Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Radost i poznání přinesla tisícům čtenářů unikátní aktivita Knihovny města Ostravy s názvem Druhý život knih. Od roku 2017 se díky tomuto projektu dostalo víc jak 6 500 knih k malým i velkým čtenářům. Ostravské knihovnice starším, nepůjčovaným knihám či publikacím, které knihovny mají ve svém fondu jako multiplikáty, vdechnou nový život a poskytují je do škol, domovů seniorů, zdravotnických zařízení či sociálně znevýhodněným rodinám.
„Projekt je v České republice ojedinělý s ohledem na jeho filozofii. Samozřejmě i jiné knihovny či instituce knihy darují. Smyslem našeho Druhého života knih je udělat knihami radost dalším čtenářům, kteří by museli za knihy vynaložit nemalé peníze. Starší knihy, které se již v knihovně nepůjčují, nejsou vyhazovány, ale naopak míří ke svým novým čtenářům. Uvolní tak místa v regálech knihoven pro nové publikace a jinde ještě potěší. Krom zápisu o vyřazení jsou knihy na svou novou pouť opatřeny speciální samolepkou a kolegyněmi pečlivě vybrány, vždy dle čtenářů, za kterými cílí,“ vysvětluje myšlenku projektu Miroslava Sabelová, ředitelka knihovny.
Nepoškozené, neznehodnocené knihy tak dostaly šanci na svůj „druhý“ život a putovaly v uplynulých letech k novým čtenářům. Na počátku projektu (v roce 2017) ostravské knihovnice takřka denně doplňovaly police knihovničky na nádraží v Ostravě-Svinově. Jednalo se tehdy o zhruba 70 knih každý měsíc v rámci projektu Kniha do vlaku, který skončil v roce 2019. Další knihy putovaly do knihovničky projektu Kniha do vlaku na nádraží v Ostravě-Vítkovicích. Od června letošního roku knihovna počala zásobovat i nový prostor odletové čekárny Letiště Leoše Janáčka Ostrava, za svými dalšími čtenáři tak cílilo prvních 150 knih a chystají se další. Tisíce knih zamířily za svými čtenáři do dalších institucí, Domova Kamenec, Městské nemocnice Ostrava, Hornické polikliniky i Armády spásy. Tituly pro děti a mládež byly distribuovány do knihovniček Základní školy a mateřské školy Ostrčilova a stovky knih získala Vazební věznice Ostrava. Knihy však darují také dobrovolnice do sociálně slabých rodin.
„Smysluplný počin naší knihovny, která nalezla nové uplatnění pro vyřazené knihy, oceňuji. Je vskutku příkladným konáním hodným následování. Knihy byly vždy cenným pramenem poznání a pakliže knihovna umí zajistit způsob, jak tyto knihy ještě udělají radost a obohatí životy dalších čtenářů, pak jde o přínosný krok,“ konstatoval primátor města Tomáš Macura.
V červnu letošního roku darovala další stovky publikací pro děti Knihovna města Ostravy do školní knihovny Základní školy a mateřské školy Ostrčilova 10. Ředitelka školy Lenka Lednická aktivitu knihovny vítá: „Dar, který jsme obdrželi, znatelně zvýšil počet titulů našich školních knihoven a zároveň také pestrost literatury. Nemáme knihovny totiž vyhrazeny jen pro danou výpůjční dobu, ale dochází sem jednotlivé třídy na čtenářské dílny v rámci svých hodin českého jazyka a nyní jsme rozjeli i pravidelný program na odpoledne pro oddělení naší školní družiny. Do budoucna chceme zapojit ale i třídy naší mateřské školy. Detailněji mohu přiblížit, že na naší základní škole máme celkem tři open space knihovny s relaxačním posezením. Nejstarší knihovna je bilingvní, na škole funguje od roku 2005, čítá kolem 1000 titulů v českém i anglickém jazyce. Další dvě knihovny jsou situovány v hlavních chodbách školy a určeny jsou pro 1. a 2. stupeň.“ Mezi darovanými tituly do školní knihovny jsou jak knihy doporučené četby, tak rozličné publikace známých autorů. Zhruba 300 knih a časopisů si letos převzal též ředitel Domu pro ženy a matky s dětmi Adelante Tomáš Hruška.