Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Dlouho se o něm mluvilo, dlouho se na něj čekalo a teď je tu. Vážené kolegyně, vážení kolegové, ráda bych Vás seznámila s nově vzniklým Metodickým centrem pro rekonstrukci a výstavbu knihoven.
Vznik metodického centra je motivován současnými potřebami veřejných knihoven, které se od forem tradiční práce se čtenáři stále více soustřeďují na poskytování širokého spektra služeb a programů, které se váží k jejich funkci jako komunitních center zaměřujících se na rozvoj občanské společnosti. Takto je ostatně i záměr metodického centra definován ve Státní kulturní politice a v národní koncepci knihoven. Navíc tomuto cíli vycházejí vstříc i nové programy na obnovu a vybavení knihoven jakým je například program Obecní knihovny, který mohou už třetím rokem díky aktivnímu přístupu ze strany krajské reprezentace využívat jihomoravské knihovny. Ostatně podobné programy už byly spuštěny i v dalších krajích.
Našim posláním je být k ruce všem zřizovatelům knihoven a knihovníkům, kteří budou mít zájem své knihovny vylepšovat, hledat s nimi nejenom jejich architektonickou podobu (tedy prostorové uspořádání a vybavení), ale diskutovat spolu s nimi i možné funkce, které by veřejná knihovna v daném místě mohla plnit ve prospěch obce. Nyní máme před sebou pilotní rok díky podpoře, kterou jsme získali z programu VISK. V jeho rámci máme v úmyslu vytvořit síť spolupracovníků, zjišťovat v terénu aktuální potřeby knihoven, založit databázi kontaktů a dobrých příkladů z praxe a hlavně přesvědčit Vás, že naše práce Vám může být ku prospěchu.
Na začátku jsme si položili několik otázek:
Aby naše práce nebyla dělána od psacího stolu, ale v co nejtěsnějším kontaktu s běžnou praxí knihoven, rozhodli jsme se sestavit síť tzv. ambasadorů z řad architektů, zřizovatelů a knihovníků, kteří budou fungovat (někteří už i fungují!) v rolích konzultantů. Knihovníci či zřizovatelé by tak mohli využít našich služeb a postupně zjišťovat, co vlastně jejich knihovna potřebuje – zdali jsou to opravdu jen nové regály, nebo zda by bylo možné uvažovat o nové funkčnosti, novém poslání jejich knihovny a třeba i proměně jejího celkového vnímání v kontextu města a jeho obyvatel. Každá knihovna má totiž svoji specifickou roli, která je vázána právě k místu, kde působí, k lidem, kteří ji mohou využívat.
Koncept metodického centra jsme již představili v Praze na akci Knihovnická dílna 2018. Bezprostředně se nám ozvaly knihovny ze Žďáru nad Sázavou, Železného Brodu, Ústí nad Labem, Petřvaldu a chtějí pomoci. Nastavujeme cesty, zkoušíme, co dokážeme a jestli námi navržená ambasadorská síť bude fungovat. Už nyní se ukázalo, že pokud už knihovna chce rekonstruovat, bude pro ni zásadní nejenom samotná rekonstrukce, ale i předprojektová příprava, kde by se v co nejširší možné diskusi knihovníci měli ptát:
To je základ, kolem kterého by se mělo s každou jednotlivou knihovnou diskutovat o její nejideálnější podobě. Nejde totiž jenom o to vymalovat, koupit nové regály, pěkná křesílka. Zásadní otázkou se zdá být sám charakter změn, které musejí směřovat k tomu, aby s knihovnou v nové podobě byli spokojeni čtenáři, zřizovatel i její zaměstnanci. Je to rozhodnutí zodpovědné, a proto by se mu každá knihovna měla věnovat s plnou vážností. Nabízíme pomoc při modelování těchto diskusí, při definování cílů, k nimž by rekonstrukce měly vést, ale i praktickou pomoc při jednotlivých krocích tohoto procesu – ať už prostřednictvím našich „konzultantů“, našich databází příkladů z praxe či příslušných norem, popřípadě našich vlastních zkušeností, které se budou v průběhu existence metodického centra prohlubovat.
A nezapomínejme na jednu důležitou věc. I když chceme dělat z knihoven komunitní, vzdělávací a volnočasová centra, pořád bychom měli mít na paměti, že základem naší práce jsou knihy. Práce s nimi a nad nimi. I zde Vám rádi nabídneme naše zkušenosti ohledně jejich stavění, třídění, ale i vyřazování. Pro praktickou práci s nimi pak bude možné využívat i webových stránek kurzy.knihovna.cz, které pod svoji správu MZK převzala a kde by se pomalu měly objevovat i nabídky seminářů, příklady práce čtenářských klubů, ale i vzdělávací programy pro knihovníky, které se zaměří na inovační potenciál naší, společensky tak důležité práce.
Jsme na začátku, ale pár kroků už máme za sebou. Proto bych chtěla poděkovat všem, kdo se mnou na toto téma diskutují – knihovníkům J. Sikorové, J. Juklovi, E. Měřínské, M. Bočkové, architektům K. Bidlovi, P. Leškovi, místostarostce M. Burjanové a celému našemu oddělení vzdělávání a krajské metodiky v MZK. A těším se na další podněty a další aktivní partnery. Bez Vás, knihovníků a zřizovatelů knihoven, bez Vaší zkušenosti a ochotě se na naší práci podílet a využívat ji, by metodické centrum poměrně rychle pozbylo svůj smysl.
Ráda bych Vás rovněž prostřednictvím Duhy pravidelně informovala o naší práci a poskytla Vám možné podněty pro Vaše přemýšlení. Už příště se proto budeme věnovat roli architektů při rekonstrukci knihoven. A už teď se těším na Vaše dotazy i podporu.
Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven: Martina.Hujeckova@mzk.cz.