Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Sen, který se v mé hlavě začal rodit už dávno, ale skutečností se stal až v roce 2016. Představu o tom, jak by nová knihovna měla vypadat, jsem si vytvářela při různých knihovnických seminářích, konferencích, valných hromadách a jiných typech akcí. Navštívené knihovny jsem si prohlížela a zapisovala do paměti uspořádání každé z nich. Na začátku zmíněného roku jsme s panem starostou začali objíždět knihovny v okolí a společně hledat ideální řešení pro naši rekonstrukci v Cholticích. Pro realizaci studie jsme si vybrali Ing. arch. Tomáše Hořavu, který má s knihovnami bohaté zkušenosti. Společně jsme hledali cestu, jak naši knihovnu nově uspořádat, aby plnila funkci komunitní knihovny a pro všechny návštěvníky byla příjemným místem, kam se rádi vrací. S jeho návrhem jsme byli moc spokojeni a těšili se, až se nám ho podaří zrealizovat.
Dominantní prvek dětského oddělení bude vplouvající loď, která v přeneseném smyslu představuje pro čtenáře nová knižní dobrodružství. Nejmenším čtenářům bude určena velká hrací žíněnka a pro nejstarší děti „teen“ koutek z bývalého přilehlého skladu knihovny. Pro dospělé čtenáře vznikne odpočinkové místo a pro společné aktivity bude sloužit velký stůl. V zadání jsme počítali také s venkovní terasou, kterou doplní specialita pana arch. Hořavy – desková hra scrabble v nadživotní velikosti. Služby knihovny vylepší i samostatná malá kuchyňka.
Než se sen stal skutečností, uběhly další čtyři roky a teprve koncem roku 2019 jsme začali doufat, že se rekonstrukce opravdu podaří. Připravili jsme projekt a také jeho financování. Předpokládaný rozpočet cca 3 000 000,- Kč jsme pokryli částečně z prostředků Pardubického kraje (400 000 Kč), z dotace Programu rozvoje venkova ČR od Státního zemědělského intervenčního fondu (900 000 Kč) a zbytek z rozpočtu Městyse Choltice.
Opravdu stavět se začalo až 1. června 2020. V listopadu se dokončily poslední drobnosti a v prosinci už proběhla instalace vnitřního vybavení. Během vánočních prázdnin a v lednu jsme celou knihovnu přestěhovali. Pěti studentům jsme umožnili brigádu a společně s dalšími pomocníky přebalili celý knihovní fond. Covidová doba, která pro mnohé z nás znamenala mnoho útrap, nám přinesla tolik potřebný čas pro všechny tyto procesy, které umožnily dokončit přeměnu staré knihovny do nové a moderní.
V letošním roce se pomalu vracíme ke všem aktivitám, které v době „předcovidové“ tvořily náš program. Pravidelně připravujeme pro místní mateřskou školu lekce z předčtenářské gramotnosti. Dobrou spolupráci máme i se základní školou, pro kterou pořádáme mnoho různých akcí. Mezi ně například patří besedy se spisovateli, celoroční hra Lovci perel, Noc s Andersenem, lekce čtenářské gramotnosti, pravidelné výpůjčky pro žáky 1. stupně, Pasování čtenářů a další. Před několika lety jsme také založili dětský klub Choltík, kde se schází maminky spolu s dětmi a společně se bavíme básničkami, písničkami, tvořením, hrami a oblíbenou svačinkou. Pokusíme se též obnovit Klub deskových her a Tvořivý klub žen, jejichž činnost se v důsledku přestavby a covidu pozastavila.
A co se vlastně změnilo přestavbou naší knihovny, když už i před ní knihovna žila komunitním životem? Změnilo se opravdu mnoho. Už se za naše prostory nemusíme stydět, nemusíme se vkrádat do kuchyňky ostatních zaměstnanců celého úřadu (knihovna sídlí v přízemí budovy úřadu), máme několik důstojných koutků pro odpočinek a relaxaci, v regálech stojí krásně nově obalené knihy, kdykoli můžeme vyjít na naši terasu nebo si zahrát scrabble. Nově nakoupená mobilní výpočetní a audiovizuální technika nám umožňuje volný pohyb po knihovně. Možná tomu nebudete věřit, ale pobyt v naší nové knihovně si spolu s našimi čtenáři opravdu užíváme. Mám velkou radost, když vidím skupinky školních dětí, které se opakovaně do knihovny vrací a tráví v ní svůj volný čas. Výpůjčky sice nerostou takovou rychlostí, ale věřím, že naše nové krásné prostředí bude v nově příchozích dětech probouzet touhu otevřít si novou knihu.