Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Autorka se zabývá realizací edukačního cyklu pro rok 2021 k tématu udržitelnosti, jehož oficiálním pořadatelem je Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Rok udržitelnosti v knihovnách byl zahájen webinářem 25. ledna 2021. Autorka článku upozorňuje na informace, které jsou přístupné a aktualizované na facebookové stránce Udržitelnost v knihovnách. Také připomíná, že v průběhu roku 2021 proběhne 7 webinářů a 3 praktické workshopy určené knihovníkům.
Každým rokem je schvalováno ústřední téma, kterému je pak v českém knihovnictví věnována zvýšená pozornost během celého roku. V minulém roce to bylo vzdělávání, předtím lokální historie. Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) přijal udržitelnost jako ústřední téma pro rok 2021 a je zároveň oficiálním pořadatelem celoročního vzdělávacího cyklu k tématu udržitelnosti. Edukační seriál dále získal oficiální záštitu Ministerstva kultury ČR, Ministerstva životního prostředí ČR, Informačního centra OSN v Praze a České komise pro UNESCO, což je důkazem, že tyto významné instituce berou v potaz potenciál knihoven při prosazování přístupu udržitelnosti.
V úvodu jsme pracovali s tím, že knihovny jako instituce se již na dosahování Cílů udržitelného rozvoje podílí. Vedle toho, že zajišťují rovný přístup k informacím, který je základním předpokladem jejich dosahování, i dalšími principy svého fungování.
Nejčastěji knihovny souhlasily s tezemi:
Největší rezervy naopak knihovny konstatovaly ve schopnosti jít příkladem v environmentální úspornosti. Je to pochopitelné, mají jen omezené možnosti, jak ovlivnit například energetický provoz budovy. Přesto má smysl se nad možnostmi zamýšlet s vědomím, že tím knihovna rozvíjí svou osvětovou a informační roli. I když nedosáhne udržitelné dokonalosti, zamýšlí se a hledá způsoby, jak by mohla přispět svým dílem. A to může k podobnému zamyšlení ponouknout i uživatele.
Rok udržitelnosti v knihovnách byl oficiálně zahájen webinářem 25. ledna 2021. Přímý přenos sledovalo téměř 300 účastníků z knihoven různých typů a velikostí, aktuálně má záznam již přes jedenáct set zhlédnutí. Promluvil na něm Michal Broža, ředitel Informačního centra OSN v Praze, a Hana Matulová z knihovny Kořenec, která ukázala, jak i malá knihovna v obci s necelými 400 obyvateli může témata udržitelnosti přinášet do své komunity. Závěr jsme věnovali představení všech kanálů, na kterých můžete téma sledovat, čerpat informace a zapojovat se. Jedním z nich je Youtube Sdružení knihoven ČR, kde můžete naše aktivity sledovat i vy.
Úvodní lednový webinář byl obecným úvodem do tématu. V únoru byl webinář přístupný již pouze pro přihlášené účastnice a účastníky celoročního cyklu. Toto setkání se týkalo globálních souvislostí problematiky udržitelného rozvoje a poskytlo náhled na politiku České republiky v této oblasti. 20. březen je organizací UNESCO vyhlášen jako světový den štěstí, proto jsme se podívali na přípravu dalšího setkání optikou kvality života v 21. století − specificky v kontextu České republiky − a jak do ní mohou zasahovat knihovny.
Třetí, dubnový, webinář se vztahoval k tématu resilience a knižnímu trhu, malým nakladatelům a akvizičním strategiím. V dalších měsících se budeme věnovat praktickým pravidlům každodenní ekologie, mapování komunit, udržitelným městům, environmentálnímu vzdělávání, půdě a zemědělství. Program se bude přizpůsobovat potřebám účastnic a účastníků a také aktuálním událostem.
Snažíme se zvát odborníky z různých oblastí, abychom si rozšířili obzory a společně hledali možnosti pro knihovny v této oblasti. Měli jsme zatím příležitost debatovat s Janem Marešem a Lucií Sršňovou z ministerstva životního prostředí, Martinem Buchtíkem ze STEMu, setkali jsme se s nakladatelkou Bárou Baronovou, pořadatelkou knižního veletrhu Markétou Hejkalovou a dalšími. Během roku 2021 proběhne celkem 7 webinářů a 3 praktické workshopy. Ten červencový v pražském DOKu 16 se dokonce ponese v duchu nápadu ze Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje − budeme šít ze starých bannerů vratné obálky na MVS. Na prosinec plánujeme závěrečnou konferenci, na které představíme výsledky a probereme možnosti navazujících aktivit.
Pokud vás téma zajímá, ale zatím se chcete s projektem jen blíže seznámit, určitě sledujte facebookovou stránku Udržitelnost v knihovnách, kde se objevují užitečné informace, tipy, pozvánky na akce apod.; ve skupině Udržitelnost v knihovnách můžete sdílet a diskutovat s kolegy i s experty o tom, co vás aktuálně zajímá. Web https://udrzitelna.knihovna.cz/ obsahuje stránku Pro partnery, která vysvětluje, proč a jak témata udržitelnosti do knihoven patří. Sekce Pro knihovny je rozcestníkem informací, inspirace a zdrojů. Vedle mapy knihoven, které se zajímají o témata udržitelnosti, a odkazu na web s příklady dobré praxe Co dokáže knihovna zde naleznete také například odkaz na veřejnou nástěnku v Trello, kde budou postupně přibývat odkazy na příklady dobré praxe, informační zdroje, přehled hotových materiálů a podkladů, ale například i grantové příležitosti pro knihovny. Vaše dotazy přivítáme na emailu udrzitelna@knihovna.cz a pokud se budete chtít k cílům SDG´s přihlásit jako knihovna veřejně, napište si o tisková data plakátů na pr@svkpk.cz.