Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Letošní 26. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy se konal ve dnech 23. – 26. září 2021 na Výstavišti v pražských Holešovicích. České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, se v rámci veletrhu spolupodílelo na přípravě akcí Profesního fóra.
Na pondělí 23. září byla připravena diskuze o knižním trhu v České republice a ve Francii, která byla letos čestným hostem veletrhu. O tom, jaký vliv měla pandemie koronaviru na nakladatele a knihkupce a jak se proměnil český a francouzský knižní trh, mluvili Martin Vopěnka, Anna Štičková a Nicolas Georges. Debatu moderoval Jonáš Zbořil.
Během druhého dne veletrhu na Profesním fóru debatovali Markéta Hejkalová, Lucie Campos, Sonia Déchamps, Petr Minařík a vedoucí Českého literárního centra Martin Krafl o budoucnosti literárních festivalů a rezidencí. Největší ohlas pak vzbudila diskuze o pozici literárních překladatelů na knižním trhu s moderátorem Martinem Severýnem, které se zúčastnily Anežka Charvátová, Jule Rubi a Markéta Kliková.
Sobotní účast ČLC na Světě knihy patřila poezii. U příležitosti vydání antologií české poezie ve španělském a polském překladu vyzpovídala koordinátorka zahraniční spolupráce Kateřina Chromková Elenu Buixaderas a Zofii Bałdygu, editorky obou antologií. Svou tvorbu představily básnířky Petra Strá, Wanda Heinrichová a Anna Beata Háblová. Navazující program byl věnovaný Drážďanské ceně lyriky a spoluúčasti Českého literárního centra na této soutěži, s Radkem Malým, Simonou Rackovou a Olgou Stehlíkovou.
Na pozvání Českého literárního centra přijely na veletrh zástupkyně dvou francouzských nakladatelství – Nadège Agullo z nakladatelství Agullo, které nedávno vydalo francouzský překlad románu Aaronův skok Magdaleny Platzové, a Aurélie Roche z nakladatelství Noir sur Blanc, kde letos vyšel překlad románu Citlivý člověk od Jáchyma Topola. Obě nakladatelky se v Praze setkaly s českými literárními agenty a dalšími osobnostmi z českého literárního světa.
Leitmotivem letošního ročníku byl také Milan Kundera; na několika akcích se debatovalo o jeho tvorbě, jeho přínosu i o nedávných pokusech sepsat a vydat jeho životopis. Ve spolupráci s organizátory veletrhu k tomuto tématu přispěla také MZK a nachystala do velkého sálu českou verzi výstavy Milan Kundera: Nostalgie po Evropě. Francouzská a obsáhlejší verze výstavy měla premiéru v květnu letošního roku v Českém centru v Paříži. V kulisách Kunderových ilustrací a fotografií se tak například odehrávala stejnojmenná debata o tom, jak Milan Kundera smýšlí o Evropě, jíž se účastnil ředitel MZK Tomáš Kubíček, politolog Jacques Rupnik a francouzská publicistka Ariane Chemin. Jiný večer na témže místě se pak na pódiu ředitel MZK setkal i s Miloslavem Šmídmajerem, režisérem dokumentu Od Žertu k Bezvýznamnosti, a Jeanem-Dominiquem Brierrem, autorem knihy Milan Kundera – Život spisovatele.