Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Jaká jsou pro Vás tři nejdůležitější slova, s nimiž byste chtěl, aby si Vás lidé spojovali? A co pro Vás ta slova znamenají?
Příroda, příroda, příroda. Byl bych rád, kdybychom se začali chovat ke krajině šetrněji a s větší úctou. Jinou zemi nemáme.
Stal jste se hejtmanem Kraje, v němž působí na šest set veřejných knihoven v obcích, vnímáte tu síť? A co si od ní slibujete?
Ten počet veřejných knihoven, které máme nejenom u nás na jižní Moravě, ale po celé zemi, je unikátní. Pořádají se kulturní akce, autorská čtení nebo přednášky. Není to jenom o půjčování knížek, ale i o dalších programech pro děti nebo seniory. Teď už i v těch menších vesnicích používají nejmodernější informační technologie. Na obci, kde funguje knihovna, to prostě poznáte.
Jak podle Vás vypadá ideální knihovna? Jak daleko či blízko k ní má knihovna v obci, kde jste byl starostou?
My máme ve Velaticích úžasnou paní knihovnici, která pracuje v naší knihovně už padesát let. Chodila tam k ní jako malá moje maminka, pak jsem tam chodil i já jako kluk. A shoda náhod tomu chtěla, že jsem jí pak jako starosta předával čestné občanství. Tahle úžasná paní ovlivnila generace čtenářů. Ideální knihovny dělají právě takoví lidé.
V předchozím období byly knihovny a jejich rozvoj součástí strategických dokumentů kraje. Pro ty nejpotřebnější, tedy pro knihovny v obcích do 3.000 obyvatel, byl určen dotační program Obecní knihovna. O ten byl stále velký zájem a díky němu mnohé knihovny nejenom rozkvetly, ale získaly i nové čtenáře, nebo spíše uživatele. Tento program nebyl už dva poslední roky Krajem aktivován. Je to definitívní stav?
Věřím, že ne. Loni, v covidovém roce, byl dotační titul vyhlášen, jednalo se o částku 3 miliony korun. Žádosti o dotace byly shromážděny, ale peníze nebyly nakonec poskytnuty z důvodu dopadu pandemie na krajský rozpočet a finančně napjatá situace trvá. Mohu ale všechny vášnivé čtenáře ubezpečit, že jakmile to rozpočet umožní, dotační titul opět zařadíme. Jak už jsem zmínil. Knihovna je často základním pilířem kultury v obcích. U nás mají knihovny obrovskou tradici a bohaté fondy. Obecní knihovny mají nesmírný potenciál a zvlášť dnes, kdy víc jak polovina dětí moc nečte, jsou to právě ony, které dokáží pro čtení nadchnout.
Vyšetříte si někdy čas a vypravíte se po obecních knihovnách Kraje?
Jedna z nejlepších věcí, které se mi o letošních Vánocích povedly, bylo, že jsem měl chvíli čas si sednout a číst. Teď uprostřed přípravy na očkování a podobných povinností už ho moc není a kvůli epidemii ani není možné se tolik setkávat s lidmi. Věřím, že až to pomine, tak se budu moct zastavit i v knihovnách našeho kraje.
Skončeme tradičněji, i když tradice by velela zeptat se Vás, co právě čtete. Pojďme na to jinak. Kdybyste měl čas napsat knihu, o čem by byla?
My jsme vlastně s kamarádem Honzou Šenkyříkem už jednu knihu napsali. Jmenuje se to Velatické pohádky a je to vždycky nějaký příběh, který se odehrává v okolí naší dědiny. Třeba jednou napíšeme druhý díl.
Mgr. Jan Grolich vystudoval právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Absolvoval advokátní praxi, ale právu se již profesně nevěnuje. V roce 2010 byl zvolen zastupitelem obce Velatice v okrese Brno-venkov, následně i starostou. Dne 11. listopadu 2020 se stal hejtmanem Jihomoravského kraje. Dříve vystupoval také jako stand-up komik.