Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Sdružení knihoven ČR (dále SDRUK) vzniklo v prosinci 1992 jako nadace s cílem koordinovat spolupráci a napomáhat rozvoji odborných a veřejných knihoven. V současné době sdružuje celkem 55 členských knihoven, mezi nimiž jsou knihovny krajské, městské, vědecké, univerzitní a odborné. Členským knihovnám nabízí mnohé výhody a také možnost ovlivnit debaty týkající se českého knihovnictví – kupř. prostřednictvím největší knihovnické konference s mezinárodní účastí Knihovny současnosti. SDRUK je zároveň otevřen novým tématům a tomu, co aktuálně trápí český knihovnický svět. Kromě již zmíněné konference SDRUK také každoročně pořádá studijní cesty pro knihovníky z členských i dalších knihoven po evropských knihovnách. Letos se pracovníci knihoven mohli podívat na konci dubna do Německa, navštívili knihovnu v Drážďanech, Lipsku, Halle a Chemnitz. Cestovní zpráva z těchto akcí je vždy součástí Ročenky SDRUK, která nejdetailněji shrnuje celoroční činnost SDRUK.
Dále SDRUK již druhým rokem pořádá Akademii PR pro PR specialisty z jednotlivých knihoven (na podzim roku 2017 nově i pro ředitele knihoven) a zároveň se podílí na koordinaci a zajištění některých mechanismů v rámci celonárodního projektu Knihovny.cz. Činnost SDRUK je rozdělena i mezi jeho jednotlivé odborné sekce (pro akvizici, pro bibliografii, historické fondy, informační vzdělávání uživatelů, informační technologie, PR a marketing, regionální funkce, pro služby), které se v čele se svými předsedy věnují dalším vlastním dílčím aktivitám.
Již zmíněná konference Knihovny současnosti je skutečným každoročním knihovnickým svátkem, který slouží nejen k čerpání nových znalostí a lepší orientaci v nově nastupujících trendech současného knihovnictví, ale přináší také možnost setkávání a výměny zkušeností mezi jejími návštěvníky. V letošním roce proběhne její v pořadí již 26. ročník. Záštitu nad konferencí převzali ministr kultury PhDr. Ilja Šmíd a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Uskuteční se tentokrát na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v termínu 11. – 13. září. V letošním programu bude kladen důraz zejména na tato témata: nové trendy v knihovnických technologiích tradičně prezentovaných v tematické sekci Infobox; sekce týkající se vzdělávání – tentokrát rozdělena na dva bloky – Vzdělávání knihovníků a Vzdělávání veřejnosti; otevřenost knihovny co nejširší veřejnosti v sekci Knihovna pro všechny; inovace související s oblastí propagace a PR knihoven v sekci Design služeb a marketing. Mottem letošní konference se stalo „Tvoříme zlatá léta“, kterým se budeme snažit demonstrovat snahu pracovníků knihoven zajistit uživatelům co nejpříznivější podmínky pro práci či zábavu a volný čas – takové podmínky, které odpovídají nárokům současného čtenáře a zároveň drží krok s velice rychle se rozvíjejícími trendy světového knihovnictví. „Zlatá léta“ pro nás neznamenají pouhou metu, ale jsou především dlouhodobou motivací.
SDRUK má i svou vlastní publikační činnost. Kromě Ročenky SDRUK, která shrnuje všechny naše aktivity a informuje čtenáře o hospodářském výsledku za předchozí rok, je vydáván také sborník z každé konference Knihovny současnosti. Díky němu si knihovnická veřejnost může znovu připomenout témata, která se objevila na konferenci nebo ta, která kvůli jiným přednáškám nestihla. Dále se podílí na vydávání sborníku Bibliotheca Antiqua, který je výstupem stejnojmenné konference probíhající obvykle počátkem listopadu v Olomouci (pořádá ji Vědecká knihovna v Olomouci).
O většině aktivit (včetně zápisů z jednání Rady SDRUK či Valné hromady SDRUK) se mohou čtenáři dozvědět více přímo na webových stránkách SDRUK. Věříme, že se nám i v budoucnu bude dařit sdružovat knihovny, které chtějí stát při sobě a podílet se na vytváření společného obrazu českého knihovnictví, kterým chceme pozitivně ovlivňovat běžného uživatele a návštěvníka knihoven. Přejeme si, aby se uživatelé do knihoven rádi vraceli a aby věřili, že v knihovně vždy naleznou odpovědi na to, co hledají.