Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Za jakých podmínek lze v knihovně organizovat veřejná čtení?
Čtení knihy nebo jiného autorského díla na veřejnosti, například při různých vzdělávacích a kulturních akcích pořádaných knihovnami, je užitím autorského díla ve smyslu autorského zákona č. 121/2000 Sb.. Proto je třeba pro čtení autorského díla, které je dle autorského zákona chráněno (70 let od smrti autora), mít uzavřenu licenční smlouvu opravňující užití autorského díla. Tuto smlouvu však neuzavírají knihovny, pokud jsou evidovány dle knihovního zákona, protože Národní knihovna má uzavřenu hromadnou licenční smlouvu na veřejná čtení v knihovnách. Jednotlivým knihovnám evidovaným v systému knihoven k získání licence pro veřejná čtení stačí pouze řádné ohlášení údajů prostřednictvím formuláře přístupného na stránkách Národní knihovny. Předmětem ohlášení jsou všechna veřejná čtení, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu. Pokud bude knihovna pořádat veřejné čtení, při kterém bude vybíráno vstupné (tj. bude dosaženo přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu), musí si sjednat licenci na toto čtení přímo s autorem nebo agenturou DILIA.
Hlášení o veřejném čtení se provádí nejpozději do 10 dnů po jeho uskutečnění pomocí webového formuláře umístěného na webové stránce Národní knihovny nebo vyplněním tištěného formuláře, který se zasílá na adresu:
DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura "veřejná čtení"
Krátkého 1
190 03 Praha 9
Veškeré informace o veřejném čtení i formuláře pro hlášení najdete na této webové stránce.
Knihovny nezapsané v seznamu knihoven musí řešit užití autorských děl při veřejných čtení individuálně s nositeli autorským práv (autorem, či jeho dědici) a musí před veřejným čtením vždy uzavřít licenční smlouvu.
Za veřejné čtení v knihovně ale není považováno čtení, které se uskuteční v rámci spolupráce se školami jako součást vyučování ve smyslu § 31, odst. 1 písmeno c) zákona č. 121/2000 Sb., tato společná akce se školou musí být pojata skutečně jako součást vyučování a být určena pouze žákům. Stejně tak za toto čtení není považováno čtení výhradně zdravotně postiženým osobám.[1]
Jaké náležitosti je nutné dodržet při realizaci veřejného promítání?
Audiovizuální dílo je dílem dle z. č. 121/2000 Sb., o právu autorském. Veřejná projekce záznamů děl je užitím díla provozováním ze záznamu ve smyslu § 12 odst. 4 písm. f) bod 1. ve smyslu § 20 odst. 1 autorského zákona, a je možná pouze za podmínky výslovného svolení držitele autorských práv k takovému dílu pro tuto formu šíření díla, držitelem těchto práv je výrobce díla dle § 63 odst. 3 a § 24 autorského zákona. Proto pro veřejné promítání je třeba souhlas výrobce díla a zjištění u něj, že má výhradní licenci k dílu dle § 64 autorského zákona. Pokud by výhradní licenci neměl, je třeba získat souhlas i herců, režiséra.
Je možné použít na webu knihovny nebo při tvorbě pozvánky na akci obrázek stažený z internetu?
Dle § 2 odst. 1 z. č. 121/2000 Sb. je autorským zákonem chráněno pouze dílo, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora. Ne každá fotografie je tak dílem dle autorského zákona, např. prostá fotka krajiny je pouhým vyobrazením již existující, která nebyla nijak aranžována za účelem fotografie a není výsledkem tvůrčí činnosti autora, dále např. obyčejná fotka regálů není také autorským dílem.
Je tak vždy třeba před použitím fotky posoudit, zda jde o autorské dílo či nikoli dle výše uvedené. Pokud o autorské dílo nejde a u fotky na internetu není uvedeno, že by ji nebylo možné použít, použít jí lze, ale je lepší uvést u fotky, odkud byla pořízena a např. údaje o jejím autorovi, pokud u fotky jsou. Pokud by šlo o autorské právo a na internetu nebylo u fotky uvedeno (nebo to nevyplývalo z něčeho jiného), že fotku lze bezplatně volně užít, pak lze tuto fotku užít pouze s výslovným souhlasem jejího autora.
[1] Tato odpověď byla vytvořena za použití článku Mgr. Linda Skolková dne 1.11. 2006 na www stránkách Ikaros a je určena pouze pro zveřejnění v knihovnickém časopise DUHA.