Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Spolek Zvol si info je skupina studentů Masarykovy univerzity, kteří si na podzim roku 2016 řekli „A dost!” a založili projekt Zvol si info. Nebavilo je dívat se, jak se chytré mozky plní hloupými (dez)informacemi. Sepsali Surfařova průvodce po internetu – jednoduchý návod, jak se ve světě médií nenechat vodit za nos a nevěřit koninám.
Vojtěch Bruk studoval Politologii a Bezpečnostní a strategická studia na FSS MU, kde spoluzakládal projekt Zvol si info. Působí jako lektor a člověk přes finance. Přednášel na více jak 50 akcích a pomáhal také s psaním Nejlepší knihy o Fake News.
Co vás osobně motivovalo věnovat se mediálnímu vzdělávání?
Moje prvotní motivace k práci ve Zvol si info byla spíše osobní - chtěl jsem si vyzkoušet své dovednosti v praxi a stát u zrodu projektu, vidět jak se tvoří a jak se vyvíjí. Když jsme na podzim roku 2016 viděli, jak velký problém jsou fake news, propaganda a hoaxy, tak se přidala i motivace a chuť s tím něco dělat. Ale také snaha pomoct s tou záplavou, která je všude okolo nás, a kterou jsem viděl i ve svém blízkém okolí.
Mediální vzdělávání teď řeší mnoho institucí. Máte pocit, že se ve vztahu práce s informacemi něco posunulo?
Rozhodně se toto téma více probírá v širší veřejnosti a dostává se mu větší pozornosti. Vznikají nové projekty a nejrůznější aktivity, vzdělávají se širší vrstvy populace a tématu se věnuje více odborníků. Nicméně ten posun je podle nás poměrně pomalý a hlavně mu chybí větší koordinace a důraz na kritické myšlení a mediální gramotnost ve školství.
Jaké jsou nejnovější trendy a techniky v mediálním vzdělávání?
Většina projektů se zaměřuje na interaktivní prvky, využití moderních technologií a zapracování aktuálních témat. Pozorujeme také snahu o kontakt s co možná nejširší skupinou obyvatelstva. Snaha je také o kontakt s nejvíce ohroženými skupinami, což jsou senioři a mladí lidé.
Jste momentálně se spolkem Zvol si info zapojeni do nějakých zajímavých projektů či jiných aktivit? Můžete nám o nich něco říct?
Ve Zvol si info pokračujeme ve své činnosti, děláme přednášky, a to především pro střední a základní školy. Zároveň jsme rozšířili naše aktivity na přednášky pro seniory, firmy, odbornou i laickou veřejnost. V uplynulém roce jsme se také účastnili vzdělávání knihovníků v knihovnách a ve spolupráci s knihovnami nadále pokračujeme. V květnu nám pak vyšla audio verze naší Nejlepší knihy o fake news.
Je nějaký titul nebo autor, kteří Vás výrazně ovlivnili osobně či profesně? Co čtete nyní?
Osobně mě velice ovlivnily knihy Haruki Murakamiho, jehož Norské dřevo je mou nejoblíbenější knihou. Velice jsem si užil i čtení jeho poslední knihy Komturova smrt. Profesně si troufnu říci, že mě hodně ovlivnila spolupráce na naší knize, kterou jsme provokativně nazvali „Nejlepší kniha o fake news!!!" a také tituly jako Průmysl lži od Alexandry Alvarové, Opuštěná společnost od Erika Taberyho nebo třeba Tyranie Timotyho Snydera. Dále pak knihy jako Superprognózy: umění a věda předvídání budoucnosti od Philipa Tetlocka, Myšlení rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana nebo kniha kterou právě čtu – Faktomluva od Hanse Roslinga.