se koná 24. listopadu 2010 a navazuje na ni druhý den 25. listopadu práce ve dvou tematicky a prakticky zaměřených sekcích (viz samostatný článek).
Knihovny hodnotí svou činnost nejen prostřednictvím statistického výkaznictví. Seminář Projekt benchmarking – měření výkonů v knihovnách se zabývá možnostmi porovnávání výkonů knihoven a jejich srovnání s knihovnami obdobně velkými, působícími ve velikostně srovnatelných městech a obcích. Dosavadní výsledky projektu a jeho významu pro práci knihoven budou zajímat knihovny, které již jsou do projektu zapojené i ty, které o tom uvažují.
Součástí plánu vzdělávání jsou také porady ředitelů pověřených knihoven Jihomoravského kraje a vedoucích regionálních oddělení i pracovníků oddělení pro děti. Každoročně se koná porada veřejných knihoven a knihoven paměťových institucí (archivů, galerií, muzeí). Pro profesionální knihovníky je připravována koordinační porada knihoven JMK. V roce 2010 se koná 30. listopadu a v odborné části se bude věnovat tématu komunitních knihoven a komunikaci v sociálních sítích.
Moravská zemská knihovna ve spolupráci s Kabinetem informačních studií a knihovnictví MU Brno připravila pro knihovníky šablonu moderní webové stránky v prostředí webnode, viz samostatný článek. Zájemci budou v několika praktických seminářích v počítačové učebně do práce s nimi zaškoleni.
Informace o vzdělávání MZK najdete průběžně na www.mzk.cz/Aktuality, nebo na portále http://old.stk.cz/Akce.