Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Jako většina knihoven v České republice jsme knihovnu uzavřeli dne 11. 3. 2020 do odvolání. Moravskoslezská vědecká knihovna se veřejnosti otevřela 4. května 2020. V historii knihovny se nikdy nestalo, aby byla 54 dnů veřejnosti uzavřena.
V knihovně pracuje přes 70 zaměstnanců a nebylo snadné vymyslet pro ně smysluplnou činnost a přitom zachovat základní služby zejména pro studenty, pedagogy a vědecké pracovníky. Od 7:00 do 14:00 hod. fungoval v půjčovně INFOBOD, knihovnice odpovídaly na e-mailové a telefonické dotazy čtenářů. Služba MVS nebyla přerušena, studenti si mohli v domluveném čase knihy z jiných knihoven vyzvednout. Oblibě se těšily dvě nové služby InfoHelp a DiploGuru, které se mohou provozovat i online. Služba InfoHelp učí zájemce pracovat s chytrým telefonem, se sociálními sítěmi atd. Služba DiploGuru cílí na studenty, kteří píšou diplomovou práci. Radí, jak ji začít psát, kde a jak hledat zdroje a jak správně citovat.
V oddělení bibliografie si čtenáři mohli objednat rešerši a mohli s knihovníkem konzultovat, jak využívat eVýpůjčky, elektronické informační zdroje – zejména potom databáze EBSCO a Proquest, digitální knihovnu Moravskoslezského kraje ad. Upozorňovali na povinnou četbu na stránkách Moravské zemské knihovny v Brně a na knihy pro děti přístupné přes aplikaci Booko. A na zajímavou nabídku Národní knihovny ČR a univerzitních knihoven studentům, jedná se o zpřístupnění 206 000 titulů eKnih pro studium. Knihovnice v oddělení bibliografie opravovaly chybné záznamy v retrospektivní databázi a zpracovávaly v rámci grantu bibliografii spisovatele Vojtěcha Martínka.
Zapojili jsme se do projektu „Tiskne celé Česko“ a i nyní tiskneme čelenky k ochranným štítům pro zdravotníky. Když jsme si nově pořizovali 3D tiskárnu, netušili jsme, jak moc se bude hodit. Kolegyně Michaela Mrázová tiskne doma nepřetržitě od března v průměru 12 čelenek denně, celkem jich zatím vytiskla 490.
Zprovoznili jsme Moodle, kde najdou čtenáři zajímavé materiály, i když už mají svá studia za sebou. Pokud se prostě jen chtějí naučit něco nového, mohou třeba zkusit vytvářet pozvánky či letáčky prostřednictvím grafického nástroje Canva. Když začínají s angličtinou a jsou v pokročilejším věku, může se jim hodit kurz Základní anglické fráze pro seniory. Provozujeme pro ně i Virtuální Univerzitu třetího věku (VU3V), kterou organizuje Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze. Každý kurz obsahuje šest vyučovacích video přednášek. Témata jsou zajímavá: genealogie, kouzelná geometrie nebo české dějiny a jejich souvislosti. Závěrečné online zkoušky proběhnou 30. 6. 2020. Na Facebooku pravidelně připravujeme testy k trénování paměti. Každý test má přes dva tisíce zhlédnutí, složitější testy jsou za odměnu, první správná odpověď vyhrává knihu. Máme novou trenérku mozkového joggingu Janu Slezákovou, která online testy připravuje a má s možnostmi trénování paměti v knihovně velké plány.
Samozřejmě nezapomínáme ani na eKnihy. Nabízíme jich přes 14 tisíc, zpřístupňujeme i regionální eKnihy. Zvedli jsme počet digitálních výpůjček na deset. Podařilo se získat nejrůznější granty, na jejichž realizaci pracujeme. Připravujeme ve spolupráci s Ostravskou univerzitou portál o regionálním autorovi Vojtěchu Martínkovi. Jedná se o významného českého spisovatele, literárního kritika a publicistu. Věnoval se dramaturgii v ostravském divadle, podle jeho předlohy byl natočen seriál Kamenný řád a další. Připravujeme k čtenářské, informační, digitální aj. gramotnosti výuková videa.
