Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Vážení čtenáři,
třetí, podzimní, číslo časopisu Duha, již plně odpovídá nové koncepci vydávání tohoto knihovnického periodika. Číslo dostáváte pouze v elektronické podobě a spolu s posledním, čtvrtým číslem letošního ročníku bude tvořit tištěnou kumulaci (vyjde koncem roku 2010).
Naší snahou, smyslem těchto změn, je jednak rozšíření obsahové náplně a tím informačního záběru časopisu, jednak vytvoření moderního periodika, které využívá technických možností a tím se stává snadno dostupné a umožňuje zájemcům podílet se aktivně na jeho obsahu.
Elektronická forma umožňuje vystavovat rychlé, aktuální informace z knihoven všech typů, rychle reagovat na aktuální dění v knihovnách, zapojovat se do interaktivní diskuse apod.
Časopis, jeho redakce i všichni přispěvatelé, by si chtěli udržet přízeň a oblibu „kmenových“ čtenářů Duhy, chtějí však také získat nové příznivce a oslovit studenty knihovnických škol.
Pokud studují obor knihovnictví a informací, měli by vědět a zajímat se o to, co se děje v praxi, jak pracují a jaké mají problémy knihovny různých velikostí a typů.
V České republice MK ČR již od roku 2000 zajišťuje formou svého grantového projektu VISK (veřejné informační služby knihoven) informační služby v knihovnách, automatizaci jejich provozů, přístup na Internet i v nejmenších knihovnách. Proto si myslíme, že by si knihovníci i v malých městech a obcích, i neprofesionální knihovníci měli zvyknout na formu profesního elektronického časopisu a stát se jeho čtenáři i přispěvateli v této podobě.
Hlavním tématem čísla je digitalizace dokumentů. Umožňuje větší dostupnost vzácných periodik a knih. Tuto možnost zpřístupňování dat nejširší veřejnosti využívá stále více knihoven a dalších odborných a specializovaných institucí. Proto vznikla potřeba zpřehlednit a shromáždit informace o dokumentech digitalizovaných v ČR. Projektu Registr digitalizace, do kterého je zapojena Národní knihovna ČR, Moravská zemská knihovna v Brně a Knihovna Akademie věd ČR je věnován vstupní článek. Od záchranné digitalizace k elektronickým textům pro uživatele je nazván článek pojednávající o projektu HISPRA (Historická pragensia) Městské knihovny v Praze, dalších projektech knihovny v oblasti digitalizace a změnám služeb, které existence těchto elektronických textů přináší. Třetí článek s touto tematikou se věnuje metadatovému editoru pro digitální knihovnu Kramerius. Vývoj tohoto editoru začal v Moravské zemské knihovně v roce 2008.
V rubrice Konference, akce informujeme čtenáře o výstavě k výročí významného básníka Oldřicha Mikuláška, o projektu pro handicapované občany Knihovny Jiřího Mahena v Brně nazvaném příznačně Ruku v ruce. Knihovny se také zapojují do větších akcí, které propojují vzdělávací a kulturní instituce v městě Brně, jako je na listopad připravovaný Týden vědy a techniky. V listopadu se také koná v Moravské zemské knihovně 9. ročník konference Informační gramotnost a v Brně se na výroční odborné konferenci Bibliotheca academica sejdou zástupci vysokoškolských knihoven (AKVŠ).
Veřejné knihovny – v novém oddíle se tentokráte seznamujeme s proměnami knihoven a novými formami služeb, s možnostmi řešení problematiky vícezdrojového financování. Článek Projekt šablony webových stránek Webovky.knihovna.cz nabízí řešení současného požadavku na všechny typy knihoven, zejména však na veřejné knihovny v malých městech a obcích, kterým je potřeba mít aktuální, informačně zajímavé, přehledné a dobře graficky zpracované webové stránky knihovny. Takové, které zaujmou nejen návštěvníky knihovny, ale informují o službách konkrétní knihovny i širší veřejnost. V medailonku se zastavíme u osobnosti bývalého ředitele Knihovny Kroměřížska Vojtěcha Lukeše.
Rubrika Informace pro knihovny pokračuje v článcích o novém informačním zdroji – e-knihách a jejich čtečkách a mimo jiné se v ní také seznámíme s úzce specializovanou knihovnou Společnosti pro Fair Trade v Brně.
Literární medailon je věnován dvěma moravským básníkům. Připomíná Vítězslava Nezvala a v obsáhlém textu, doplněném odkazem na zajímavý rozhovor otištěný v časopise Babylon, se věnuje dílu a životním osudům básníka Zdeňka Rotrekla.
V Informacích z Moravské zemské knihovny upozorňujeme na článek, který reflektuje změny, které pro uživatele připravilo vedení a zaměstnanci knihovny v oblasti rozšíření a zkvalitnění služeb během období letních prázdnin. Závěrečná Recenze seznamuje se sborníkem Morava a Slezsko literární.
Se svými názory, doplňky, připomínkami se obraťte na redakci časopisu, váš názor na novou podobu časopisu nás zajímá.
Jana Nejezchlebová
jana.nejezchlebova@mzk.cz