Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Dne 15. listopadu uplyne přesně 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského, kterého slavný český historik Josef Polišenský nazval mužem labyrintů a naděje. Komenský může být viděn jako pedagog-didaktik, filosof, spisovatel, biskup Jednoty bratrské nebo poutník. Komenského dílo je nejen proslulé po celém světě, ale je dodnes používáno a interpretováno. Známé je například divadelní provedení Labyrintu světa od Petera Scherhaufera v divadle Husa na provázku či zobrazení motivu Komenského Labyrintu na fasádě Moravské zemské knihovny.
Moravská zemská knihovna vlastní jednu z největších sbírek komenian, je tedy logické, že v roce „Komenského“ se naše instituce rozhodla uspořádat výstavu věnovanou tomuto velikánu. Výstava pojmenovaná Komenský v obrazech je zaměřena na obrazové dílo Jana Amose a na genezi autorova zobrazení. Má tři základní části – Orbis pictus, Komenského mapa Moravy a Zobrazení Komenského. Uskuteční se v termínu 29. září 2020 – 28. listopadu 2020 v Galerii MZK.
Část Orbis pictus předkládá sedm témat, tři náboženská (Bůh, Nebe, Zvířata jako boží stvoření), jedno přímo k člověku a tři k jeho místu ve světě (Rodina a řemesla, Město, Smrt). Záměrem je poukázat na význam tématu v době a následně ilustrovat na díle Orbis pictus. Například ve „Městě“ se dozvíme, co znamenalo město v 17. století, jak bylo děleno či jakou mělo symboliku, následně si můžeme přečíst, jak město popsal Komenský.
Komenský nebyl jen autorem literárních děl, ale i nejslavnější mapy Moravy, které se věnuje druhá část výstavy s příznačným názvem Komenského mapa Moravy. Ta poprvé vyšla mezi léty 1626-27 v Amsterdamu, následně byla reprodukována dalších sto padesát let ve více než stovce edicí. Návštěvník uvidí několik variant této mapy po dobu prvních tří týdnů v originálech, poté budou nahrazeny reprodukcemi.
Podoba Komenského vstoupila do obecné představy, dlouhé vousy a vlasy, solideo (čepička) či učenecký plášť jsou symboly, bez kterých si „učitele národů“ nedokážeme představit. Třetí část Zobrazení Komenského se věnuje vývoji Komenského portrétu, zároveň představuje i autorovo nové a humoristické pojetí.
Na výstavě samozřejmě nalezne nezbytné informace i zkušený knihovník v textu o Komenského sbírce MZK. Výstava bude doplněna o doprovodný program a průvodce. Těšíme se na Vaši návštěvu.
Autoři výstavy: