Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
"Ukažte člověku manipulaci a vzděláte ho na den. Naučte ho manipulace odhalovat a vzděláte ho na celý život." (Zvol si info)
O některých tématech a pojmech se dá říct, že visí ve vzduchu. Pojem fake news, nebo jenom fake (podvod, falzifikát), se již dávno vloudil do našeho slovníku. Odbýt tenhle pojem pouhým rozlišením mezi pravdou a lží, fakty a výmysly, konspiracemi a racionálním úsudkem podceňuje jeho dosah a rychlé šíření. Je znakem všeobecné nejistoty, jak se vyznat v někdy nepřehledném množství informací, které se vzájemně vyvracejí a popírají. Dodatečnou sílu a nápor tomuto fenoménu dodává i fakt, že se mu někdy neubrání ani instituce, jež mají za úkol výmysly odhalovat a potírat. Hranice mezi lží a pravdou, fakty a jejich překroucením jsou někdy tak nepřehledné a důmyslně vystavěné, že dá hodně úsilí se v nich vyznat. Proto je spíš na místě se ptát po autorovi falešných zpráv a jeho motivaci než po jejich obsahu, který se stane zdrojem dalších zavádějících komentářů a šíří se nezastavitelně dál v koloběhu sdílení a diskusí.
Většina těchto diskuzí věnujících se problematice fake news, postpravd a alternativních fakt dělá již zmíněnou chybu v tom, že proti sobě staví pravdu a lež. Poukazují na to, co je správné a co je nesprávné. Staví tak proti sobě dva tábory, jež si navzájem vytýkají manipulaci. Takové diskuze nikam nemohou vést, protože ignorují nejdůležitější věc: posílení kritického myšlení u každého jednotlivce. To je základ a hlavní úkol mediálního vzdělávání. Nejen ukázat, co je správné a co ne, ale především naučit, jak správné a nesprávné informace rozlišovat. Ponechat tak zodpovědnost na jednotlivci, brát ho vážně a apelovat na jeho nezávislost a kritický úsudek.
Abychom toho dosáhli, zveme do Moravské zemské knihovny od listopadu 2018 do května 2019, v rámci programové řady Používej MoZeK experty, kteří poskytnou nástroje pro širokou veřejnost, pomocí nichž budou účastníci schopni rozeznávat relevantní informace a informace, jež záměrně nenabízejí celý obsah. Opíráme se hlavně o zkušenosti spolku Zvol si info, který stojí za knihou Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!, a jehož vedoucí Vojtěch Bruk celý projekt nastartoval svojí úvodní přednáškou v listopadu. Od začátku projektu byl náš záměr vést přednášky v duchu praktického využití. Abychom oslovili co nejširší publikum, dbali jsme taky na výběr expertů z různých oblastí. Listopad tak byl, kromě již zmíněné úvodní přednášky, věnován filozofii za vedení Martina Charváta a v lednu proběhla přednáška Stanislava Gálika, která zkoumala problematiku médií z pohledu psychologie. V únoru se chceme věnovat politologii za vedení Petry Vejvodové a hlavnímu pojmu kritického myšlení ve spojení přednášky a workshopu s Lukášem Hánou. V březnu náš čeká přednáška Michala Kaderky, který se bude věnovat školství, a v dubnu žurnalistika za přítomnosti Pavly Holcové. Květen bude čas vyhodnocení a panelové diskuse, kde by se měli sejít přednášející a ve společné diskusi mezi sebou a publikem shrnout své poznatky i najít nové přístupy. Kromě přednášek poběží workshopy, které, abychom oslovili co největší počet zájemců, budou zaměřené na studenty, seniory a širokou veřejnost.
Věříme, že knihovna jako instituce má poskytovat informace každému občanovi rovným právem. Nechceme tyto informace předepisovat, ale chtěli bychom otevřít diskusi, pomocí níž si každý sám najde informace, které nevyvolávají nenávist, neposkytují dezinformace a nejsou předpojaté. Více informací: https://www.mzk.cz/pouzivej-mozek