Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Oceňování dobře pracujících knihoven má v Jihomoravském kraji tradici již od roku 2011, kdy se v Moravské zemské knihovně konal první ročník slavnostního setkání knihoven obcí Jihomoravského kraje spojený s oceněním nejlépe pracujících neprofesionálních knihoven. Na přípravě setkání se od počátku podílela Moravská zemská knihovna v Brně spolu s pověřenými knihovnami za podpory Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Od roku 2014 byly oceňovány i příkladně pracující profesionální knihovny. Nová Koncepce rozvoje regionálních funkcí knihoven v Jihomoravském kraji v letech 2015-2020 vytyčila jako jeden z cílů, nad rámec celostátně platných požadavků na regionální funkce, podporu kulturně výchovné činnosti. Právě toto kritérium se stalo podnětem k přehodnocení způsobu oceňování knihoven a zdůraznění jejich role jako míst setkávání a rozvoje komunitního života a komunitních vztahů v místě.
V roce 2018 byl pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka vyhlášen první ročník nového oceňování knihoven Komunitní knihovna Jihomoravského kraje. Novinkou bylo posílání nominací samotnými zřizovateli, přičemž důvodem tohoto rozhodnutí bylo podpořit jejich zájem o obecní knihovny a motivovat je k péči o jejich rozvoj. Celkem deset hodnotících kritérií umožňuje ocenit knihovnu z více hledisek, systém bodového hodnocení by měl snížit subjektivní přístup členů hodnotící komise, ve které kromě zástupců pověřených knihoven a zástupce Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukci knihoven při MZK má svoje zastoupení i Jihomoravský kraj. Kritéria pro hodnocení knihoven:
Také v loňském roce poskytl akci záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek. Pozvání přijal radní Jihomoravského kraje za oblast kultury a památkové péče Ing. Tomáš Soukal. Doručeno bylo celkem 27 nominací. Šesti knihovnám, vítězům jednotlivých kategorií, byl udělen titul Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2019.
„Za aktivní přínos knihovny v rozvoji komunitního života obce, za podporu kulturního a společenského života a nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb“ obdržely ocenění
Okresu Znojmo se podařilo získat ocenění až pro tři obsluhované knihovny.
Na základě osobní návštěvy byla hodnotící komisí zvolena jako TOP Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2019
„za mimořádný přínos v rozvoji komunitního života, za podporu a rozvoj spolupráce na místní úrovni a rozvíjení mezigeneračních vztahů, zejména za neutuchající zájem participovat na současném životě obce a aktivně se podílet na jeho budoucím rozvoji“.
Místní knihovna Kořenec, okres Blansko.
Paní knihovnice Mgr. Hana Matulová pracuje v knihovně od roku 2015 a ocenění přebírala již potřetí. První ocenění obdržela na Slavnostním setkání knihoven a zastupitelů obcí Jihomoravského kraje v roce 2017, kterému předcházelo uznání na půdě pověřené knihovny v Boskovicích. Od počátku svého působení v knihovně využívá paní Matulová možnosti vícezdrojového financování. Dotace VISK 3 umožnila automatizaci knihovny a zakoupení nového PC, dotační titul Knihovna 21. století umožnil realizaci projektu Mezigenerační setkávání na Kořenci. Knihovna patří mezi pravidelné žadatele o podporu v dotačním titulu Obecní knihovny, je také zapojena do projektu Jižní Morava čte. Svoje aktivity neomezuje pouze na prostory knihovny. Pod patronátem knihovny se konal například kurz řezu a roubování ovocných stromů nebo každoroční přívesnické tábory pro děti s tvořivou a herní tematikou.
Na otázku, v čem vidí komunitní rozměr knihovny a proč si myslí, že právě knihovny jsou místem, které může propojovat a rozvíjet potenciál obce, paní Matulová odpověděla: „Communitas. Toto latinské slovo označující společenství vystihuje relativně novou funkci knihoven jakožto míst komunitních, určených a přizpůsobených celému společenství žijícímu v jedné vesnici, v jednom městě. Tu je naplňování významu toho slova jednodušší, onde zase složitější. Společným jmenovatelem i alfou a omegou je však spolu-práce. A právě v ní snad tkví kouzlo naší komunitní knihovny. Najdete kolem ní mnoho podobně smýšlejících lidí, kteří mají radost ze sdílení a vytváření hodnot - pro sebe i pro druhé. A proto se knihovna může stát a stává dějištěm setkávání, místem vzdělávání i prostorem udržování kontinuity kultury a tradice. Knihovna je místem pro život.“
Velkou zásluhu na vynikající práci kořenecké knihovny, na jejím úspěšném rozvoji, má vedoucí regionálního oddělení Městské knihovny v Boskovicích, paní Helena Jalová, která zhodnotila působení paní Matulové slovy: „Paní Matulová v knihovně Kořenec dokázala, že i v malé obci je možné podporovat dětské čtenářství. Je ochotná předávat své zkušenosti na školeních pro neprofesionální knihovníky. Hledá propojení s ostatními složkami v obci, které zahrnuje do svých aktivit. Ve spolupráci s obcí se knihovna změnila nejen vizuálně, ale hlavně přístupem a službami směrem ke čtenářům. Jako metodička si velmi vážím nejen jejího nadšení a téměř profesionálního přístupu, ale také pozitivního přístupu ke změnám a chuti předávat své zkušenosti dalším kolegům.
Poděkování za příkladnou práci oceněných knihoven patří nejen jejich zřizovatelům a samotným knihovníkům, ale zejména vedoucím regionálních oddělení pověřených knihoven, bez jejichž každodenní vytrvalé a neúnavné práce by se dobře pracující knihovny neobešly. Webová stránka soutěže včetně fotogalerie zde.