Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
6. září 2010 bylo v Moravské zemské knihovně v Brně (MZK) představeno mnoho novinek, které zvyšují úroveň služeb nabízených každému návštěvníkovi naší knihovny. Jednou z nich je i přemístění kontrolního bodu ze 2. patra do přízemí k hlavnímu vchodu do budovy. Každému, i neregistrovanému, čtenáři je tak nově umožněn volný pohyb po budově. S plánováním této novinky ovšem vyvstala potřeba co možná nejkvalitněji zabezpečit volně dostupný fond.
Bylo třeba si vybrat mezi dvěma technologiemi zabezpečení:
Výhodou RFID technologie je „přidaná“ hodnota, kterou můžete nést uloženou v každém čipu. Na základě tohoto údaje se potom systém např. sám rozhoduje, zda knihu při výpůjčce odstřežit (absenční výpůjčka) či neodtsřežit (prezenční výpůjčka). U EM technologie je toto rozhodování plně na knihovníkovi. Nevýhodou RFID technologie je vyšší cena a možnost odstínění zastřeženého čipu. Našimi kritérii pro výběr technologie zastřežení byly efektivita zastřežení a jeho cena. Jelikož cena RFID technologie byla pro naše konkrétní požadavky zhruba dvaapůlkrát vyšší než stejná nabídka na EM technologii, bylo rozhodnuto pro zabezpečení fondu EM technologií. Svou roli sehrála i možnost odstínění RFID čipu.
Obr. 1: EM detekční brány
Naše požadavky ve veřejné zakázce na dodávku EM technologie byly následující:
Obr. 2: De-/aktivátor EM pásek
Oboustranně lepící páska musela být dodaná v aktivovaném (zastřeženém) stavu. Uvedených 120 000 kusů pásek odpovídá našemu volně dostupnému fondu a jeho dvouletému přírůstku. Zahrnuje to tedy volný výběr, zahraniční knihovny, studovnu technických a přírodních věd a studovnu humanitních věd. Veškerý zmíněný fond byl páskami polepen v prázdninových měsících, v době uzavření studoven.
Deaktivátor je zařízení sloužící k zastřežení či odstřežení konkrétní knihy. Kniha se přiloží hřbetem knihy k zastřežující ploše a přetnutím fotobuňky se spustí jednorázový proces, který se podle nastavení přepínače pokusí elektromagnetickou pásku aktivovat nebo deaktivovat. Signalizace stavu EM pásky slouží k tomu, aby se obsluha mohla přesvědčit o tom, zda celý process proběhl v pořádku. Zároveň slouží i k určení, v jakém stavu se kniha nachází.
Přenosný deaktivátor je obdélníková destička, která pomocí soustavy magnetů knihy odstřežuje. V MZK se využívá v případech, kdy knihovník při výpůjčce zapomněl knihu odsřežit a omyl je zjištěn ostrahou při průchodu čtenáře detekčními branami.
S uvedenými požadavky jsme oslovili 3 firmy, s nimiž naše knihovna již měla zkušenosti:
Všechny firmy splnily podmínky uvedené v zadání. Nejnižší cenu, která byla jediným kritériem pro hodnocení nabídek, nabídla firma ORIS PLUS spol. s.r.o.
S tenčící se zásobou starých čtenářských průkazek vyvstala pro naši knihovnu potřeba řešit tento problém. Aby čtenáři mohli naplno využít našich nových služeb, jako je např. samoobslužné kopírování, bylo nutno přejít na průkazky čipové. Ty mají ve svém čipu uložené UID, unikátní identifikátor, který je nemožné přepsat. Toto číslo je uložené v našich systémech a po přiložení karty ke čtecímu zařízení, je čtenář identifikován.
Ve veřejné zakázce byly stanoveny následující požadavky na čtenářské průkazy:
Na zadní straně průkazky jsme požadovali pole pro podpisový vzor, dále číslo převedené do desítkové soustavy (tj. použitím standardního algoritmu pro převod mezi číselnými soustavami), které odpovídá číslu zakódovanému v čipu. Poslední 2 znaky tohoto čísla musely být zvýrazněny, tj. být tučně a o 2 body větším fontem.
Obr. 3: Přední a zadní strana nových průkazek
Číslo v desítkové soustavě bylo požadována kvůli regálům, ve kterých mají čtenáři přichystané požadované publikace k absenčnímu studiu. V případě, že bychom netrvali na převodu do desítkové soustavy, narostl by počet regálů na 256,tj. 16 na druhou, jelikož UID v čipové kartě je uvedeno v hexadecimální soustavě. Zároveň by zcela jistě docházelo ke zmatení čtenářů, jelikož by se vyskytovali regály označené např. E2, 2E či GC.
Výše uvedené požadavky na dodání 10 000 kusů karet splnily 3 firmy, nejnižší cenu nabídla pražská OKsystem s.r.o.
MZK pořídila i čtečky čipových karet, které mají schopnost číst čipy na více frekvencích. Díky této vlastnosti jsme schopni číst drtivou většinu vyráběných karet, např. karty brněnských univerzit, Opencard, In-kartu ČD a mnohé další. Pokud se obecně na čipové kartě vyskytuje fotografie a jméno uživatele, akceptujeme tuto kartu jako čtenářský průkaz v MZK. Čtenář tak ušetří drahocenné místo ve své peněžence.
Obr. 4: Čtečka čipových karet