Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Již přes rok funguje v Moravské zemské knihovně v Brně Metodické centrum pro výstavbu a rekonstrukci knihoven, které bylo zřízeno v březnu v roce 2018 v Moravské zemské knihovně v Brně. Příspěvek představí dosavadní činnost centra, co vše je za námi a co nás čeká.
Od dubna letošního roku jsou k dispozici všem knihovníkům, zřizovatelům a široké veřejnosti webové stránky Metodického centra, kde najdou informace k financování (vypsané dotační tituly a granty) rekonstrukcí knihoven a obnovy knihovnického mobiliáře, rady a tipy, jak naložit s prostory v knihovnách, kontakty na ověřené výrobce a dodavatele knihovnického nábytku, architekty, kteří se podíleli na realizaci knihoven (obecních i městských) a fotogalerii se stručnými informacemi z nově postavených či rekonstruovaných knihoven jako příkladů dobré praxe. Na webových stránkách jsou k dispozici volně ke stažení metodické materiály týkající se nejen výstavby knihoven, najdete zde také prezentace z konference Architektura knihoven pořádané Metodickým centrem, která se konala v říjnu 2018 v Moravské zemské knihovně v Brně.
Začátkem června vyšlo první číslo newsletteru, jehož periodicita je plánována každého čtvrt roku. K jeho odběru je možné se přihlásit prostřednictvím webových stránek Metodického centra. V červnu jsme se také zúčastnili velmi přínosné konference Architektura knihoven, která se konala v Obecním domě v Praze a která byla součástí Valné hromady SKIP. Mezi velmi podnětné konferenční příspěvky patřily prezentace „Znovuobjevit prostor v knihovnách“ Nicolase Beudona, ředitele kulturního centra 7 Lieux v Bayeux a „Design thinking při tvorbě koncepce knihovny“ Anji Flicker, ředitelky Městské knihovny ve Wurzburgu.
Metodické centrum poskytuje písemné a telefonické konzultace týkající se rekonstrukce a výstavby knihoven (především zodpovídaní dotazů normativního charakteru, předávání kontaktů na dodavatele mobiliáře, tipy na rekonstruované knihovny, architekty, apod.) i metodické návštěvy. V současné době jsme nápomocni několika knihovnám s návrhy nových prostor: Městské knihovně v Mikulově, Městské knihovně ve Rtyni v Podkrkonoší, Obvodní knihovně Jižní svahy, pobočce Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, a Městské knihovně Holešov.
Zároveň pracujeme na Metodickém pokynu pro postup při rekonstrukci knihoven, který by měl knihovníkům a zřizovatelům objasnit celý proces obnovy knihovny a být tak nápomocen při přípravě a realizaci rekonstrukci knihovny. Ve spolupráci s Mgr. T. Štefkem z KISKu nabízíme knihovnám workshop na téma „Tvoříme koncepci knihovny“, kde si mohou účastníci vyzkoušet osvědčené postupy, jak lze knihovny proměnit v komunitní centra obcí.
V případě zájmu o seznámení s bližší činností centra nás můžete potkat na říjnovém Celostátním semináři regionálních funkcí v Pardubicích. Zároveň bychom vás rádi pozvali na chystanou konferenci Architektura a role knihoven v současnosti, která se koná 19. listopadu v Městské knihovně v Písku. Přihlašovat se můžete zde.
Vzhledem k tomu, že jsme zemí s nejhustší sítí veřejných knihoven, rádi bychom uvítali jakékoliv informace o nedávno zrekonstruovaných či nově postavených knihovnách, které bychom mohli uveřejnit na webových stránkách jako příklad dobré praxe pro ostatní knihovny. V případě, že víte o takové knihovně, neváhejte nás kontaktovat na email: mcvrk@mzk.cz.