Pokračuje řada odborných činností, digitalizace vybraného fondu, výběr nejohroženějšího kyselého fondu k odkyselení, nákup, zpracovávání a revize knihovního fondu. Také jsme stěhovali, podařilo se nám redukovat počet skladů ze tří na dva, což je velké zlepšení. Knihovní fond skladujeme v kvalitnějších podmínkách a zrychlila se distribuce fondu pro čtenáře. Oddělení Centrum vzdělávání a regionálních služeb pracuje na inovačních/rekvalifikačních kurzech pro knihovníky. Dají se realizovat online a může se takto vzdělávat každý knihovník, který má zájem rozšířit své oborové znalosti. Podařilo se získat akreditaci v rámci Národní soustavy kvalifikací na pozici knihovník katalogizátor, zatím jsme měli jen akreditaci na pozici knihovníka v přímých službách.
Čas uzavření knihovny jsme využili k očistě knihovny, která zesílila koncem dubna, kdy jsme zrušili práci z domu, skončila „překážka“ v práci (vybraní zaměstnanci na 80 % platu) a od 27. dubna 2020 všichni zaměstnanci společně dezinfikovali a připravovali knihovnu na otevření. Třetina zaměstnanců včetně vedení chodila pracovat do knihovny po celou dobu jejího uzavření, vykonávali činnosti, které se nemohly vykonávat z domova.
Knihovníci z oddělení zpracování knihovního fondu se zapojili do projektu „obalkyknih.cz“. Obsahem činnosti byly kontroly záznamů projektu obalkyknih.cz, jejich případná oprava a doplnění o chybějící údaje. Jednalo se o výběr nejlepší obálky uložené na serveru, doplnění popisných dat a identifikátorů k záznamu, vyhledání, doplnění anotace, případně oprava stávajících a odstranění duplicitních záznamů. Do projektu se zapojila řada krajských, ale i městských knihoven. Naše knihovna zkontrolovala v době svého uzavření v počtu 3 lidí 2032 záznamů.
Další činností na home office bylo doplnění údajů u jmenných autorit vytvořených před rokem 2015. Na této práci se podílela kolegyně (supervizor autorit) z oddělení jmenné katalogizace a její náplní bylo doplnění záznamů o pole, která více charakterizují autoritu. Tyto údaje lze dohledat především na webových stránkách autorit, ve wikipedii, popř. v jiných zdrojích.
Vedení knihovny pracovalo na aktualizaci směrnic, chystalo výběrová řízení na plánované investice, monitorovalo a vyhodnocovalo situaci a podle ní přijímalo potřebná opatření. Pracovalo na nové koncepci knihovny, připravovalo oslavy 70. výročí založení knihovny, které proběhnou v roce 2021. Pracovalo na publikaci o knihovně, kterou vydá koncem roku a pokřtí v rámci plánovaných oslav. Toto období bylo náročné i pro PR pracovnici a tiskovou mluvčí, která byla v permanentní pohotovosti, aby včas o všech změnách a novinkách informovala čtenáře.
Nejtěžší bylo připravit omezený provoz knihovny, dostát všem hygienickým požadavkům a co nejméně zatížit čtenáře a zaměstnance. Naše knihovna sídlí celých sedmdesát let v provizorních prostorách Nové radnice, sociální zázemí je nevyhovující a prostory jsou stísněné. Bylo těžké v takových podmínkách vytvořit omezené služby.
Celá situace je nešťastná, ale přinesla i nové pohledy na služby, které nabízíme. Budoucnost zasvětíme eSlužbám a v tomto směru budeme pracovat na konceptu „Smart knihovny“. Už nyní je zřejmé, že nesplníme plány knihovny pro tento rok, poklesnou počty návštěvníků, registrovaných uživatelů, akcí a plánované tržby. Musíme hledat rezervy, jak výpadek v tržbách nahradit. Nejsme v tom sami, věřím, že si knihovny a knihovníci poradí i s touto výzvou. Z druhé strany jsme měli možnost se lépe navzájem poznat, zastavit se a zamyslet. To je velmi cenné. V krizových situacích poznáte opravdové přátele.