Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
V polovině letošního července se uskutečnil pod hlavičkou Moravské zemské knihovny již čtvrtý ročník Bohemistického semináře, akce, která je pořádána pro zahraniční odborníky na českou literaturu. Seminář byl uspořádán z pověření Ministerstva kultury České republiky a ve spolupráci s Českými centry, která každoročně vyhlašují překladatelskou Cenu Susanny Roth, jejíž laureáti jsou následně zařazeni mezi účastníky Bohemistického semináře.
V letošním roce zavítalo téměř šedesát bohemistů do Ústí nad Labem, kde pro ně byl připraven přednáškový a kulturní program v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně a Severočeské vědecké knihovny. Přednášky byly zaměřeny na pět tematických oblastí, v rámci nichž byl položen důraz především na kontext meziválečného a poválečného Československa v prostoru Sudet a ústeckého regionu. Mezi přednášejícími vystoupili například Martin C. Putna, Jan Royt, Jiří Padevět, Jiří Koten, Kristina Kaiserová či Miroslav Němec. V kontextu Litoměřicka byla pozornost věnována Karlu Hynku Máchovi a kulturní krajině romantismu, kterou ve své přednášce přiblížil Dalibor Tureček. Vedle umělecko-historického kontextu byla v dalších přednáškách věnována pozornost i trendům v současné české literatuře, kultuře a jazykovědě. Již tradičně vystoupil s představením nejnovější české literatury Petr A. Bílek, na něhož navázal svou úvahou o současné české společnosti filosof Stanislav Komárek. Oproti předchozím ročníkům byla výraznější pozornost věnována problematice překladu a jazykovědě, a to například v přednáškách Jany Hoffmanové, Roberta Adama, Jiřího Hasila nebo Miloslavy Slavíčkové a Ladislava Nagy.
Přednáškové cykly byly doplněny kulturním programem, v jehož rámci účastníci semináře navštívili zámek v Děčíně, České Švýcarsko a koncentrační tábor Terezín. Dva večery byly věnovány autorským pořadům. První z nich připomněl hostování České republiky jako hlavní země na knižním veletrhu v Lipsku. Hlavní koordinátor projektu Martin Krafl zrekapituloval průběh českého hostování a v následném autorském čtení představil spisovatelku Viktorii Hanišovou a její nejnovější román Rekonstrukce (2019). Druhý kulturní večer byl zaměřen na ústecký region a svou tvorbu v jeho rámci představil básník Radek Fridrich.
Významnou součástí bohemistického semináře se stalo od roku 2017 udílení Ceny Premia Bohemica, jež je určena zahraničnímu bohemistovi, který se ve své zemi zasloužil o šíření české literatury. Nositelkou tohoto prestižního ocenění se stala pro rok 2019 italská bohemistka Annalisa Cosentino, jež působí na univerzitě v Římě. Ocenění vítězce předala náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.