Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Bohatou paletu výstav zahájila 1. září organizace Tichý svět, která skrze informační plakáty seznamuje návštěvníky s kulturou neslyšících, se způsoby komunikace s nimi, s kazuistikami ze sociálních služeb, Tichou linkou a také provozy Tichého světa – chráněných pracovišť. V rámci doprovodného programu se 19. září v 18 hodin uskuteční v Konferenčním sále MZK beseda na téma: Jak se vyrovnat se ztrátou sluchu. Odborníci pohovoří nejen o sluchovém postižení, ale také o fungování sluchu, možnostech jeho podpory a ochrany. O svůj příběh a zkušenosti se podělí host Lucie Ulichorvá, která má již od dětství diagnostikovanou hluchoslepotu. Přepis bude zajištěn. Knihovna bez bariér je název exkurze, která proběhne v úterý 27. září v 17 hod. pro neslyšící a bude tlumočená do českého znakového jazyka. Výstava Poznej Tichý svět mapující činnost organizace, chráněných pracovišť a brněnské pobočky bude k vidění ve 3. a 4. patře foyer budovy do 30. září.
Cyklus Oči Brna v měsíci září a říjnu představí osobnost prof. RNDr., Ing. Michala V. Marka, DrSc., dr. h. c., člena Švédské královské akademie zemědělských a lesnických věd, zakladatele a ředitele CzechGlobe. Se svým pohledem na současnou globální změnu, její projevy v atmosféře a dopady na biosféru a lidskou společnost pohovoří 13. září od 18:00 na půdě Moravské zemské knihovny. S osobností pana M. V. Marka se bude veřejnost moci seznámit v přízemí knihovny, vedle výtahů, a to díky digitální obrazovce, vitríně a posuvnému čtecímu zařízení.
Česká literatura v překladu 1989 – 2020 je název výstavy, která na 7 oboustranných panelech nabídne vhled do současné situace českého jazyka na poli světové literatury. Výstava reflektuje historii i současnost překladatelské problematiky, pomocí grafů zachycuje zajímavé trendy ve vydávání české literatury v zahraničí a v neposlední řadě se zabývá nejpřekládanějšími českými autory. „Je osudem malého národa a tedy malého jazyka, že o svoji pozici ve světové literatuře musí bojovat mnohem usilovněji než jazyky velké a že se musí smířit se skutečností, že v tomto zápase nemůže polevit. A výstava je především poctou těm, bez nichž by to nešlo – tedy překladatelům a literárním agentům” říká k tématu výstavy její hlavní autor, Tomáš Kubíček, ředitel MZK. Všichni příznivci české literatury jsou zváni na vernisáž výstavy, která se uskuteční 20. září v 17 hod. v Konferenčním sále MZK za účasti autorů výstavy, s následnou komentovanou prohlídkou s průvodním slovem Tomáše Kubíčka, ředitele MZK. Výstava bude umístěna v 1. a 2. patře foyer budovy do 22. prosince 2022.
Bohatost panelových výstav doplní na 5. a 6. patře foyer knihovny Kriticky ohrožené jevy našich nářečí. Jak název napovídá, návštěvníci budou mít možnost seznámit se s výzkumem nářečních jevů a jazykovým dědictvím našich předků. Mezi exponáty nebudou chybět také mapy, a to nejen mapy nejohroženějších nářečních jevů, ale i jevů stále živých. Výstava se váže k 70. výročí existence dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR v Brně, které se jako jediné akademické pracoviště v Česku dlouhodobě věnuje systematickému zkoumání dialektů. Výstava bude k vidění v budově MZK od 19. září do 19. listopadu 2022.
Galerijní prostor knihovny se po letní odmlce slavnostně otevře 19. října vernisáží k výstavě Odvaž se poznat. Výstava mapuje období osvícenství na Moravě, přibližně mezi léty 1740 a 1810. Jednou z charakteristik osvícenství je snaha o poznání světa a proměnu společnosti skrze toto poznání, což shrnul Emmanuel Kant svým citátem „Odvaž se poznat". Nové znalosti a technologie se šířily napříč Evropou i mezi různými vrstvami společnosti. Vznikaly také nové spolky a instituce umožňující vzdělávání a právě z této doby pochází myšlenka založení Moravského zemského muzea, u kterého vznikla i Moravská zemská knihovna. Výstava přibližuje, jak tento proces probíhal v moravském prostředí, ať už mezi šlechtici a vzdělanci, nebo na venkově, a také roli, kterou v něm hrály tištěné publikace všeho druhu, knihy, noviny a časopisy i mapy. Galerie bude přístupna veřejnosti po dobu otvírací doby knihovny do 22. prosince 2022.
Jelikož cyklus Oči Brna je dvouměsíční, můžou se čtenáři a návštěvníci knihovny v měsících listopadu a prosinci těšit na osobnost Jakuba Dvorského. Prostřednictvím digitální obrazovky, vitríny, čtecího zařízení a v neposlední řadě osobní účastí se v MZK představí výtvarník, kreslíř a tvůrce počítačových her. Mezi jeho nejznámější hry patří Samorost 2 a Machinarium. Spolupracoval také na filmu režiséra Jana Svěráka Kuky se vrací, za což byl nominován na Českého lva.
Podzimní výstavní program Moravské zemské knihovny doplní výstava studentských prací Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity, která od 3. listopadu do 22. prosince bude ke zhlédnutí v 7. patře foyer budovy. Studenti Ústavu zahradní a krajinářské architektury se ve spolupráci s Lesnickou fakultou zapojili do mezinárodního projektu a navrhovali malé městské prostory v etiopském městě Awassa.
Po dobu čtyř měsíců budou návštěvníci knihovny obklopeni informacemi, tématy a tezemi, které nenajdou pouze v publikacích, ale budou si je moct přečíst ve veřejném prostoru budovy, třeba při šálku kávy nebo odpočinku od světla monitoru. Bližší informace k doprovodným programům výstav budou průběžně uveřejňovány na webových stránkách MZK.