Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Ve středu a čtvrtek 3. a 4. dubna 2019 se v prostorách Moravské zemské knihovny v Brně uskutečnil již osmý ročník semináře určeného především pro krajské knihovny (krajské digitalizační jednotky), které se zabývají digitalizací knihovních fondů a dalších dokumentů z jednotlivých krajů. Seminář tradičně přináší a akcentuje aktuální témata v oboru a slouží jako platforma pro prohloubení spolupráce, výměnu zkušeností a dobré praxe z jednotlivých pracovišť v celé České republice.
V rámci letošního semináře byly věnována pozornost a diskuze především technickému řešení zpřístupnění děl nedostupných na trhu, které navazuje na jednání o licencích s DILIA. Technické řešení samotného zpřístupnění děl nedostupných na trhu (DNNT) počítá s díly vydanými do roku 1989 a je již připraveno a testováno v NK ČR. Knihovny čekají pouze a jen na politické a ekonomické řešení, které je již delší dobu rozjednané. Díky DNNT budou moci knihovny všech typů rozšířit své služby o díla nedostupná na trhu. V první fázi se bude jednat o díla vydaná do roku 1989 a tato hranice by se měla od roku 2020 posunout až k dílům vydaným v roce 2007. Základní bází pro zpřístupnění je v tento okamžik produkce NDK, ke které bude knihovnám umožněn vzdálený přístup k těm dílům, které do režimu DNNT spadají.
Dalším novým podnětem, který zazněl na semináři, je snaha o rozšíření spolupráce v oblasti digitalizace mezi archivy a knihovnami, což potvrzuje i účast pracovníků z archivů. Tato spolupráce se bodově v rámci republiky i krajů odehrává už dnes a chtěli bychom ji, například na úrovni metadat a koordinace při vlastní digitalizaci, prohloubit. Jako příklad potřeby spolupráce můžeme uvést digitalizaci a zpřístupnění městských kronik, o které mají knihovny (ale i archivy) a jejich uživatelé velký zájem a přitom se tyto kroniky fyzicky nachází v archivech.
Během semináře jsou pravidelně diskutována i aktuální témata vývoje a využití nových technologií, formátů a standardů pro sdílení dat a jejich využití v rámci fenoménu digital humanities. Knihovny si uvědomují i nutnost propagace digitálních knihoven a vhodnou strukturaci a organizaci již zdigitalizovaných dokumentů ve virtuálních sbírkách. Této problematice věnujeme odpovídající pozornost.
V rámci programu semináře zazněly následující příspěvky a jejich prezentace je možné stáhnout zde: