Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Tento podzim Moravská zemská knihovna v Brně ožila novým leskem nejen díky právě skončené rekonstrukci. Život a dění uvnitř knihovny obohatil také program dvouměsíčního festivalu „AHOJ Brno! Echo Lipska“. Právě Moravská zemská knihovna byla pověřena Ministerstvem kultury ČR prezentací české literatury na mezinárodních veletrzích, a ohlasy Lipského knižního veletrhu 2019 se od září staly základem festivalu, který začal v září a trvá až do listopadu.
První, co návštěvníci knihovny nemohou v několika patrech budovy minout, je výstava fotografií „AHOJ Brno! Echo Lipska“ zachycující zásadní momenty veletrhu v Lipsku, kde byla letos hlavní hostující zemí po 24 letech Česká republika. Snímky zachytily atmosféru veletrhu, autorská čtení, debaty, vystoupení a workshopy jednotlivých autorek a autorů na národním i dětském/komiksovém stánku v Lipsku. I vernisáž výstavy v září měla specifickou atmosféru, vystoupil na ní jako speciální host Petr Váša, jeden z autorů, který se v Lipsku prezentoval. Expozici představil programový koordinátor prezentace ČR Martin Krafl a ředitel Moravské zemské knihovny prof. Tomáš Kubíček ji zhodnotil slovy: „Atmosféra Lipského knižního veletrhu byla jedinečná a strhující. Česká republika jako hlavní hostující země svou prezentací vyvolala nadšení a my nyní chceme alespoň část oné nálady zprostředkovat návštěvníkům naší knihovny a také všem Brňanům.“
Festival AHOJ Brno! Echo Lipska v MZK nabídl v září také debatu překladatelů za účasti Evy Profousové a Ondřeje Cikána, kterou moderovala literární kritička Eva Klíčová. Společně s výstavou lipských fotografií proběhla v galerijních prostorách v přízemí MZK výstava tvorby výtvarnice Renáty Fučíkové nazvaná „R. Fučíková: Nejen Kafka“. Ilustrátorka je také jednou z 54 českých autorek a autorů, kteří se představili v Lipsku německy mluvícímu publiku. V říjnu pak Renáta Fučíková uváděla komentovanou prohlídku své výstavy a besedovala společně s kurátorem výstavy Radimem Kopáčem a odbornicí na dětskou literaturu Milenou Šubrtovou. V listopadu navíc výtvarnice představí brněnskému publiku svou knihu Historie Čechů v USA. V samotné MZK se v říjnu v rámci festivalu Echo Lipska uskutečnil literární večer, na kterém spolupracovaly město Brno a nakladatelství Wieser Verlag a byla představena antologie z řady Europa Erlesen věnovaná Brnu. Zúčastnili se ho autoři Beppo Beyerl a Thomas Kohlwein. Rozhovor s nimi vedl literární vědec Zdeněk Mareček.
Festival neproběhl jen v prostorách budovy MZK, ale také v samotném městě Brně. V říjnu se propojil s festivalem Faktor K, který nabídl literárně-hudební útvar Škrábanice odehrávající se přímo v brněnské Káznici za účasti autorů Jaromíra Typlta a Michala Rataje. Předzvěstí Echa Lipska byl již tradiční cyklus Oči Brna, v jehož rámci se spisovatelka Kateřina Tučková vydala po stopách textilních baronů v rámci netradiční procházky Brnem.
O kuřimské kauze v podobě komiksu nazvaného „Svatá Barbora“ debatovali na začátku listopadu už opět pod střechou MZK jeho autoři Vojtěch Mašek a Marek Šindelka. V rámci Echa Lipska také proběhne v pondělí 18. listopadu v Moravské zemské knihovně za přítomnosti režiséra Ivana Pokorného a autorky knižní předlohy Ivy Procházkové projekce česko-slovensko-německého koprodukčního filmu Uzly a pomeranče (Orangentage) spojená s debatou hostů. Touto událostí bude zakončeno brněnské podzimní ohlédnutí za Lipským knižním veletrhem.